Oferty dnia

Brazylia - cz.1- Fortaleza- Recife i Olinda - relacja z wakacji

Zdjecie - Brazylia - cz.1- Fortaleza- Recife i Olinda
Zaczęło się z przygodami... Po pięciu dniach przeprawy przez Atlantyk zobaczyliśmy stały ląd: wybrzeże Brazylii z gęstą, wielkomiejską zabudową Fortalezy (czwartego pod względem wielkości miasta tego kraju, a największego w północnej części). Podczas pierwszej obecności w Brazylii nie byłam w tym regionie, więc wybrałam całodzienną wycieczkę fakultatywną, żeby zobaczyć ile się da w samym mieście i zakosztować uroków - innej niż znana mi dotychczas Copacabana z Rio - piaszczystej, brazylijskiej plaży…
Wraz z licznym gronem uczestników planowanych wycieczek fakultatywnych od 7.30 czekamy w teatrze na wyjście na ląd. Miało być o 8.00, już ósma minęła, a my nadal płyniemy, statek jeszcze nie przybił do portu. Jakieś opóźnienie? Komplikacje? Po chwili pada komunikat z głośników, mniej więcej tej treści: „Z powodu zbyt silnego wiatru nie ma możliwości przybicia do portu. Ze względów bezpieczeństwa kapitan podjął decyzję, że popłyniemy bezpośrednio do Recife.”
Nie wszystko można zaplanować :( Tym sposobem, zamiast pięciu dni, spędziliśmy kolejne 2 na oceanie, zanim postawiliśmy stopy na lądzie Brazylii – dopiero w Recife.

c.d.n.
Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Brazylii:
Co warto zwiedzić?
Zabytki Recife:

· Dzielnica Recife Antigo (Starówka) - przy jej głównej ulicy Bom Jesus można podziwiać odrestaurowane budynki z XVII wieku. Po zapadnięciu zmroku ulica wypełnia się gośćmi okolicznych barów i restauracji, można usłyszeć muzykę na żywo. Niegdyś mieściła się tu pierwsza w Ameryce synagoga, zbudowana w 1640 r. Obecnie na jej miejscu stoi otwarte dla zwiedzających centrum kultury żydowskiej Centro Cultural Judaico de Pernambuco. Plac Praça do Arsenal da Marinha w niedziele od 14.30 zmienia się w targ rękodzieła, gdzie ok. 120 stoisk sprzedaje regionalne produkty. Naprzeciwko placu znajduje się wieżaTorre Malakoff, zbudowana w 1855 r. jako pierwsze w Ameryce obserwatorium astronomiczne. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. W tej dzielnicy można też zobaczyć tablicę Marco Zero, upamiętniającą miejsce powstania miasta. Niedaleko stąd można wsiąść na statek, odpływający w kierunku parku rzeźb Parque das Esculturas, w którym znajdują się rzeźby powstałe dla uczczenia 500 rocznicy odkrycia Brazylii przez Portugalczyków.
· Praça da República (Plac Republiki) – przy placu położone są ważne urzędy i budynki, na przykład siedziba rządu stanowego, mieszcząca się w Palácio do Governo, nazywanym też Palácio Campo de Princesa. W tym samym budynku miał swoją siedzibę pierwszy holenderski gubernator, Maurício de Nassau. Obok znajduje się teatr Santa Isabel, także wzniesiony za czasów Nassau oraz Pałac Sprawiedliwości (Palácio da Justiça). Niedaleko znajduje się most Ponte Princesa Isabel, ozdobiony lampionami i rzeźbami.
· Pátio de São Pedro – plac, wokół którego skupia się kilka ważnych budowli, m.in. katedra Catedral São Pedro dos Clérigos, wzniesiona w XVIII wieku. Drzwi oddają styl barokowy, a na suficie widnieje dzieło malarza João de Deus Sepúlveda, przedstawiające św. Pawła błogosławiącego chrześcijan. Wieczorami okoliczne restauracje wystawiają stoliki na plac przed katedrą i toczy się huczne życie nocne. Przy placu jest też położony Dom Karnawałowy (Casa do Carnaval), gdzie można obejrzeć plakaty przedstawiające karnawał w Pernambuco.
· Forte do Brum – położony pomiędzy Olindą a portem w Recife, niegdyś używany przez Portugalczyków do obrony miasta przed Holendrami. Obecnie mieści się tu muzeum wojskowe Museu Histórico Militar, gdzie można obejrzeć armaty, broń i zdjęcia z okresu drugiej wojny światowej.
· Forte de Cinco Pontas – zaczął być wznoszony przez Holendrów w latach 30-tych XVII wieku. Holendrzy zostali jednak wyrzuceni z kraju przed ukończeniem budowy. Fort jest położony na brzegu rzeki Capibaribe, w założeniu miał zapewniać dostawy wody pitnej do miasta, a także bronić go przed najeźdźcami. Wewnątrz fortu znajduje się muzeum miejskie Museu da Cidade do Recife ze zbiorem holenderskich map, dział, zdjęć i innych przedmiotów.

