Bośnia i Hercegowina należy do tych nielicznych krajów europejskich, które - choć bardzo atrakcyjne turystycznie, po ostatniej wojnie na Bałkanach nie zostały jeszcze odkryte przez turystykę masową. W Bośni i Hercegowinie naprawdę jest co oglądać. Oprócz atrakcji przyrodniczych są tu ciekawe zabytki architektury osmańskiej - meczety, kamienne mosty, twierdze.
Sarajewo - przed 1992 r. stolica Bośni i Hercegowiny odbudowana po wojnie nadal jest najbardziej orientalna w Europie. Egzotyczna, muzułmańska dzielnica jak dawniej tętni życiem, śladów wojny jest tu niewiele. Można tu zobaczyć osmańskie meczety, prawosławne cerkwie oraz rzymskokatolicką katedrę.
Mostar - jest zabytkowym miastem, które bardzo ucierpiało w czasie wojny. Pięknie położone, w głębokiej Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach skalistego koryta Neretwy. Ma piękną starówkę, z kamiennym, tureckim mostem odbudowanym dzięki pomocy Turcji. Most podczas działań wojennym uległ zniszczeniu i został odrestaurowany w 2004 r. W 2005 r. starówkę Mostaru wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Medugorje - czterotysięczna wioska położona jest niespełna 30 km od Mostaru, pośród wysokich gór. Medjugorje stało się powszechnie znane w katolickim świecie w czerwcu 1981, kiedy na wzgórzu Matka Boska ukazała się sześciorgu dzieciom, przekazując im orędzie pokoju dla świata. Medjugorje zwane jest Sanktuarium Królowej Pokoju. Przybywają tu tłumy pielgrzymów, a wioska ze spokojnej niegdyś miejscowości zmieniła się w gwarne miejsce, pełne sklepików z dewocjonaliami, restauracjami, pensjonatami i hotelami. Centrum pielgrzymkowe skupia się wokół kościoła św. Jakuba.
Wodospady Kravica - są jedną z największych atrakcji przyrodniczych Hercegowiny. Piękne kaskady spadające z szerokiego progu skalnego i idealne do kąpieli jeziorko. Bardzo mało turystów czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Podróżując po Bośni i Hercegowinie samochodem należy zaopatrzyć się w „zieloną kartę”.
Między należącymi do Chorwacji deltą Neretwy i półwyspem Peljeśac znajduje się krótki fragment adriatyckiego wybrzeża należący do Bośni i Hercegowiny (ok. 10 km), dzięki któremu kraj ten ma dostęp do morza. Jedyną większą nadmorską miejscowością Bośni i Hercegowiny jest Neum, znany turystom jadącym w kierunku Dubrownika Magistralą Adriatycką jako miejsce przekraczania granicy między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną.
Brak komentarzy. |