Węgry to kraj, który nie posiada dostępu do morza. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o uprawianiu sportów wodnych i plażowaniu. Węgry posiadają swoje małe, wewnętrzne „węgierskie morze”, czyli Balaton, nad którym można bawić się tak samo dobrze jak w nadmorskim kurorcie.
Jezioro Balaton leży w północno-zachodnich Węgrzech, 80 km od Budapesztu, jego nazwę można przetłumaczyć jako „błotne jezioro”. Balaton jest największym jeziorem Europy Środkowej, jego długość wynosi 77 km, a maksymalna głębokość 11 m. Woda bogata jest w węglany, siarczany, magnez i wapń, w okolicach znajdują się gorące źródła, które dały początek licznym uzdrowiskom. Turyści mogą wypełnić wolny czas plażowaniem, żeglowaniem, wędkowaniem, zwiedzaniem okolicznych zabytków, winnic, na amatorów nocnego życia czekają natomiast liczne puby, dyskoteki restauracje oraz imprezy masowe i festiwale. Osoby lubiące aktywny wypoczynek na pewno z miłą chęcią skorzystają z licznych tras pieszych i rowerowych, jazdy konnej, czy gry w golfa.
Największym balatońskim kurortem jest Siofok, noszący dumną nazwę letniej stolicy Węgier. Jego wizytówką są luksusowe hotele, wieczorne imprezy i dyskoteki. Dla wielbicieli bardziej klasycznej muzyki organizowane są koncerty organowe i operetkowe. Osoby lubiące zwiedzanie mogą wybrać się do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek lub Akwaruim Balatońskiego.
Zupełnie inny charakter ma miejscowość Ballonfolldvar. Jest to prawdziwy raj dla szukających ciszy, spokoju i zieleni. Atrakcją miasteczka jest dzielnica willowa z przełomu XIX i XX wieku, przepiękny port jachtowy, tonąca w zieleni promenada i wspaniałe widoki. Co roku w sierpniu w Ballonfolldvar odbywa się festiwal winobrania.
Osoby lubiące zabytki powinny odwiedzić półwysep Tihany i miasto Keszthely. Półwysep Tihany leży w północnej części Balatonu, można się na niego dostać na przykład statkiem wycieczkowym. Na najwyższym w okolicy wzgórzu znajduje się opactwo benedyktynów, atrakcją jest także wewnętrzne jezioro, z którego chętnie korzystają wędkarze. Tihany to znakomite miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki: ceramikę, rzeźby, obrusy i serwety. Keszthely jest najstarszym miastem w rejonie Balatonu. Do jego rozwoju przyczyniła się zamożna rodzina Festeticsów. W należącym do nich niegdyś pałacu urządzono muzeum regionalne. Spacerując po Keszthely warto także zajrzeć do zabytkowego, średniowiecznego kościoła, którego ozdobą są gotyckie freski. Poza granicami miasta znajduje się zamek Rezi i buddyjska świątynia. Stałą, cykliczną imprezą organizowaną w Kesztehely jest Festiwal Balatoński.
W północnej części jeziora, w Standopuszta, urządzono niewielki skansen prezentujący zabytki lokalnego budownictwa z XIX wieku. W Kápolnapuszta znajduje się rezerwat bawołów. Zwierzęta te były kiedyś hodowane i używane do pracy w węgierskich gospodarstwach. Wraz z rozwojem techniki ich znaczenie zmalało, z czasem zaczęło im grozić wyginięcie. Dziś w rezerwacie turyści mogą oglądać pokazowe stada bawołów domowych, zapoznać się z historią ich hodowli i przespacerować specjalną ścieżką dydaktyczną.
Balaton słynie również z miejscowości uzdrowiskowych. Cały region położony jest na terenach wulkanicznych, czego efektem są gejzery - pozostałości po wygasłych wulkanach. W pobliżu Keszthely znajduje się gejzer Heviz, w którego kraterze utworzyło się jeziorko z gorącą, leczniczą wodą, wykorzystywaną w leczeniu chorób reumatycznych, układu ruchu, układu pokarmowego i tarczycy.
Najsłynniejszym uzdrowiskiem Balatonu jest miasteczko Balatonfured, zwane mekką chorych na serce. Znajduje się tam siedem źródeł termalnych, w tym źródło Kossutha, znane ze szczególnych właściwości, pomocnych w leczeniu chorób serca. Właściwości te wykorzystywano prawdopodobnie już w starożytności, obecne uzdrowisko powstało w 17 wieku. Dziś bezpośrednim sąsiedztwie źródła Kossutha znajduje się klinika kardiologiczna. Atrakcją Balatonfured jest jaskinia Loczy, położona w kilka minut jazdy od centrum.
Wakacje nad Balatonem nie byłyby kompletne bez spróbowania tamtejszych win. Wulkaniczne gleby wytworzyły znakomite warunki do uprawy winorośli. Najlepsze balatońskie wina to Szurkebardt i Keknyelu, produkowane w Badascony. W miejscowych restauracjach i tawernach spróbujemy natomiast tradycyjnych węgierskich potraw. Przysmakiem pochodzącym znad Balatonu jest stek a la Csahy, nadziewany leczo i jajkiem, podawany w sosie śmietanowym. Potrawę tą wymyślił kucharz z sanatorium w Balatonfured.
Wydawać by się mogło, że czasy świetności Węgry mają już dawno za sobą. Nic bardziej błędnego. Dzięki miejscom takim jak Balaton można tam spędzić naprawdę udany i ciekawy urlop.
texarkana | Balaton moze rozczarowac, a nawet zdegustowac. To wielkie i brudne bajoro o brzegach oblepionych domkami wczasowymi i plazkami typu "klepisko". Atrakcje przyrodnicze typu gejzer Tihany naleza juz do przeszlosci (gejzer wysechl). Natomiast wina sprzedawane w okolicy - miodzio! O mlodym tokaju sprzedawanym za niewielkie pieniadze w kanisterkach trudno zapomniec... |