Kuchnia austriacka w praktyce, podpowiadamy co warto zjeść i wypić, aby poczuć się jak rodowity Austriak. Austria kojarzy się przede wszystkim z Wiedniem i innymi dużymi miastami, jak Salzburg, Innsbruck i Linz, Dunajem, Tyrolem, muzyką poważną, filharmonią wiedeńską i Alpami. Odwiedzając ten piękny kraj, dobrze jest wiedzieć, co warto tutaj zjeść - poniżej kilka podpowiedzi.
Przekąski i przystawki
W kuchni austriackiej wiele jest wpływów węgierskich, niemieckich, czy francuskich, z pewnością każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Pomiędzy głównymi posiłkami jada się głównie kanapki, zwane belegte Brote. Ich składnikami są różne rodzaje kiełbas i innych wędlin, z musztardą lub ketchupem. Kolejny rodzaj popularnej przekąski to Wurtsemmel, czyli po prostu kanapka z kiełbasą. Można ją kupić w większości sklepów mięsnych, na miejscu wybiera się rodzaj bułki, do której sprzedawca nakłada kiełbasę, ser i marynowany ogórek. Jeśli nad kiełbasę przedkłada się nabiał, to warto spróbować Liptauer, kanapki z ostrym serem. W Austrii z pewnością warto skosztować również innych serów, najbardziej znane z nich to górski Bergkaese; wytwarzany w Tyrolu, pokryty zielonkawo-szarą pleśnią szary ser Graukaese; Mossbacher oraz tzw. ser zakonników (Chorherrnkaese), produkowany według starej, zakonnej receptury.
Małe, wędzone kiełbaski Krainer Wurst, o które Austria „pokłóciła” się ze Słowenią, to kolejna sprawdzona przekąska. A skoro już o mięsnych przekąskach mowa, koniecznie spróbować trzeba tyrolskiej szynki Speck. Jest ona wytwarzana z wieprzowiny, wędzona, a następnie pozostawiana na okres około pięciu miesięcy, aby dojrzała, zanim trafi do konsumpcji.
Popularne w kuchni austriackiej są także zupy, jak np. Leberknoedelsuppe, czyli rosół wołowy z pulpecikami, podawana z kawałkami naleśnika Frittatensuppe, czy pochodząca z Innsbrucku zupa czosnkowa.
Dania główne
Najbardziej popularne w Austrii mięsa to cielęcina, wieprzowina, wołowina i kurczak. Zdecydowanie najmocniej kojarzonym z tym krajem daniem jest cielęcy Wienerschnitzel, czyli tzw. sznycel po wiedeńsku, panierowany w tartej bułce, smażony na maśle, podawany z cytryną i sałatką ziemniaczaną. Danie to słynie także z wielkości - w wielu lokalach serwuje się sznycle wielkości talerza.
Warto spróbować również gulaszu, jest on dość podobny w smaku do gulaszu węgierskiego, ale w wersji austriackiej jada się go z chlebem lub knedlami. Kolejnym obowiązkowym punktem programu jest ulubione danie cesarza Franciszka Józefa, czyli Tafelspitz. Jest to gotowana wołowina z warzywami, serwowana z pysznym sosem. Wywar, który powstaje po ugotowaniu mięsa i warzyw, wykorzystuje się następnie do przyrządzenia zupy. Inne popularne danie to sztuka mięsa w sosie szczypiorkowym, twórcą tej potrawy był słynny kucharz Franz Sacher.
W austriackiej kuchni zabraknąć nie może także pierogów, kluseczek i wspomnianych wyżej knedli, które podaje się z boczkiem, z serem, a nawet na słodko z morelami. Warto spróbować także pierożków nadziewanych twarogiem i miętą, pierogów z serem i makowych klusek z Valdwiertel.
W tutejszej kuchni bardzo często wykorzystuje się też ryby, najchętniej pstrągi, sandacze i karpie.
Desery
Kuchnia Austrii słynie zwłaszcza ze swoich słodkości i deserów. Najbardziej znane z nich to jajeczny Salzburger Nockelrn, tort Sachera i Apfelstrudel. Salzburger Nockelrn to słodka pianka, która powstaje z zapiekanej masy z ubitych białek, połączonych z utartymi z cukrem i mąką żółtkami.
Receptura słynnego tortu Sachera owiana jest po dziś dzień tajemnicą, znają ją jedynie cukiernicy z wiedeńskiego hotelu Sacher, a zatem tylko w tym miejscu skosztować można oryginału. Niemniej jednak w większości austriackich cukierni dostępny jest tort a la Sacher, czyli tort czekoladowy przekładany konfiturą morelową i skąpany w polewie czekoladowej, jest to prawdziwa uczta dla podniebienia, dlatego też warto zapomnieć o kaloriach i skusić się na chociaż jeden kawałek.
Apfelstrudel, czyli strudel z jabłkami, serwowany zazwyczaj z lodami, kremem, bitą śmietaną lub sosem waniliowym, jest jednym z najchętniej zamawianych deserów. Innym austriackim słodkim specjałem jest wspaniały omlet cesarski, w menu zabraknąć nie może także sernika po wiedeńsku, Palatschinken, czyli przyrządzanych na słodko naleśników, oraz wyśmienitych czekoladek z marcepanem i orzechem laskowym, zwanych Mozartkugeln. Oryginalne czekoladki dostać można w cukierni Furst, na opakowaniu każdej z nich znajduje się podobizna wielkiego kompozytora, któremu zawdzięczają one swoją nazwę.
Napoje
W Austrii pije się głównie kawę. Obowiązkowo spróbować należy kawy po wiedeńsku, podawanej wraz ze spienionym z cukrem i czekoladą mlekiem oraz bitą śmietaną. Kolejne austriackie przysmaki to Almdudler, czyli gazowany napój na bazie soku z jabłek lub winogron, przyprawiony ziołami (często stosowany także jako dodatek do win lub wody), sok jabłkowy oraz czekolada wiedeńska, którą przyrządza się z prawdziwej, gorzkiej czekolady, z dodatkiem mleka, cukru, śmietanki i wody. Z napojów alkoholowych najbardziej popularne są piwa (Zipfer, Goesser, Edelweiss, Kaiser) i wina, głównie białe, najbardziej znane szczepy to Riesling, Sauvignon Blanc oraz Gruner Veltliner.
Brak komentarzy. |