Zwiedzanie Riwiery Egejskiej. Czy i co warto zobaczyć w tej części Turcji? Turcja to nie tylko Riwiera Turecka z Antalyą, Alanyą i Side. Dużo bardziej intrygująca, pełna zabytków i zniewalającej przyrody jest Riwiera Egejska. Jeśli marzycie o odpoczynku wśród oliwnych gajów i ponad tysiącletnich monumentów wybierzcie wybrzeże egejskie.
Wakacje z Homerem
Głównym miastem regionu oraz największym węzłem komunikacyjnym tej części Turcji jest Izmir. Położona w ciasnej zatoce aglomeracja jest drugim po Stambule, największym portem Republiki, w którym można oglądać setki jednostek z całego świata. Duże wrażenie, oprócz luksusowych jachtów, robią gigantyczne wycieczkowce. Do Izmiru, prócz dróg wodnych, można łatwo dostać się za pomocą samolotu. Miasto dysponuje sporym lotniskiem, na którym codziennie odprawiane są dziesiątki samolotów.
Dzięki swej wielkości i nieturystycznemu charakterowi do Izmiru można pojechać nie tylko w okresie wakacyjnym. Miasto słynie jako ważny ośrodek kultury i sztuki, w którym bardzo często odbywają się koncerty i festiwale (najsłynniejszym jest Międzynarodowy Festiwal Izmiru, w trakcie którego na zlokalizowanych w różnych miejscach scenach odbywają się pokazy grup teatralnych i tanecznych).
Zanim zaczniemy zwiedzać Izmir, warto udać się do któregoś z miejscowych muzeów. Najważniejszym bez wątpienia jest Muzeum Archeologiczne, zlokalizowane niedaleko skweru Konak. W swoich zbiorach instytucja posiada kolekcję antyków, której perełkę stanowią pochodzące z miejscowej agory posągi Posejdona i Demeter. Tuż obok, mieści się Muzeum Etnograficzne, dzięki któremu można lepiej poznać tutejszy folklor (warto zwrócić uwagę na bogate zbiory dywanów). Muzeum, które jest obowiązkowym przystankiem dla każdego sympatyka Turcji jest Muzeum Ataturka, w którym zebrano eksponaty związane z uwielbianym przywódcą.
Najważniejsze zabytki Izmiru pochodzą z czasów antycznych. Według legend, za czasów świetności miasta mieszkał w nim sam Homer, który urzeczony widokami tej części Azji Mniejszej przeżywał tu najbardziej płodny artystycznie czas w swej karierze. Oczywiście, jak to z legendami bywa, nie istnieją żadne dowody na to, że aojda mieszkał w Izmirze, jednak opowieść na pewno dodaje kolorytu temu miejscu.
Będąc w Izmirze trzeba odwiedzić Kadifekale, w którym znajdują się świetnie zachowane ruiny zamku i murów obronnych, które zostały wzniesione za czasów panowania Aleksandra Wielkiego. Oprócz swej historycznej wartości, zamek jest najlepszym punktem widokowym w okolicy. Z wzniesienia roztacza się urzekająca panorama miasta i morza.
Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie Izmiru jest Agora, czyli rynek w dzielnicy Namazgah. Zbudowana w tym samym czasie co zamek w Kedifekale została zniszczona na skutek trzęsienia ziemi w II w. n.e., jej dzisiejszy wygląd to efekt wielokrotnej przebudowy i zmian wprowadzanych przez kolejnych władców miasta. Podobnie, jak w innych częściach basenu Morza Śródziemnego tak i w Izmirze nie mogło zabraknąć pozostałości akweduktów. Srinyer i Yesildere są przykładami geniuszu rzymskiej myśli inżynierskiej, wszak antyczna „kanalizacja” służyła mieszkańcom miasta przez okres bizantyjski i otomański.
