Ubud to miasto położone w niezwykle pięknym otoczeniu, pełnym urokliwych szmaragdowo-zielonych tarasów ryżowych, wzdłuż brzegów zachwycającej, głęboko osadzonej rzeki Ayung, tuż na przedgórzu malowniczych szczytów górskich. Czyni to Ubud miejscem niezwykłym, skupiającym w sobie wszystkie dobrodziejstwa natury.
Ubud liczy około 30.000 mieszkańców. Jest to jedno z największych centr artystycznych i kulturalnych oraz jeden z największych ośrodków turystycznych na Bali.
Powstałe w VIII wieku miasto było dawniej znane jako ośrodek handlu ziołami i innymi produktami wykorzystywanymi w dawnej medycynie. Jego nazwa wywodzi się od balijskiego słowa „ubad”, które znaczy „lekarstwo”. Ubud zyskało na znaczeniu w XIX wieku kiedy to do miasto stało się siedzibą króla dynastii Gianyar. W XX wieku malarze Willem Hofker i Rudolf Bonnet sprowadzili tam najbardziej utalentowanych artystów z całej wyspy, gdzie uczyli ich zasad malarstwa pomagając miastu zostać kulturalną stolicą Bali. Znajduje się tam wiele muzeów i galerii sztuki. Boom turystyczny rozpoczął się pod koniec lat 60-tych XX wieku przyczyniając się do dalszego rozwoju miasta.
Jedną z popularnych atrakcji Ubud jest Małpi Gaj (Wenara Wana) i mieszcząca się w nim świątynia Pura Delem Agung. Można tam spotkać liczne rodziny pociesznych makaków, w tym wiele matek z baraszkującymi wesoło młodymi. Oplata za wejście do lasu wynosi 20.000 rupii (2 USD) od osoby plus 5.000 za parking. Przy wejściu można kupić banany, którymi małpki chętnie częstują się (dokarmiane są tylko słodkimi patatami). Co ciekawe, makaki nie chcą jeść obranych bananów. Wolą je sobie obrać same. Trzeba uważać na czapki, okulary i aparaty bo nimi makaki też mogą się poczęstować :).
Z Małpiego Gaju można przejść przez piękny mostek do urokliwej leśnej świątynki oraz na malowniczy szlak wiodący przez gęstą dżunglę wzdłuż rwącego strumienia. Przepiękne miejsce.
Innym godnym odwiedzenia miejscem w Ubud jest Pałac Królewski, który robi ogromne wrażenie swoimi bogatymi zdobieniami, złotymi dekoracjami oraz przepięknym balijskim tropikalnym ogrodem. Niestety, na zwiedzanie Pałacu mieliśmy bardzo mało czasu. Kierowca nie mógł znaleźć miejsca na parkingu. Poza tym wkrótce zaczęło lać jak z cebra...
Kolejnym odwiedzonym przez nas miastem było Mengwi. To niewielkie miasteczko położone ok. 25 km na północ od Denpasar, przy drodze do Singaraja. Mengwi słynie z pięknej Świątyni Królewskiej Pura Taman Ayun. Teren świątyni i przylegających do niej ogrodów otoczony jest jak fosa stawami rybnymi co sprawia wrażenie, że świątynia położona jest na wyspie. Sama świątynia otoczona jest kolejną fosą, w której rosną kwiaty lotosu.
Pura Taman Ayun została wybudowana w 1634 roku jako świątynia rodziny królewskiej dynastii Mengwi. Poszczególne kaplice świątyni pokryte są charakterystycznymi dla Bali wielopoziomowymi dachami krytymi czarnymi włóknami palmy cukrowej. Świątynia otoczona jest pięknymi ogrodami Parku Królewskiego. Na terenie parku znajduje się wieża obserwacyjna, z której rozciąga się piękny widok na świątynie i ogrody.
Bilet wstępu na teren świątyni kosztuje 15.000 rupii od osoby, parking kosztuje 200 rupii. Gorąco polecamy.
Brak komentarzy. |