Co warto zwiedzić na Malcie? Z pewnością wyspę Gozo. Faktem jest, że Gozo to raj dla turystów ceniących spokój, ciszę i intymny wypoczynek. Położona zaledwie 6 kilometrów na północny zachód od Malty, wchodzi wraz z pozostałymi wyspami w skład Archipelagu Maltańskiego. Dowiedzmy się więcej i sprawdźmy co warto zwiedzić na wyspie Gozo.
Odwiedzając Gozo mamy okazję podziwiać jedną z ostatnich nieodkrytych wysp Morza Śródziemnego. Skolonizowana przez sycylijskich farmerów już około 5000 r. p.n.e. do dnia dzisiejszego zachowała ona swój klimat i niepowtarzalny charakter. Na Gozo najlepiej wybrać się wcześnie rano, korzystając z przeprawy promowej linii Gozo Channel. W sezonie letnim promy z maltańskiej miejscowości Cirkewwa do miejscowości Mgarr na Gozo odpływają co 45 minutach.
Podczas przyjemnego, trwającego pół godziny, rejsu możemy podziwiać niewielką wysepkę Comino, która jest na stałe zamieszkana przez 4 osoby. Prowadzą one luksusowy 4-gwiazdkowy hotel. W ciągu dnia rzesze turystów i nurków przypływają tutaj łodziami i oblegają Błękitną Lagunę z turkusową wodą oraz pobliskie plaże. Comino upodobali sobie również twórcy filmowi, uwieczniając ją m.in. w filmach Troja, Hrabia Monte Christo czy w filmie z Madonną - Rejs w nieznane.
Jaskinia Kalypso, Marsalforn i Victoria
Po przybyciu na Gozo, rozpoczynając zwiedzanie, warto wsiąść do piętrowego autobusu, który kursuję co pół godziny i odwiedza kilkanaście najważniejszych punktów na wyspie. Co ważne w każdym z odwiedzanych miejsc można wysiąść i po pół godziny (lub dłużej) wsiąść do następnego. Najlepiej wdrapać się na samą górę autobusu, aby móc podziwiać wspaniałe widoki i cieszyć się pędem gorącego powietrza.
Ruszając krętymi uliczkami Gozo zostawiamy za sobą główny port i wioskę rybacką Mgarr i kierujemy się w stronę Jaskini Kalypso. Według miejscowej legendy miała ją zamieszkiwać nimfa Calypso, u której przez 7 lat był więziony Odyseusz. Po jaskini nie zostało dużo śladów, jednak ze wzniesienia można podziwiać wspaniałą Ramla Bay, czyli Plażę Czerwonego Piasku. Jest to idealne miejsca do plażowania i kąpieli słonecznych.
Kolejnym punktem na trasie zwiedzania jest rybacka wioska Marsalforn. Według tradycji, zatrzymał się tu Św. Paweł w czasie swojej powrotnej podróży z Malty do Rzymu. Dzisiaj Marsalforn jest popularnym, lecz spokojnym kurortem turystycznym.
Victoria, stolica wyspy Gozo znana jest głównie z górującej nad miastem cytadelą. Z powodu wąskich uliczek na jej szczyt można dostać się tylko pieszo. Fortyfikacja była przez wiele stulecia umacniana i rozbudowana. Została zaprojektowana w ten sposób aby pomieścić wszystkich ówczesnych mieszkańców wyspy.
Katolickie świątynie Gozo
Gozo, jak na małą wyspę wielkości dzielnicy Nowego Jorku - Manhattanu, posiada aż 22 świątynie. Dla pielgrzymów najważniejszym miejscem na jest neoromańskie sanktuarium Ta’Pinu. W 1883 roku miejscowa mieszkanka Carmena Grima idąc do domu usłyszała głos, który nakazał jej wstąpić do pobliskiej kaplicy. Podobny głos usłyszało jeszcze kilku innych mieszkańców miasteczka Gharb. Później nastąpiła seria cudownych zdarzeń i uzdrowień. Wyspę Gozo ominęła zaraza, która dziesiątkowała mieszkańców pobliskiej Malty. Uznano to za cud i ludzie zaczęli pielgrzymować do nowego miejsca kultu. Z niewielkiej kaplicy, za sprawą pielgrzymich datków, zaczęto budować coraz bardziej okazałą świątynię. W 1932 roku papież nadał kościołowi rangę bazyliki. Natomiast inny kościół - rotunda w Xewkija może pomieścić do 3000 wiernych, czyli wszystkich mieszkańców miasta. Kościół jest większy niż Katedra św. Pawła w Londynie. Za wzór przy projektowaniu budowli posłużył wenecki kościół Santa Maria della Salute. Wybudowano go w niespełna 20 lat i powstał wyłącznie z datków mieszkańców Gozo.
Lazurowe Okno
Najchętniej odwiedzanym miejscem na wyspie jest miejscowość Dwejra. Znajduje się tu symbol wyspy - Azure Window (Lazurowe Okno). Jest to naturalny korytarz u wybrzeży wyspy, przez który przepływa woda morska. Formacja skalna powstała w wyniku erozji wapienia, jest zdecydowanie najczęściej fotografowanym miejscem na Gozo. W pobliżu znajduje się morska jaskinia zwana po maltańsku Qawra. Można do niej wpłynąć na łodziach lub zanurkować - miejsce to cieszy się ogromną popularnością fanów nurkowania.
Ciekawym miejscem jest skała wapienna zwana Fungus Rock. Swoją sławę zawdzięcza rosnącemu tylko tutaj grzybkowi maltańskiemu. Za kradzież rośliny w średniowieczu groziła kara śmierci. W celu ochrony gatunku specjalnie wygładzono ściany skały, aby uniemożliwić turystom wejście na nią. Roślina była aż tak wartościowa, ze względu na szerokie zastosowanie przy leczeniu rozmaitych chorób i dolegliwości.
Xlendi
Do miana najbardziej romantycznego miejsca na wyspie z pewnością może inspirować cicha rybacka wioska Xlendi. Położona nad morzem pośród klifów, blisko jaskiń i zatoki o tej samej nazwie. W miasteczku znajdują się małe pensjonaty i hotele, kilka restauracji oraz klimatyczne bary i kawiarnie. Życie toczy się tutaj powoli, co sprzyja relaksowi i regeneracji. Oprócz wypoczynku można tu zobaczyć bizantyjskie grobowce, z czasów rzymskich, XVII wieczną wieżę zbudowaną, dla ochrony mieszkańców przed atakami piratów. Ciekawą pozostałością ujawnioną po prowadzonych w tym rejonie wykopaliskach, jest podziemny młyn, zbudowany w obawie przed konfliktem nuklearnym w czasie „zimnej wojny”. Znajdował się na końcu wydrążonego 30 - metrowego tunelu i mógł pomieścić ok. 1000 ton pszenicy. Na szczęście nigdy nie został użyty.
Wyspę Gozo turyści wybierają głównie na wycieczki jednodniowe. Dość skromna baza hotelowa, powoduje że o nocleg na wyspie nie jest łatwo. Maltańczycy chętnie spędzają tu wakacje, gdyż Malta w tym czasie jest oblegana przez turystów, a hałas i imprezy do białego rano nie pozwalją na spokojny wypoczynek.
Brak komentarzy. |