Po zwiedzeniu Alhambry przeszliśmy murami obronnymi do położonego na sąsiednim wzgórzu, pośród pięknych ogrodów, pałacu Generalife.
Generalife (po arabsku: Jannat al’Arif - Ogrody Rajskich Rozkoszy) to pałac letni emirów Grenady z dynastii Nasrydów. Jest jednym z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich. W 1984 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ponieważ Alhambra miała charakter oficjalnej rezydencji, konieczna była budowę letniego pałacu, w którym władcy mogliby znaleźć wytchnienie od codziennych obowiązków. Kompleks pałacowo-ogrody powstał za panowania Muhammada III, w latach 1302-1309 na miejscu dawnych sadów i pastwisk, na wzgórzu po północnej stronie Alhambry. Władcy muzułmańscy, wznosząc kolejne budowle kompleksu, kierowali się pragnieniem stworzenia raju na ziemi.
W skład kompleksu wchodzi Patio de la Acequia, zamknięty orientalny ogród założony wzdłuż wąskiego, długiego basenu. Basen otaczają grzędy kwiatowe, krzyżujące się fontanny, kolumnady i dwa pawilony, jedyne, które zachowały się w Generalife do dzisiaj. Ogród uważany jest za najlepiej zachowany średniowieczny ogród w Al-Andalus. Kolejny piękny ogród wewnątrz pałacu to Jardín de la Sultana („Ogród Sułtanki”) nazywany również Patio de los Cipreses. Inne ogrody rozciągały się wokół budowli i pierwotnie pełne były drzew owocowych i łączek, na których pasły się domowe zwierzęta.
Pierwotnie pałac Generalife był połączony z Alhambrą krytym przejściem przecinającym wąwóz, który dzieli dwa kompleksy pałacowe.
Po zwiedzeniu Generalife przejechaliśmy do Albaicin - starej zabytkowej dzielnicy z klimatem mauretańskiej Grenady, której panoramę mogliśmy podziwiać z murów i balkonów Alhambry.
Albaicin zbudowane zostało na wzgórzu naprzeciwko warowni Alhambra. Z punktu widokowego pod Kościołem św. Mikołaja (San Nicolas) rozpościera się wspaniały widok na zamek, pałac Generalife i góry Sierra Nevada.
Albaicin zachwyca niesamowitą atmosferą wąskich i krętych uliczek pochodzących z czasów mauretańskich. Niektóre fasady domów i balkony przyozdabiane są ceramiką i kwiatami. Pośród ulic znajdują się liczne zaciszne kafejki i restauracje.
W Albaicin warto zobaczyć też kościół San Salvador, zbudowany na fundamentach dawnego meczetu i muzeum archeologiczne. Znajdują się tam też pochodzące z mauretańskich czasów zbiorniki wodne służące do zasilania łaźni i fontann.
Albaicin, podobnie jak Generalife i Alhambra, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Brak komentarzy. |