Słowacja może zaoferować nie tylko piękno przyrody, ale też możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów.
Najdogodniejszym miejscem aktywnego spędzania czasu są słowackie góry. Zimą można jeździć na nartach lub snowbordzie, a latem wędrować dobrze oznakowanymi szlakami. Bardziej odważni mogą spróbować raftingu, lub zimowej wspinaczki po tatrzańskich lodospadach a także skialpinizmu.
Turystyka piesza – jest jedną z najbardziej popularnych w Słowacji form turystyki. Liczne szlaki turystyczne Małych i Białych Karpat, Sulowskich Skał, Małej Fatry, Gór Szczawnickich i Choczańskich, Słowackiego Raju, Hornadzkiej Kotliny, Zadielskiej Planiny i Wihorlatu zadowolą miłośników przyrody i wspaniałych krajobrazów oraz pozwolą zapoznać się z historią, kulturą i dziedzictwem narodowym Słowacji. Istnieje mnóstwo ciekawych tras o różnym stopniu trudności, które dostarczą turystom wiele niezapomnianych wrażeń.
Turystyka wodna – Przez górzyste tereny Słowacji przepływa niezliczona ilość potoków i rzek, będących rajem dla wielbicieli mocnych wrażeń. Mniej doświadczeni wodniacy również znajdą tu coś dla siebie. Do raftingu doskonale nadają się rzeki Belá, Biały i Czarny Wag na granicy Wysokich i Niżnych Tatr. W Liptowskim Mikulaszu znajduje się sztuczny kanał wodny o parametrach olimpijskich, przygotowany dla kajakarzy górskich. Zbiorniki wodne, jak na przykład Liptovská Mara czy Rużin, są miejscem gdzie można popływać łódką z żaglem.
Turystyka rowerowa – W Słowacji są odpowiednie warunki dla tej formy aktywnego wypoczynku. Rajem dla turystów preferujących łatwiejsze przejażdżki są: Nizina Naddunajska (Podunajsko) i Zahorie (Záhorie), wschodnia Słowacja i Dolina Wagu. Tereny górskie są godne polecenia dla rowerzystów stawiających sobie większe wyzwania.
Turystyka wysokogórska i wspinaczkowa – Najwyższe pasma górskie oferują turystom o dobrej kondycji fizycznej i odpowiednio wyposażonym wiele przeżyć wśród surowej przyrody. Dla turystów -miłośników wspinaczki górskiej w Wysokich Tatrach godna polecenia jest północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu (900 m wysokości) oraz Galeria Ganku, natomiast w Tatrach Zachodnich - Ostrý Roháč oraz wiele doskonałych tras wspinaczkowych w Wielkiej i Małej Fatrze, Niżnych Tatrach i Słowackim Raju.
Speleologia – W całej Słowacji znajduje się dwanaście jaskiń, które są przygotowane do powszechnego zwiedzania. W Słowackim Krasie, w okolicach Tísowca i Muráňam, znajduje się wiele jaskiń i otworów, które są rajem dla speleologów – amatorów. Odradza się jednak schodzenie tam bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Na specjalnych warunkach możliwe jest również zejście do niedostępnej dla publiczności jaskini martwych nietoperzy pod Malým Gápľom w Niżnych Tatrach.
Brak komentarzy. |