Lot samolotem i lotnisko we Frankfurcie - informacje praktyczne i porady. Ile trwa lot do Frankfurtu, jak dojechać na lotnisko? Frankfurt nad Mennem, to piąte co do wielkości miasto Niemiec. Lotnisko we Frankfurcie jest ważnym portem tranzytowym w drodze do Ameryki Północnej i Południowej, czy Azji.
Sam Frankfurt jest bardzo ciekawym, prężnie rozwijającym się miastem, które z pewnością warto odwiedzić, to również znane centrum wystawiennicze i biznesowe. Podpowiadamy, jak najlepiej dostać się do Frankfurtu i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Obywatele Polscy podróżujący do Republiki Federalnej Niemiec korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na okres do 90 dni (niezależnie od jego celu) jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przybysze podlegają obowiązkowi meldunkowemu, którego dopełnić należy w urzędzie meldunkowym właściwym dla miejsca pobytu i odebrać potwierdzenie zameldowania. W przypadku pobytu w hotelu, hostelu czy innym miejscu przeznaczonym dla turystów, obowiązku tego dokonuje administracja danej placówki. W przypadku planowanego pobytu przekraczającego trzy miesiące należy (w tym samym urzędzie) uzyskać potwierdzenie prawa pobytu na okres dłuższy niż trzy miesiące.
Skąd lecieć i ile trwa lot z Polski do Frankfurtu?
Do Frankfurtu polecieć można ze wszystkich większych lotnisk w Polsce (Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa). Loty odbywają się każdego dnia i zazwyczaj do wyboru jest kilka połączeń dziennie. Czas lotu jest krótki, to około godzina dwadzieścia minut (z Wrocławia) i godzina czterdzieści minut (z Krakowa). Ceny za bilet wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca złotych, zależy to od przewoźnika, wyprzedzenia z jakim dokonuje się rezerwacji i aktualnych promocji danej linii lotniczej. Frankfurt jest częstym punktem przesiadkowym w dalszej podróży, dlatego też cieszy się sporą popularnością wśród podróżujących i o bilet warto zatroszczyć się odpowiednio wcześniej.
Lotnisko we Frankfurcie nad Menem.
Lotnisko we Frankfurcie (Rhein-Main Flughafen, kod IATA: FRA) jest największym lotniskiem w Niemczech i jednocześnie jednym z największych lotnisk w Europie. Powstało w 1936 roku, obsługuje ponad 100 linii lotniczych, oferując loty do ponad 200 destynacji, co stawia je na pierwszym miejscu na świecie pod względem ilości obsługiwanych połączeń międzynarodowych. Znajdują się tu dwa olbrzymie terminale - Terminal 1 (podzielony na hale A, B i C), na którym obsługiwane są głównie loty Lufthansy i innych przewoźników z aliansu Star Alliance oraz Terminal 2 (podzielony na hale D i E). Terminale połączone są bezpłatną kolejką. Ponadto w planach jest już budowa kolejnego terminala. Na lotnisku znajdują się liczne sklepy, restauracje, bary, kawiarnie, oddziały banków, bankomaty, fryzjer, salony kosmetyczne, apteka, poczta i kasyno. Podróżni skorzystać mogą również z płatnego dostępu do internetu oraz którejś z licznych wypożyczalni samochodów. Przed każdym z terminali znajduje się duży parking. Chętni odbyć mogą wycieczkę po lotnisku, w trakcie której zwiedzający poznają historię obiektu, plany rozbudowy, czy zasady funkcjonowania lotniska. Podróżnych obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy.
Jak dojechać na lotnisko we Frankfurcie nad Menem?
Lotnisko położone jest 12 km od centrum miasta (na południowy zachód), obok skrzyżowania autostrad A3 i A5. Znajdują się tu dwie stacje kolejowe, dla pociągów dalekobieżnych i regionalnych, jak również kolejki naziemnej S-bahn (do centrum Frankfurtu podróż trwa około 11 min, a pociągi kursują co 15 minut, cena przejazdu to 3,55 euro). Ponadto zarówno przed pierwszym, jak i drugim terminalem znajdują się przystanki autobusowe. Decydując się na podróż taksówką na lotnisko, warto powiedzieć kierowcy jaką linią będziemy podróżować, zawiezie na pod właściwy terminal, do wejścia, z którego będziemy mieć najbliżej do odpowiedniego check-in. Spod Terminala 1, kursuje shuttle bus Lufthansy, bilety można kupić u kierowcy. Ponadto niektóre hotele również mają taką usługę w swojej ofercie, warto to sprawdzić rezerwując nocleg.
Od 1993 roku funkcjonuje jeszcze jedno lotnisko- Frankfurt Hahn (kod IATA: HHN), jest ono oddalone od miasta Frankfurt o około 100 km, korzystają z niego przewoźnicy typu low cost. Przed podróżą warto upewnić się, czy zarezerwowaliśmy bilet na właściwe lotnisko.
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą w Niemczech jest euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Na miejscu bez problemu można korzystać z bankomatów i dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc do Niemiec?
Językiem urzędowym we Frankfurcie jest język niemiecki, ale w hotelach, restauracjach czy sklepach bez problemu porozumieć można się także po angielsku.
Osoby, które opłacają składki na NFZ, mają w Niemczech prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia, aby z niej skorzystać należy przedstawić zaświadczenie o ubezpieczeniu - kartę EKUZ i dowód tożsamości. Na tej podstawie zostaje wydany do wypełnienia tzw. druk 81 (jest on dostępny w języku polskim), trzeba też podpisać oświadczenie, że leczenie nie było powodem przyjazdu do Niemiec. Lista placówek medycznych, w których można skorzystać z bezpłatnego leczenia znajduje się w lokalnych kasach chorych, tzw. Krankenkasse.
Brak komentarzy. |