Co zobaczyć w Dreźnie, czy warto zwiedzić to miasto? Drezno, leżące 50 kilometrów od granicy, jest atrakcyjnym miejscem przede wszystkim dla mieszkańców zachodniej Polski, ponieważ dojazd nie zajmie zbyt wiele czasu, a dzień na zwiedzenie najważniejszych punktów miasta w zupełności wystarczy. Oto co warto zobaczyć w Dreźnie.
Drezno położone jest nad rzeką Łabą we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia. Miasto liczy sobie ponad 500 tys. mieszkańców (w aglomeracji ponad milion). Łaba dzieli Drezno na stare miasto po jej lewym brzegu i nowe - po prawym. Zwane jest „miastem baroku” ze względu na zabytki z tego okresu, choć większość z nich, niestety, jest tylko rekonstrukcją oryginałów.
Na początek trochę historii
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1206 roku, ale już wcześniej osadę, z której powstało Drezno zamieszkiwało serbo-łużyckie plemię Niżan. W XII wieku powstał tam zamek, a w 1216 roku osada uzyskała prawa miejskie. Od 1485 roku Drezno stało się siedzibą królów Saskich. Kilka wieków później zostało stolicą Królestwa Saksonii. Miasto rozwijało się bardzo prężnie w XVIII i XIX wieku, kiedy władzę sprawowali August Mocny, a następnie jego syn August III.
Drezno przetrwało praktycznie całą II Wojnę Światową i do dziś prezentowałoby oryginalną zabudowę średniowieczną i barokową, gdyby nie nalot dywanowy. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku alianckie siły powietrzne zbombardowały miasto. Zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a z pięknych zabytków pozostały dymiące zgliszcza. Po wojnie władze miasta włożyły wiele wysiłku, aby odbudować prawie doszczętnie zniszczone Drezno. Nie wszystko zostało jeszcze odnowione, w wielu miejscach wciąż jeszcze trwają prace renowacyjne. Niemniej, porównując zdjęcia zrobione po nalocie dywanowym ze stanem obecnym można być pod wrażeniem. Zresztą, najlepszym tego dowodem jest ogrom turystów, którzy przyjeżdżają do Drezna przez cały rok.
Zwiedzanie
Zwinger
Nie można być w Dreźnie i nie odwiedzić Zwingera. Ten ogromny, rokokowy kompleks budynków jest prawdziwą perła architektoniczną miasta. Pałac wybudowany został w I połowie XVIII wieku na polecenie Augusta Mocnego, który lubował się w przepychu i luksusie. Obecnie Zwinger służy jako kompleks muzealny. W środku znajduje się Muzeum Historyczne, Zbrojownia, Sala Matematyczno-Fizyczna z imponującym zbiorem dawnych przyrządów technicznych, Muzeum Porcelany oraz - najważniejsza - Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister). Obok Luwru oraz Ermitażu jest to jeden z największych zbiorów dzieł wielkich malarzy na świecie. W galerii znajdziemy dzieła m.in. Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Canaletta czy Rafaela, którego „Madonnę Sekstyńską” można podziwiać właśnie w Zwingerze. Jeśli mamy zamiar odwiedzić Galerię Starych Mistrzów, jeden dzień na zwiedzanie Drezna na pewno nie wystarczy. Przy podziwianiu większości eksponatów i obrazów jeden dzień wystarczy zaledwie na Zwinger.
Albertinum
Albertinum to dawna zbrojownia zbudowana dla króla Alberta I Wettyna w XVI wieku. Obecnie mieści się w niej Galeria Nowych Mistrzów, w której można podziwiać dzieła, które powstawały od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy malarstwa nie powinni przejść obok obojętnie.
Rezydencja Wettynów (Zamek Drezdeński)
Jedna z głównych budowli drezdeńskich, choć wcale nie najokazalsza. W 1701 roku, na polecenie Augusta Mocnego zbudowano w zamku skarbiec, w którym król mógł gromadzić okazałe kosztowności. Zamek kilkakrotnie spłonął i był odbudowany, ostatni raz po nalocie dywanowym. Renowacja zakończyła się dopiero w 2004 roku.
