Oferty dnia

Hiszpania - Padron i Santiago de Compostela - relacja z wakacji

Zdjecie - Hiszpania - Padron i Santiago de Compostela

Tym razem wyjazd do hiszpańskiej Galicji był właściwie tylko krótkim wypadem ze szlaku podróży po Portugalii. Ale dobre i te trochę, bo szkoda by było pominąć wspaniałe Santiago, będąc na północy Portugalii…

Noclegi mieliśmy w mało znanym miasteczku Padron, a z niego właśnie wyjechaliśmy na cały dzień do pobliskiego, dobrze nam znanego, Santiago de Compostela.

Najpierw kilka słów o Padron.

Jest to niewielka miejscowość, na szlaku pielgrzymkowym – Camino – do Santiago. Położona nad rzeką, ładnie zagospodarowana. Co prawda bez wielkiej, gotyckiej katedry, ale za to z małym kościółkiem o wielkim znaczeniu. Miejscowy kościół św. Jakuba ma długą historię: pierwszy wzniesiono tu w 1133r., obecny - neoklasycystyczny - pochodzi z XVIIIw. Najstarszy zachowany element to kamienna ambona, z XV w. Jednak najcenniejszy skarb tego kościoła - to fragment skały, do której przybiła łódź z Apostołem - św. Jakubem. Ten kamień znajduje się w samym prezbiterium, za ołtarzem. Ponadto, w kościele możemy dostrzec 3 różne formy prezentacji św. Jakuba: w ołtarzu głównym - rzeźba św. Jakuba - Apostoła; w dwóch innych miejscach, po lewej stronie nawy głównej: św. Jakub - Pielgrzym (znaki rozpoznawcze: kij, płaszcz i tykwa z wodą), a po prawej stronie nawy: św. Jakub - jako rycerz na koniu (walczący z Maurami).

No i Santiago de Compostela.

Wiem, każde miasto ma swój urok. Jednak Santiago ma jakby kumulację tego swojego uroku, wyjątkowości. Jest absolutnie zatrzymane w czasie. Wspaniale zachowane stare miasto. Zachwyca architekturą, uliczkami, klimatem. Ale przede wszystkim to miasto z ogromną katedrą, w której znajduje się grób św. Jakuba. To cel indywidualnych, pieszych pielgrzymek z wielu stron Europy. Też spotkaliśmy małe grupki indywidualnie wędrujących pielgrzymów z wielkimi plecakami (!), którzy osiągnęli swój cel.
Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Hiszpanii:
Co warto zwiedzić?
W Santiago:

Katedra - bezdyskusyjny Nr 1 -

jako obiekt architektury - naprawdę zachwyca. Do dziś pamiętam moje pierwsze wrażenie, gdy byłam tu przed wielu laty. Zarówno bryła katedry i rzeźby od zewnątrz, jak i w środku, bogactwo detali wystroju, złotych zdobień w kamiennym, monumentalnym wnętrzu i bogactwo treści. W tym roku, niestety z racji prac renowacyjnych wewnątrz, odbiór zakłócały gęste rusztowania i z tego samego powodu unieruchomiona wielka kadzielnica. Jednak grób św. Jakuba, znajdujący się w krypcie pod głównym ołtarzem katedry - był i tym razem w pełni dostępny, bez żadnych zakłóceń czy ograniczeń.

Plaza del Obradoiro - Plac przed katedrą
Ogromny, przestronny plac otoczony zachwycającymi, historycznymi budowlami, pośród których prym wiedzie oczywiście katedra. Z przeciwległej strony można dokładniej zobaczyć całą perspektywę elewacji katedry. Jednak sam w sobie plac żyje swoim życiem. Zawsze można spotkać tu pielgrzymów, którzy z wielkimi plecakami dochodzą do celu swojego szlaku El Camino. Plac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plaza de la Quintana
- to miejsce, z tyłu katedry. Choć ten plac nie jest tak powszechnie odwiedzany jak Plaza del Obradorio, ma swoją historię i ciekawą zabudowę dookoła. Z jednej strony tzw. Święta Brama - wejście do katedry utworzone przez św. Klemensa, a nad bramą rzeźba św. Jakuba - jako Pielgrzyma, są też inne figury - z chóru starej katedry. Bardzo interesujące. A po przeciwległej stronie placu klasztor sióstr Benedyktynek. Budowla wielkich rozmiarów... widać, jak liczne były kiedyś powołania do tego zgromadzenia.

Monasterio de San Martin Pinario
Klasztor znajduje się w ścisłym otoczeniu katedry, w kompleksie zwartej zabudowy starego miasta Santiago. Jest zachowany w znakomitym stanie. Piękny od zewnątrz, ciekawy wewnątrz. Wśród zieleni przed klasztorem uważny obserwator dostrzeże niewielki pomniczek z popiersiem dobrze Polakom znanej postaci - św. Jana Pawła II.

Convento de San Francisco
Ten zabytkowy kompleks klasztoru wraz z kościołem św. Franciszka znajduje się tuż za murami najstarszej części historycznej miasta. Jest jakby łącznikiem pomiędzy zwartą zabudową skupioną wokół katedry, a resztą miasta.

Autor: AniaMW / 2019.03
Komentarze:

AniaMW
2019-12-11

To żaden wstyd, po prostu dotychczas nie byłeś :) Przecież wszędzie być się nie da. Santiago - pod względem zabytków jest rewelacyjnie atrakcyjne; podobnie jak wiele innych miast pn-zach. Hiszpanii... Polecam!

papuas
2019-12-08

wstyd się przyznać, że jako zainteresowany zabytkami i architekturą nigdy w Santiago nie byłem :(
no to se obrazki pooglądam