Opis podróży powstał po 3 latach na podstawie programu wycieczki i zachowanych wspomnień więc z góry przepraszam za wszelkie niedociągnięcia :).
Dzień 1
Wyjeżdżamy z Warszawy i jedziemy do Świnoujścia. Docieramy późnym wieczorem, odprawa, zaokrętowanie na prom i zaczynamy naszą wyprawę wraz ze sztormem na Bałtyku.
Dzień 2
Przypłynęliśmy do Ystad. Podróż przez Malmo i Geteborg wiedzie nas do Oslo. Na początek przejażdżka wąskimi, prostopadłymi ulicami, krótki postój na zdjęcia w porcie i dalej w drogę. Docieramy do skansenu Wikingów. Po miłym spacerze wracamy do miasta by zobaczyć Park Frogner, będący jednocześnie muzeum rzeźby Gustawa Vigelanda, główną ulice miasta - Karl Johans Gate, Pałac Królewski, Katedrę oraz Storting, czyli budynki Parlamentu. Nocleg spędzamy w okolicach Oslo.
Dzień 3
Jedziemy trasą widokową wzdłuż jeziora Mjosa do Lillehammer, miasta Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku. Podjeżdżamy autokarem najwyżej jak można, następnie krótki spacerek i możemy poczuć się jak skoczek narciarski tuż przed odbiciem z belki :). Niesamowite wrażenie. Mamy dodatkowy bonus bo właśnie odbywają się jakieś zawody. Podziwiamy panoramę i nie zjeżdżamy ale schodzimy wzdłuż skoczni (do pokonania 952 stopnie). Dalej udajemy się przez urzekającą górską dolinę Gudbrandsdalen do miasteczka Dombas. Obowiązkowe zdjęcie z trolem, zakupy i jedziemy dalej. Przez góry Dovre i dolinę Drivdalen do Trondheim.
Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzamy Trondheim - zaczynamy od średniowiecznej Katedry Nidaros. Następnie starym drewnianym mostem docieramy do urokliwych uliczek. Wracamy do centrum; szybkie zakupy, przekąska i ruszamy dalej. Wzdłuż wybrzeża fiordu Trondheim oraz jeziora Snasa i doliny Namdalen jedziemy do Nordland, prowincji obfitującej w liczne jeziora. Podróż pośród górskich krajobrazów Nordland do hotelu na nocleg.
Dzień 5
Jedziemy w kierunku Mo i Rana, miasta położonego nad fiordem Rana i dalej w kierunku lodowca Svartisen. Z autokaru przesiadamy się do łódeczki i po ok 20 min podróży docieramy do miejsca wysiadki. Krajobeaz księżycowy, nie raczej marsowy bo skały mają czerwony kolor. Idziemy najpierw nad wodospad o niesamowitej barwie, a następnie wspinamy się po skałach podziwiając niesamowite widoki. Nie wiem jak długo zajęła nam droga nim naszym oczom ukazał się lodowy jęzor. Chwila zastanowienia i ruszamy dalej (pomimo znaków ostrzegawczych ) aby dotknąć kolosa. Choć droga nie jest łatwa zdobywamy nasz cel. Mimo ostrzeżeń nie mogłam się powstrzymać i na chwilkę weszłam w błękitne ściany. Czas wolny powoli się kończy a droga powrotna długa więc ruszamy z powrotem, co nie jest prostym zadaniem ze względu na zdradzieckie skały po których łatwiej się schodziło. Docieramy jednak do brzegów jeziora, wsiadamy na łódkę i płyniemy do autokaru. Jedziemy dalej w stronę kręgu polarnego. Po jego przekroczeniu krótki postój w centrum turystycznym i jedziemy na nocleg.
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd w kierunku osady Bognes. Przeprawiamy się promem do Lodingen, miasteczka leżącego na archipelagu Vesteralen. Następnie trasą widokową docieramy na archipelag Lofotów. Wizyta w wiosce rybackiej Henningsvaer gdzie odwiedzamy ice bar, a następnie przejazd na nocleg na Lofotach.
Dzień 7
Po śniadaniu przejeżdżamy malowniczą trasą przez wyspę Hinnoya należącą do archipelagu Vesteralen. Przeprawiamy się potężnym mostem przez Tjeldsundet na stały ląd i jedziemy do Narviku, w którym odwiedzamy cmentarz wojskowy. Następnie jedziemy do Muzeum II wojny światowej prowadzone przez Czerwony Krzyż; jest to jedno z najnowocześniejszych, multimedialnych muzeów.