Symbolem miasta jest Wieża Zegarowa (Saat Kulesi), która zlokalizowana jest w samym centrum miasta. Architektura wieży utrzymana jest w stylu osmańskim, jednak jej historia jest dużo krótsza niż dynastii Osmanów. Podarunek dla sułtana Abdulhamida został wzniesiony dopiero w 1901 r.
Rzut kamieniem
Nie tylko Izmir, ale także jego otoczenie jest niezwykle interesujące. Riwiera Egejska jest pełna niesamowitych miejsc. Jednym z nich jest Camalti, położona w regionie bagiennym miejscowość nazywana jest „Ptasim Rajem”. Entuzjaści ornitologii oraz birdwatchingu co roku zjeżdżają tutaj tłumnie by móc obserwować pelikany i flamingi. Nieopodal znajduje się Cesme, które od paru sezonów mają w swojej ofercie polscy touroperatorzy. Ta niewielka miejscowość, nad którą góruje potężna forteca to ulubione miejsce wypoczynku tureckich sław i bogaczy. Turkusowe morze oraz złote plaże przyciągają tutaj amatorów słońca i sportów wodnych.
Nieco bardziej na północ znajduje się antyczna Phocaea, nazywana dzisiaj Foca. W czasach swojej świetności miasto było częścią Federacji Jońskiej. Ta niewielka, choć nowoczesna mieścina jest prawdziwym wakacyjnym rajem - życie tutaj toczy się wokół dwóch maleńkich przystani, skąd można wypłynąć w rejs wzdłuż wybrzeża, bądź na połów ryb. Entuzjaści kultury starożytnej powinni udać się do Bergama, która dzisiaj stanowi jedno z największych wykopalisk archeologicznych regionu. W leżących ponad miastem Akropolu znajdują się ruiny biblioteki, teatru, Świątyni Dionizosa, Ołtarza Zeusa oraz sanktuarium Demeter. Wszystkie przedmioty codziennego użytku odnalezione w miejscu wykopalisk są wystawiane w lokalnym Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym.
Oprócz Homera, w regionie mieszkać miał Artystoteles. Najwybitniejszy spośród uczniów Platona według opowieści spędził w Assos trzy lata, w trakcie których nauczał miejscowych studentów filozofii. Największą atrakcją Assos jest akropol, który wznosi się na wysokość 238 m n.p.m. Akropol wraz z przyległą (i odrestaurowaną) Świątynią Ateny najlepiej podziwiać od strony morza.
Jednym z najważniejszych miast, choć niezbyt często odwiedzanym przez turystów jest Cannakale, leżące niedaleko Cieśniny Dardanele. Utworzony tutaj Narodowy Historyczny Park Półwyspu Gallipoli jest hołdem złożonym pół miliona żołnierzom, którzy oddali tu życie. W 1915 r. Ataturk przeprowadził tu zwycięską kampanię, odpierając atak sił alianckich. W rozległym parku postawiono pomniki, tablice pamiątkowe oraz utworzono cmentarze, na których spoczywają obok siebie żołnierze różnych nacji.
Ostatnim z miejsc, które trzeba obowiązkowo odwiedzić jest Troja, której poszukiwania trwały całymi latami. Na podstawie wykopalisk archeologom udało się ustalić, że to właśnie w tym miejscu znajdowała się starożytna miejscowość znana z opowieści Homera. Główną atrakcją (stworzoną głównie dla dzieci) jest ogromny, drewniany koń symbolizujący bodaj najbardziej znany podstęp w dziejach literatury.
Inna twarz Turcji
Riwiera Egejska udowadnia, że wakacje w Turcji nie wiążą się wyłącznie z nieco sztuczną i plastikową atmosferą okolic Antalyi. Urlop na północnym wybrzeżu to doskonała okazja do odwiedzenia wielu wyróżniających się miejsc. Piękna przyroda, bogactwo historyczne oraz kulturowe sprawiają, że Riwiera Egejska spokojnie może pretendować do miana wakacyjnego raju.
Brak komentarzy. |