Malta jest niewielką, ale piękną wyspą, słynącą z zabytków, urozmaiconego wybrzeża, wspaniałej pogody oraz smacznej kuchni. Podpowiadamy jakich potraw szczególnie warto spróbować, spędzając wakacje na Malcie.
Przekąski i przystawki
Na wyspie nie trudno zaspokoić mały głód - dosłownie co krok natknąć się tu można na pastizzerie - niewielkie piekarnie oferujące szeroki wybór ciasteczek z francuskiego ciasta, z nadzieniem słodkim lub wytrawnym. Koniecznie skosztować trzeba pastizzi z farszem z ricotty, równie popularne są ciastka z farszem z grochu lub mieszanki szpinaku, tuńczyka, kaparów i oliwek. W wielu miejscach kupić można również smaczną i niedrogą, sprzedawaną na kawałki pizzę. Bardzo dobry jest tutejszy chleb na zakwasie, chrupiący, z miękkim, białym środkiem, często podawany z oliwą, pomidorem, kaparami i przyprawami (hobz biz-zejt), jedzony zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Tradycyjną lokalną przekąską jest gbejna, wyśmienity owczy ser pochodzący z Gozo, jedzony świeży lub lekko podsuszony, często podawany z dodatkiem różnych przypraw.
Na Malcie chętnie jada się zupy, zazwyczaj z dużą ilością warzyw, w tym rzepy, kabaczka czy selera. Minestra to gęsta zupa, podobna do włoskiej minestrone, zawierająca oprócz typowych dla zupy jarzynowej warzyw również groch i soczewicę oraz kluseczki. Kawlata zawiera mięso wieprzowe lub kawałki kiełbasek, soppa tal-armla, tzw. „wdowia zupa”, przygotowywana jest z białych i zielonych warzyw oraz podawana z dodatkiem koziego sera. Popularna jest również zupa rybna, nazywana aljotta.
Dania główne
Ważne miejsce w maltańskiej kuchni zajmują jarzyny. Stanowią one zarówno dodatek do innych potraw, jak i na ich bazie przyrządzane są dania główne. Popularnością cieszą się faszerowane warzywa (zwłaszcza bakłażany, cukinie i karczochy), które nadziewa się farszem z mięsa, cebuli, oliwek, chleba i ziół.
Jako główne danie chętnie jada się ryby i owoce morza. Do typowo lokalnych przysmaków należy lampuka, ryba, która w okresie jesiennym migruje wzdłuż wybrzeży Malty, zazwyczaj jada się ją grillowaną. Ciekawy smak ma torta tal-lampuki, rodzaj pasztetu czy tarty z lampuki, pomidorów, kalafiora, oliwek i szpinaku. Tuńczyka w restauracjach podaje się nie tylko z grilla, ale również gotowanego z papryką i pomidorami. Okres brytyjskiego panowania pozostawił po sobie spuściznę w postaci wszechobecnych fisch and chips, czyli filetowanej, panierowanej i smażonej ryby z frytkami. W wielu lokalach serwuje się przyrządzane na różne sposoby kalmary i ośmiornice.
Z mięs szczególnie ważne miejsce na maltańskich stołach zajmuje królik, uważany za narodową potrawę, często serwowany w potrawce z dodatkiem wina, ziół i cebuli lub wraz z makaronem typu spaghetti. Warto spróbować również bragjoli, tradycyjnych wołowych zrazów, zwiniętych i nadzianych mielonym mięsem z różnymi dodatkami, np. jajkami, boczkiem, a następnie duszonych w czerwonym winie. Pyszna jest przygotowywana w tradycyjny sposób jagnięcina - pieczona w brytfannie wraz z cebulą i ziemniakami, posypywana dużą ilością ziół i przypraw oraz polewana bulionem.
Na Malcie bardzo rozpowszechnione są dania z makaronu, w tym mqarrun fil-forn, zapiekanka z dodatkiem mięsa, jajek i sera, o chrupiącym zazwyczaj wierzchu oraz podobna do niej timpana, która dodatkowo zawiera ciasto francuskie, chętnie jada się też ravioli z ricottą. Inne typowo lokalne danie to ross fil-forn czyli zapiekany ryż z wołowiną, jajkami, z dodatkiem pomidorów i szafranu.
Desery
W maltańskich słodyczach szczególnie wyraźne są wpływy kuchni włoskiej, zwłaszcza sycylijskiej. W każdej cukierni znaleźć można cannoli, czyli rurki z ciasta przypominającego polskie faworki, wypełnione nadzieniem z ricotty z dodatkiem kandyzowanych owoców. Bardzo smaczne jest tutejsze ciasto migdałowe oraz smażone na głębokim tłuszczu ciasteczka z daktylami, mandarynkami i anyżem, nazywane mqaret. Tradycyjnym maltańskim deserem, przygotowywanym głównie z okazji karnawału, jest prinjolata, ciasto z orzechami piniowymi i kremem, pokryte bezą i wiśniami. W okresie Świąt Wielkanocnych sprzedaje się figolli, migdałowe ciastka o wielu różnych kształtach, lukrowane i ozdabiane małymi jajeczkami z cukru lub czekolady. Popularne są również qaghaq tal-ghasel, okrągłe ciasteczka o kształcie obwarzanków, pieczone z kaszki manny, miodu i skórki pomarańczowej.
Napoje
Jednym z najpopularniejszych na wyspie napojów jest Kinnie (lokalna wersja Coca - Coli) - bursztynowy napój, słodko-gorzki, a ziołowo - pomarańczowym aromacie, pity samodzielne lub z dodatkiem alkoholu.
Malta słynie z dobrych win, w tym białego Lachryma Vitis (nazwa ta oznacza „łzy wina”) oraz Marsovin, występującego w odmianie białej, różowej i czerwonej.
Do szczególnie polecanych maltańskich piw należą Cisk Lager, Blue Label Ale i Hop Leaf. Interesujący smak ma Farson’s shandy, będące połączeniem piwa i lemoniady.
Szczególne wymagania dietetyczne
Malta jest bardzo przyjaznym miejscem dla osób o szczególnych wymaganiach dietetycznych. Większość gotowych dań i produktów w supermarketach jest wyraźnie oznakowana jako bezglutenowa, wegetariańska itp., w restauracjach również znaleźć można dania specjalnie przygotowane, zgodnie z wymaganiami klientów.
Brak komentarzy. |