Dzień 8
Przejeżdżamy trasą widokową przez surowe tereny północnej Norwegii do fiordu Lyngen - podziwianie słynnych Lyngen Alps i niezapomnianych widoków nad fiordem Kvaenangen. Przejazd przez Alta - miasta leżącego w najbardziej na północ położonej prowincji Norwegii - Finnmark. Przejazd przez dzikie i bezludne tereny Sennalandet i Breidalen w kierunku Skaidi. Dalsza podróż wzdłuż fiordu Porsangen (który stanowi część Oceanu Arktycznego) do Kafjord. Przejazd jednym z najdłuższych podwodnych tuneli drogowych na świecie do miasta Honningsvag na wyspie Mageroya.
Dzień 9
Po śniadaniu wyjazd na Przylądek Północny (Nordkapp). Krótka wizyta w Honningsvag, najdalej na północ położonym mieście na świecie. Przejazd do wioski rybackiej Gjesvaer na Birdsafari - rejs łodzią po Morzu Arktycznym, podziwianie ptaków zamieszkujących wyspy i skały, które tworzą rezerwat. Rejs odbywamy w specjalnych kombinezonach i już samo ich zakładanie wzbudza wiele radości nie wspominając o kołyszących się na falach statku. Dojeżdżamy na Nordkapp. Tutaj na terenie centrum turystycznego czekamy do północy, a następnie ruszamy w dalszą drogę.
Dzień 10
Po nocy w autokarze docieramy na spotkanie ze Św. Mikołajem do Rovaniemi. Wioska bardzo komercyjna, z mnóstwem sklepików, z których rozlegały się dźwięki kolend :), ale daliśmy się urzec klimatowi i odwiedziliśmy staruszka. Do pokoju, w którym przyjmuje gości prowadzi niesamowita droga wprowadzająca w tajemniczy nastrój podkreślany tykaniem ogromnego zegara. Do pokoju wchodzi się pojedynczo według listy zrobionej na dole przez skrzaty :) Czekamy więc na swoją kolejkę, a gdy nadchodzi nasz wstęp do środka zaprasza nas pani skrzat. Św. Mikołaj wita nas, pyta skąd jesteśmy, co tutaj robimy, jak nam się podoba itp. następnie robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i żegnamy staruszka. To było naprawdę niesamowite przeżycie :) (Wstęp do siedziby Mikołaja jest oczywiście płatny, tak jak zdjęcie z nim; na terenie siedziby nie wolno robić zdjęć-niestety).
Dzień 11
Jedziemy do leżącego nad Zatoką Botnicką „Białego miasta” Oulu. Odwiedzamy halę targową, a na odbywającym się targu próbujemy tutejszych specjałów. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie z pomnikiem policjanta i ruszamy dalej przez krainę jezior w kierunku Jyvaskyla, miasta położonego na północnym krańcu jeziora Paijanne. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Joutsa.
Dzień 12
Dziś czeka na nas miasto Muminków - Helsinki. Zwiedzamy miasto z lokalnym przewodnikiem - Plac Senacki, Katedra, Sobór Uspieński, Kościół w Skale, pomnik Sybeliusa i port jachtowy. Następnie jedziemy do portu w Turku, gdzie wsiadamy na prom do Szwecji - Silja Europa.
Dzień 13
Wcześnie rano przypływamy do Sztokholmu. Krótkie zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem - Ratusz ze wspaniałymi salami - Złotą (wyłożoną 19 milionami pozłacanych płytek) oraz Błękitną, gdzie co roku odbywają się uroczystości związane z przyznaniem Nagrody Nobla, Pałac Królewski, Stare Miasto (Gamla Stan) z wieloma brukowanymi uliczkami wzdłuż których od kilku wieków stoją kamienice szwedzkich kupców, muzeum Vasa - poświęcone okrętowi wojennemu, który zatonął w 1628 roku i został odnaleziony w 1956r (okręt robi niesamowite wrażenie). Następnie przejazd ze Sztokholmu do Ystad. Zaokrętowanie na prom płynący do Świnoujścia.
Opis podróży powstał po 3 latach na podstawie programu wycieczki i zachowanych wspomnień.
Wycieczka zupełnie inna od tych do których jesteśmy przyzwyczajeni (mówię tu o imprezach organizowanych przez biura); wyprawa krajoznawcza, głównie widokowa w bardzo spokojnym tempie. Zatrzymywaliśmy się wszędzie tam gdzie chcieliśmy, zbaczaliśmy z drogi aby znaleźć fajne miejsce na fotografie. Naprawdę polecam.
Wybierając się do Norwegii trzeba zabrać ze sobą dużo koron bo ceny są tam kosmiczne np.: cola 22 NOK, hot-dog 35 NOK, pocztówka 7-15 NOK, znaczek do Polski 10 NOK, kajzerka 8 NOK, koszulka od 120 NOK. Ceny w Finlandii i Szwecji są już bardziej znośne.
Polecam więc zabranie z Polski zapasów „gorących kubków”.
jeśli zna się angielski nie mam najmniejszego problemu z porozumiewaniem się - posługują się nim perfekcyjnie.
Brak komentarzy. |