Choć Malta zalicza się do maleńkich krajów, to różnorodnością i bogactwem jej kuchni spokojnie obdzielić by można największe nawet państwo. Kuchnia maltańska jest taka, jak język kraju: dzięki położeniu wyspy między Europą a Afryką pełna obcych wpływów, ale wciąż z własnym, niepowtarzalnym charakterem; podstawę stanowi arabski, ze względu na bliskość Sycylii włoski jest bardzo znaczącym rozdziałem, całości dopełniają elementy angielskie, francuskie oraz hiszpańskie. Co warto zjeść spędzając wakacje na Malcie? Oto nasze propozucje.
Pożywna „Zupa wdowy”
Na Malcie istnieje wiele wariacji na temat zup, większość z nich łączy jedno - są na tyle pożywne, że spokojnie mogą wystarczyć za cały posiłek. Najsłynniejszą z nich, nie tyle ze względu na smak, co na historię, jest występująca w różnych wersjach Soppa tal-armla, czyli „Zupa wdowy”. Nie nazwano jej tak bez powodu - nazwa pochodzi z czasów, kiedy to sąsiedzi obdarowywali kobietę po śmierci męża jedzeniem, z których to darów wdowa przygotowywała następnie pożywną zupę. Dzisiaj jej typowymi składnikami są najczęściej maltańska kiełbasa, warzywa i kozi ser ricotta. Maltańskie kiełbaski dodaje się także do jarzynowej zupy Kawlata, choć niektóre gospodynie preferują dodatek wieprzowiny.
Bulion wołowy jest podstawą Brodu - zupy z dodatkiem selera, kabaczka i rzepy. Ze względu na obfitość ryb często podaje się także rybną zupę Aljotta na bazie przecieru pomidorowego przyprawiona czosnkiem lub cebulą i ziołami; podaje się ją najczęściej z dodatkiem ryżu. Istnieje także maltańska wersja włoskiej zupy minestrone, zwana... Minestrą - składniki pozostaję te same co w oryginalnej potrawie, maltański odpowiednik jest jednak gęstszy i bardziej obfity.
Makarony - Malta w wydaniu włoskim
Dzięki bliskości Włoch fani „pasty” znajdą tu mnóstwo dań które dogodzą ich podniebieniom. Najpopularniejszym z nich jest Timpana - gotowany makaron w kruchym cieście zapieczony w sosie pomidorowym z dodatkiem mielonej wołowiny, jajek i sera. Świątecznym wydaniem tej potrawy jest Mqarrun il-Forn - zapiekany makaron z mięsem w sosie bolońskim z jajkami, groszkiem i bekonem oraz innymi dodatkami.
Królik - potrawa i duma narodowa
Ulubionym hobby rycerzy maltańskich było polowanie na królika. Spuścizną tej krwawej rozrywki pozostały jakże liczne dziś dania z mięsa tego zwierzaka - niegdyś uchodziło ono za świąteczne i spożywać je można było tylko raz w roku, w dzień fiesty św. Piotra i Pawła. Dziś Maltańczycy jedzą je na co dzień, a w wielu gospodarstwach hoduje się króliki. Przyrządza się je na bardzo wiele sposobów - piecze, smaży, bądź też dusi; zazwyczaj w czerwonym winie. Najpopularniejszymi króliczymi potrawami jest Fenkata ze spaghetti, którą uznaje się za nieoficjalną potrawę narodową, a także Fenek biz-Zalza - potrawka z dodatkiem cebuli, ziół i wina. Wielu amatorów znajduje także Torta tal-fenek, czyli pasztet z królika.
Mięsno - rybne wariacje
Jeśli ktoś hoduje królika jako zwierzątko domowe i nie ma serca zjadać jego pobratymców, skusić się może na potrawy z dodatkiem równie popularnego mięsa wołowego, bądź też kurczaka lub jagnięciny. Ze względu na swoje położenie na Morzu Śródziemnym maltańska kuchnia obfituje także w niezliczone ilości dań z ryb oraz owoców morza. Bardzo popularną i pożywna potrawą jest Bragjoli - zrazy wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa, oliwek, jaj, bekonu, czerstwego pieczywa i pietruszki. Nieco lżejszym daniem jest Ross il-Forn - zapiekany z serem ryż z dodatkiem maltańskiej kiełbasy, jaj i szafranu. Istnieje także cały szereg potraw na bazie faszerowanych mięsem warzyw. Przykładem może być Qargha Baghli Mimli - zapiekane cukinie faszerowane mięsem, serem i pietruszką. Ciekawym śródziemnomorskim smakiem jest także Torta tal-Lampuki - pasztet rybny z dodatkiem pomidorów, cebuli oraz szpinaku. Fani owoców morza powinni spróbować duszonej w winie lub smażonej z czosnkiem ośmiornicy. Typowo brytyjską spuścizną jest ryba z frytkami.
Pastizzi - maltański fast food
Maltańska kuchnia ma w swoim zanadrzu potrawę - skarb dla lubiących zwiedzać w biegu: na rogu każdej ulicy zaopatrzyć się można w zaspokajające wszelkie apetyty pastizzi. Pastizzi to niewielkie ciepłe przekąski z półfrancuskiego ciasta z różnorakim nadzieniem - jako najbardziej typowe słyną te z pastą z zielonego groszku, bardzo smaczne i pożywne są pastizzi z twarogiem; dla mięsożerców także znajdzie się wiele wariacji. Jedna z najsłynniejszych Pastizzerii znajduje się w Rabacie - w niezachęcającym z zewnątrz lokalu zawsze spotkać można tłumy miejscowych zajadających się swoim lokalnym przysmakiem.
Kinnie - Coca - Cola w wydaniu maltańskim
Najbardziej kultowym maltańskim napojem jest Kinnie - gazowany napój wyglądam przypominający do złudzenia colę, w swoim goryczkowym smaku zaś tonik. Aromatyczna nuta gorzkiej pomarańczy z dodatkiem ziołowej kompozycji nie wszystkim doskonale orzeźwia w upalny dzień, ale nie wszystkim przypada do gustu - sami Maltańczycy twierdzą, że do specyficznego smaku Kinnie trzeba się najpierw przyzwyczaić, aby zacząć w nim gustować. Jeśli ktoś jednak nie może się przekonać do aromatu napoju, warto spróbować go w formie koktajlu.
Alkohole - Malta procentowa
Malta jest również znana w świecie z produkcji win, które swoim bukietem zapachów oraz smaków zachwycają nie jednego konesera. Do tej klasy win zaliczane są takie marki jak: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone) oraz Marsovin (białe, różowe oraz czerwone).
Na Malcie często pija się także piwa, szczególnie miejscowej produkcji. Większość z nich to lekkie piwa jasne o niewielkiej zawartości alkoholu - od 3 do 5 %. Orzeźwiającą opcją jest także Farson’s Shandy - mix piwa i lemoniady, wybierany najczęściej przez przedstawicielki płci pięknej.
Brak komentarzy. |