Kąpieliska w Tapolcy należą do należą do najoryginalniejszych kąpielisk termalnych w Europie, są bowiem jedynymi, które znajdują się w naturalnych jaskiniach. To co czeka tutaj na turystów, to przede wszystkim terapeutyczne wody, malownicza okolica, centrum wellness i park zabaw dla dzieci.
Tapolca to jedna z dzielnic Miszkolca, trzeciego co do wielkości miasta Węgier, położonego we wschodniej części kraju, około 50 km od granicy ze Słowacją. Pierwsze wzmianki na temat źródeł termalnych pochodzą z czasów średniowiecza. Już w XVI wieku wykorzystywano je do kąpieli, w celach zdrowotnych i gospodarczych. Swój rozwój zawdzięczają biskupowi Tapolcy, na którego polecenie specjalnie sprowadzeni lekarze zaczęli badać właściwości lecznicze wody. Wkrótce potem powstało pierwsze zorganizowane kąpielisko. Składało się ono z dwóch części: krytej, dla klientów z wyższych sfer oraz zewnętrznej, dla ludzi z niższych klas. Gwałtowny rozwój nastąpił w XX wieku, kiedy Tapolca stała się oficjalnie uzdrowiskiem i miejscem rekreacji.
Wody termalne porsto ze skał
Największą atrakcję Tapolcy stanowią wody termalne spływające ze skał, tworzące naturalne baseny i bicze wodne. Dodatkowego efektu dodaje oświetlenie, tworzące niezwykłą, bajkową atmosferę. Obecne, nowoczesne kąpielisko posiada część krytą i odkrytą i składa się z 700 metrów podziemnych korytarzy. Powietrze wewnątrz jest czyste i wolne od bakterii, pomocne w leczeniu astmy i chorób dróg oddechowych. Woda ma temperaturę 28-35 stopni, zawiera związki wapnia, magnezu, jod, brom, oraz niewielkie ilości kwasu mataborowego i metakrzemowego. Stosuje się ją w leczeniu: zapalenia stawów, nerwic, chorób układu ruchu, problemów z przemiana materii, stanów wyczerpania fizycznego i psychicznego. W centrum wellness można skorzystać między innymi z: masażu leczniczego, sauny, solarium, hydroterapii, elektroterapii, tangenatora i gabinetu reumatologicznego. Dodatkową atrakcją jest możliwość popływania łódką lub kajakiem na pobliskim stawie.
A co w okolicy?
Oprócz basenów termalnych okolice Miszkolca obfitują w wiele innych atrakcji turystycznych: przepiękny Eger, zamki w Diósgyőr i w Sárospatak oraz Góry Bukowe, będące najwyższym pasmem górskim na Węgrzech, ze szczytami: Istállóskő (958 m n.p.m.) i Tarkő (949 m n.p.m.). Na szlakach turystycznych można podziwiać fantastyczne twory w postaci: wąwozów, lejów, szczelin.
Góry Bukowe są obszarem przebogatym w jaskinie - 853, spośród których 45 należy do jaskiń szczególnie chronionych. Tutaj można odnaleźć jaskinię Istvánlápa o głębokości 250 m. Z prehistorycznej jaskini nazwanej otworem Suba oraz z jaskini Szeleta i Istállóskő trafiły do muzeów znaleziska prehistoryczne. Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi jaskinia w tufie wulkanicznym Anna w Lillafüred. Ponadto w Lillafüred można zwiedzić jaskinię stalaktytową Św. Stefana oddaną do użytku w 1931 r., o stałej temperaturze 10°C, głębokości 55 m oraz długości 350 m.
Brak komentarzy. |