· Kościół i Klasztor Św. Franciszka (Igreja e Convento da Ordem Terceira de São Francisco) – fasada nie jest odnowiona, ale wnętrze zawiera jeden z największych w Pernambuco zbiór barokowej sztuki sakralnej. Gł. atrakcją tego miejsca jest Capela Dourada (Złota Kaplica), bogato zdobiona i pokryta pozłacanymi ornamentami. Klasztor wzniesiony w 1606 r. jest otwarty dla zwiedzających, a jego ściany pokrywają XVII-wieczne portugalskie kafelki azulejos. W budynku znajduje się też franciszkańskie muzeum sztuki sakralnejMuseu Franciscano de Arte Sacra.

· Basílica Nossa Senhora da Penha z wielkimi kolumnami z marmuru – znajduje się w pobliżu popularnego targu rękodzieła: Mercado de São José

Olinda - w całości stanowi perełkę wartą dokładnego zwiedzania.
Najważniejszym jej zabytkiem jest bazylika św. Benedykta.
Porady i ważne informacje
Garść informacji, jakie znalazłam przed wyjazdem na temat tego regionu:

FORTALEZA.
– stolica stanu Ceará; ok. 3,5 mln mieszkańców.
Leży na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich, brazylijskich miast. Dobrze rozwinięte zaplecza turystyczne i handlowe oraz wspaniała pogoda gwarantująca wysokie temperatury czynią z Fortelazy miejsce odpowiednie na wakacje, zwłaszcza dla osób spragnionych słonecznego ciepła i złocistych plaż.

Wypoczywać można tu na czterech świetnie zagospodarowanych plażach:
Praia do Futuro - na której najchętniej odpoczywają mieszkańcy Fortalezy,
kosmopolitycznej Praia de Iracema - jest to również ulubione miejsce wypoczynku poetów i intelektualistów,
luksusowej Praia do Meireles - z ogromną ilością hoteli oraz
romantycznej Praia do Muscuripe, słynącej z najlepszych warunków dla windsurfingowców, a także jest to miejsce, gdzie rybacy trzymają swoje łodzie i sprzedają dzienny połów.
Trochę dalej poza granicami miasta ciągną się bajkowe plaże z białym piaskiem i kokosowymi palmami - na zachód są to Cumbuco, Lagoinha i Baleia a na wschód Praia Porto das Dunas, Praia das Fontes i najsłynniejsza z nich Canoa Quebrada. A jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju w kameralnych zatokach, wybierze właśnie tę ostatnią, dziką i oddaloną od centrum.

Połączenie kolonialnej architektury z nowoczesną zabudową kompleksów hotelowych robi wyjątkowe wrażenie na wszystkich, którzy w Fortalezie są po raz pierwszy. W romantycznej latarni morskiej mieści się dziś muzeum miasta, a zgromadzone tam eksponaty świadczą o ciekawej historii miasta, datowanej na rok 1649, kiedy to Holendrzy wznieśli tu fort, by chronić osadników przed Indianami.
Spacer po Starówce to dobra okazja do obejrzenia najsłynniejszych zabytków miasta – ogromnej katedry z wysokimi na 75 m wieżami (mimo, iż została zbudowana między 1937 a 1963 r. swoim wyglądem przypomina stare gotyckie katedry we Francji), fortecy ”Fortaleza Nassa Senhora da Assuçao” zbudowanej w 1649 r. i przebudowanej w 1815 oraz zabytkowego teatru Theatre José de Alencar z początku XX w., zbudowanego z metalowej konstrukcji przywiezionej ze Szkocji i nazwanego na cześć słynnego poety z Ceary José de Alencar'a. Warto też przespacerować się alejami zielonych ogrodów i parków, których w Fortalezie nie brakuje.

