Nowoczesna turystyka proponuje amatorom nowych doznań coraz szerszą ofertę łącznie z lotami kosmicznymi. Zanim jednak zgromadzimy milion dolarów i przejdziemy testy wytrzymałościowe warto wybrać się na stosunkowo nieodległy kawałek Księżyca u wybrzeży Chorwacji.
Pag - wyspa dla wybranych.
Tak specyficzne miejsca jak kamienny Pag mogą budzić skrajne uczucia. Nietypowe, surowe piękno najbardziej ucieszy oczy turystów aktywnych i podróżników szukających wrażeń. Dobrze będą się tutaj czuć rowerzyści, którym niestraszne południowe słońce, piechurzy, a nawet wspinacze skałkowi. Pag jest też rajem dla ornitologów, dzięki rezerwatom takim jak Velo Blato. Natomiast podwodne życie może być gratką dla amatorów nurkowania. Poza niezliczonymi gatunkami ryb można tu podziwiać również wraki. Najlepszymi miejscami nurkowymi są kanał Velebicki i Manski. Dzikie, romantyczne plaże nadal nie są rzadkością w tym zakątku morza Śródziemnego. Pag na pewno będzie odpowiadał osobom szukającym spokoju i kontaktu z przyrodą. Cisza, małomiasteczkowy charakter i piękne, bezpieczne plaże są czynnikami, które przyciągają również rodziny z dziećmi.
Oczywiście na wyspie nie brak również barów i dyskotek, ale amatorom nocnych szaleństw na pewno bardziej przypadnie do gustu chociażby Riwiera Makarska.
Którędy na Księżyc?
Pag należy do archipelagu wysp Kwarnerskich, które znajdują się w północnej i środkowej części chorwackiego wybrzeża. Od południowych wysp Dalmatyńskich różni je układ. Widać wyraźną różnicę między Kwarnerami ułożonymi równolegle do wybrzeża, a wyspami Dalmatyńskimi położonymi do niego niemal prostopadle.
Pag jest ostatnią z archipelagu wysp, ale za to jedną z największych. Jej długość wynosi aż 60 km, a linia brzegowa liczy sobie prawie 300 km. Są tylko dwa sposoby dotarcia na wyspę. Jedną z nich jest prom z miejscowości Prizna, który dobija do piaszczystych plaż Povljany. Można też bezpłatnie skorzystać z mostu znajdującego się w południowej części i prowadzącego do Mendre. Wybierając ten sposób nie można ominąć ruin dawnej fortecy (znajdującej się po lewej stronie, gdy miniemy most) służącej niegdyś do obserwowania ruchu statków. Dziś jest świetnym punktem obserwacyjnym oferującym panoramę mostu i kamiennego krajobrazu wokół niego.
Praktycznie cały Pag pokryty jest różnej wielkości kamieniami i nagimi skałami. Drzewa praktycznie nie występują, a drobna roślinność odpowiada tylko kozom i owcom. W ten niegościnny na pierwszy rzut oka krajobraz wcinają się pola uprawne i winnice, rozmieszczone w dość żyznych dolinach, co ociepla wizerunek wyspy. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza ona suchym wiatrom o nazwie bora, które wieją zimą od strony gór Velebit.
Dla każdego coś miłego.
Pag zaspokaja gusta zarówno wyrafinowanych plażowiczów jak i cierpiących na nadmiar energii eksploratorów. Wyspa znana jest z piaszczystych i żwirowych, szerokich plaż, co w warunkach chorwackich nie jest standardem. Dużą popularnością cieszy się zatoka Paszka, która wcina się daleko w głąb wyspy i oferuje amatorom słońca 27 km żwirkowych plaż. Innym pięknym, lecz trochę bardziej ustronnym miejscem jest Uvala Slana - zatoka w północno zachodniej części Pagu. Najlepiej dotrzeć tam łódką, ale istnieje również droga lądowa. Wysokie skały fantastycznie komponują się z szerokimi, piaszczystymi plażami. Typowo piaszczyste typy wybrzeża występują w też okolicach miejscowości Novalja, Stara Novalja i Povljana. Ciekawym miejscem na wypoczynek jest Simuni, gdzie znajduje się największy na wyspie kemping w pobliżu miasteczka i naturalnie chronionej zatoki.
Dla osób, których zainteresowania wznoszą się ponad poziom morza wytyczono liczne ścieżki. Jedna z nich wiedzie na wysokość 263 m. nad miastem Pag, na wzgórze z którego rozciąga się niesamowity widok na Kanał Velebicki. Już samo miasteczko jest ciekawą atrakcją. Sławny średniowieczny architekt Jurij Dalmatinac poprowadził od głównego rynku 4 ulice dzielące je na 4 części, a całość oplótł murami obronnymi. Wewnątrz znajduje się pałac książęcy, twierdza i klasztor.
Amatorzy wspinaczki powinni się wybrać w rejon skały Zamek w pobliżu miasta, a także w okolice Strogaju.
Dla fanów tajemniczych kultur i mistycznych znaków Pag również jest nie lada atrakcją. Znajduje się tutaj tzw. Paszki Trójkąt, czyli megalityczny odcisk na wzgórzu Tusto Celo w północnej części wyspy. Od czasu jego odkrycia w ’99 roku toczy się żywa dyskusja miedzy geologami, a badaczami UFO. Gołym okiem widać, że kamienie wewnątrz są jaśniejsze, a w toku badań ustalono, że promieniują w ultrafiolecie. Formacja ma sobie liczyć około 12 tyś lat.
Legendy krążą także wokół innego Paszkiego wzniesienia - wzgórza Juraja, położonego na północ od miasta Pag. Na jego szczycie znajdują się resztki kwadratowej budowli przez niektórych naukowców uważanych za szczątki neolitycznej osady. Inni natomiast twierdza, że była to dawna świątynia kultu bogini Ateny.
Wspomnienia z kamiennej perły Adriatyku.
Najbardziej trwałymi pamiątkami, które nigdy nie wyblakną i nie zginą w zakurzonych piwnicach są wspomnienia. Z kamienną perłą kojarzyć się będą pyszne paszkie sery owcze, zapach wędzonej szynki w ziołach, leczniczy miód szałwiowy oraz specyficzne pieczywo wypiekane przez siostry bernardynki. Wszystko to zakrapiane kultową rakiją, travanicą i winem Proszek. W pamięci będą wracać gorące, letnie noce paszkiego karnawału z balem maskowym i tradycyjnym tańcem zwanym kolo. Obrazy kamiennych murów tak charakterystycznych dla wyspy, czy glinianych basenów do pozyskiwania soli z wody morskiej pozostaną niczym zdjęcia zrobione własnymi oczyma.
Brak komentarzy. |