Skarbiec Grünes Gewölbe
Nazwa Grünes Gewölbe oznacza zielone sklepienie i pochodzi właśnie od skarbcowego sklepienia. Mieści się on w zamku wraz z galerią sztuki. W Skarbcu znajduje się największy zbiór klejnotów na świecie - jest ich tam ok. 4 tysięcy. Grünes Gewölbe dzieli się na historyczny i nowy. Wybierając się do skarbca, warto się zastanowić, który z nich odwiedzić. Bilet na każdy kosztuje 10 Euro, a zwiedzanie trochę trwa i od za dużej ilości oglądniętych klejnotów może rozboleć głowa. W obu można podziwiać zdumiewające dzieła, często przesadnie zdobione, ale z reguły zadziwiająco szczegółowe i ciekawe.
W starym skarbcu znajdują się 2 najbardziej godne uwagi dzieła. Pierwszy to „Zielony Drezdeńczyk” - 41-karatowy zielony diament należący do koronnych klejnotów Sasów. Drugi to „Dwór w Delhi w dniu urodzin Wielkiego Moguła Aurenga Zeba”. Spora kompozycja przedstawia scenę z pałacu indyjskiego. Mieści się tam 137 maleńkich figurek ze złota, pomalowanych w najróżniejsze kolory z dodatkiem diamentów, rubinów, pereł i szmaragdów. Dbałość o wszystkie, nawet najdrobniejsze detale robi ogromne wrażenie. Co ciekawe, August Mocny zapłacił za to dzieło dwa razy tyle, co za piękny pałac myśliwski Moritzburg, położony niedaleko Drezna.
Opera Sempera
Opera znajduje się na placu przed wejściem do Zwingera. Wybudowano ją w latach 70. XIX wieku. Zaprojektowana została przez Gottfieda Sempera, stąd nazwa. Ze względu na to, że wciąż funkcjonuje w swej oryginalnej roli, odwiedzić ją można, wybierając się na spektakl.
Katedra św. Trójcy
Katedra jest ostatnią zbudowaną barokową budowlą w mieście. W 1739 roku kamień węgielny pod jej budowę wmurowano potajemnie, ponieważ decyzja o postawieniu katolickiej świątyni w protestanckim Dreźnie nie spotkała się ze zbyt wielkim entuzjazmem. Szczęśliwie, nie została doszczętnie zniszczona podczas nalotu dywanowego. Ocalała wieża oraz większość zewnętrznych rzeźb. W Katedrze znajduje się serce Augusta Mocnego. Zwiedzać ją można pomiędzy nabożeństwami i specjalnymi uroczystościami.
Kościół Marii Panny
Jest to ogromna świątynia luterańska, zbudowana w XVIII wieku na Nowym Rynku. Została zniszczona doszczętnie podczas nalotu dywanowego. Miała nie być odbudowywana, ale mieszkańcy Drezna zdecydowali inaczej. Sami zebrali pieniądze na odbudowę świątyni w całych Niemczech i w 2006 roku mogli po raz pierwszy uczestniczyć we mszy w jej wnętrzach. Kościół, jak przystało na świątynie luterańskie nie jest zbyt bogato zdobiony, ale jego rozmiary robią wrażenie.
Panometr
Jest to wielki, panoramiczny obraz „Drezno 1756” znajdujący się w okrągłym budynku starej gazowni. Dzieło jest kombinacją fotografii, grafiki oraz rysunku i mierzy sobie 27 m wysokości oraz 100 m długości. Przedstawia pejzaż drezdeński z XVIII wieku z wszelkimi szczegółami i detalami. Niestety jest oddalony od centrum i innych atrakcji turystycznych, więc trzeba się do niego celowo pofatygować, jeśli ma się ochotę zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na ulicach Drezna.
Oczywiście, dokładne zwiedzenie wszystkich wyżej wymienionych atrakcji w jeden dzień jest niemożliwe, ale nie zawsze trzeba odwiedzić wszystko, o czym piszą przewodniki. Warto wybrać to, co naprawdę nas interesuje zamiast biegać po wszystkich zabytkach, ponieważ wycieczka będzie wtedy znacznie ciekawsza i w pełni satysfakcjonująca, a nie męcząca. A przecież o to chodzi w zwiedzaniu.
boney | Dla zainteresowanych kilka ciekawych miejsc u mnie. Serdecznie zapraszam do najpiękniejszego miasta w Niemczech! :) http://kolemsietoczy.pl/drezno-zwiedzanie-zabytki-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc/ |