Najsłynniejszą ulicą miasta jest Avenida Beira Mar, przy której usytuowane są hotele o wysokim standardzie oraz eleganckie restauracje serwujące dania kuchni tradycyjnej i międzynarodowej. Malowniczo wygląda nadmorski deptak pełen miejscowych artystów eksponujących swoje talenty oraz długie, ładne molo z zadaszeniami - Ponte Metalica. Zbudowane przez angielskich inżynierów we wczesnych latach dwudziestych (początkowo było nawet nazywane Molem Anglików).

RECIFE i OLINDA.
Większe i ważniejsze gospodarczo miasto - to Recife. Leży u ujścia rzek: Beberibe, Capibaribe, Tejipio. Z tego względu jest nazywane „Brazylijską Wenecją”. Uważane za jedno z najstarszych miast Brazylii. Jest stolica stanu Pernambuco. Ma ok. 1.4 mln mieszkańców. Klimat równikowy. Temperatura maksymalna ok. 32 °C a minimalna 21°C. Opady sięgają do 1600 mm. Współcześnie miasto charakteryzuje się uprawą trzciny, hodowlą bydła, wydobyciem fosforu, gipsu i hutnictwem żelaza. W Recife ma swój początek Transamazonika – droga transkontynentalna łącząca wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego biegnąca do Peru i łącząca z drogami tego kraju. Panorama miasta doskonale widoczna jest ze wzgórza, na którym znajduje się sąsiednie miasto Olinda.

Jak wiele nadbrzeżnych miast Brazylii Recife zostało założone przez Portugalczyków. Od ok. 1540 r. było w ich kolonią z krótka przerwą, kiedy to Holendrzy panowali w mieście. Jako port było miejscem eksploatacji trzciny cukrowej. W XVII w. Recife było uważane za ważny ośrodek handlowy. Miasto miało wielkie znaczenie społeczno – ekonomiczne.

Posiada wiele zabytków wywodzących się z czasów świetności miasta. Umieszczone są one głównie w środkowej części miasta. Jest m.in. katedra, bazylika, pałac gubernatorski, wiele kościołów z XVII i XVIII w. najbardziej zabytkowym jest kościół Zakonu św. Franciszka ze Złotą Kaplicą. Słynną pozostałością po Holendrach jest fort Forte das Cinco Pontas, gdzie obecnie swoja siedzibę ma Muzeum Miasta.Recife ma też cudowne plaże, z wieloma atrakcjami, oblegane przez miejscowych i przyjezdnych.

Wspomniana już Olinda - bezpośrednio sąsiaduje z Recife i początkowo to ona była ważniejszym miastem. Historyczne centrum zostało wpisane w 1982 r. na listę zabytków UNESCO Jest pięknym kolonialnym miasteczkiem z licznymi barokowymi budynkami, kościołami, muzeami. Malowniczo położona na wzgórzu nad oceanem.
Olinda Została założona w 1535 r. przez PortugalczykaDuarte Coelho, który przybył tu, aby objąć władzę w kapitanii Pernambuco. Legenda głosi, że ujrzawszy tutejsze wybrzeże krzyknął: “Oh! Linda situação para se construir uma vila” (Jakie piękne miejsce dla założenia osady) i od tych pierwszych słów wzięła swą nazwę Olinda. Początkowo kapitania utrzymywała się dzięku eksportowi drewna pau-brasil, a następnie uprawom trzciny cukrowej. Kapitania Pernambuco wraz ze swoją stolicą w Olindzie była jednym z najważniejszych ośrodków handlowych XVI-wiecznej Brazylii. W XVII w. została zajęta przez Holendrów, a następnie odzyskana przez Portugalię. Wiele zabytków z czasów kolonialnych można podziwiać do dziś.
Po historycznym centrum Olindy najlepiej poruszać się pieszo.

Autor: AniaMW / 2017.11
Komentarze:
Brak komentarzy.