Bergamo najczęściej kojarzy się po prostu z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Stamtąd turyści mkną już prosto do Mediolanu albo w góry. Tymczasem Bergamo to prawdziwa perełka Lombardii. Zabytki, klimat, dobra kuchnia - oto co warto zobaczyć w Bergamo.
Bergamo ma ciekawy układ przestrzenny. Wysoko, na wzniesieniu leży majestatyczne Stare Miasto (Citta Alta) a u jego podnóży - Nowe Miasto (Citta Bassa). Zabytki ulokowane są w obu częściach, chociaż, oczywiście, z przewagą górnej. Miasto powstało jeszcze przed naszą erą i w czasach rzymskich nazywano je Bergomum. Przez chwilę też cieszyło się statusem „wolnego miasta”, ale później już przeszło w ręce Wenecjan. Właśnie ten melanż stylu weneckiego i lombardzkiego daje świetny efekt w architekturze. Dodatkowo, miasto zachowało swój staromodny nieco urok. Już sam spacer cichymi uliczkami, w cieniu średniowiecznych wież i przepięknych kościołów smakuje, jak wyjątkowo dobry deser.
Citta Alta
Górne Miasto jest całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego. Samochód warto więc zostawić na dole (parking kosztuje ok. 1 Euro za godzinę) a na wzgórze przespacerować się lub pojechać z Porta Nuova autobusem numer 1 a następnie kolejką (funicolare). Kto ma kondycję, niech pomyśli o wersji pieszej z aparatem fotograficznym w ręku. Przyda się wielokrotnie. Piesza wycieczka daje też szansę przejścia triumfalnymi Bramami. Najwyższym punktem Bergamo Alto jest Colle di San Viglio. Można tam wjechać kolejką z Colle Perto (ok. 500 metrów). Ucztą dla oczu jest sama panorama, ale i ładny średniowieczny zameczek widoczny właśnie stamtąd.
Duomo
Włosi wszystkie swoje najważniejsze katedry nazywają Duomo. Dlatego nie wystarczy powiedzieć Duomo, trzeba dodać w jakim mieście ma to Duomo być. Tutejsza katedra nosi wezwanie św. Aleksandra - patrona miasta. Zabytek pochodzi z XVII wieku, choć w XIX wieku nieco go przebudowano. Największe wrażenie robi wnętrze i jego kaplice. Warta uwagi jest zwłaszcza Kaplica Krucyfiksu z uważanym za cudowny Krucyfiksem z Rosate (1810 r.).
Santa Maria Maggiore
Nawet ci, których mało wzruszają zabytki, oglądają tę bazylikę z uznaniem. Początek jej budowy to XII wiek. Ze względów finansowych nigdy nie udało się dokończyć głównego portalu romańskiego. Zamiast tego do środka prowadzi już XIV-wieczny, bardzo efektowny przedsionek zwany Portalem Czerwonych Lwów. Do największych skarbów barokowego wnętrza należy chór, projektu m.in. Lorenzo Lotti. Ściany i filary ozdobione są bogatymi arrasami, z Florencji i Antwerpii.
„Napój miłosny”
Taki tytuł nosi najbardziej znana opera Gaetano Donizettiego. Nastrojowa intryga miłosna rozgrywa się na włoskiej prowincji. Świetna muzyka, tańce ludowe i sympatyczne źródło inspiracji dla widzów. Otóż, sam Donizetti urodził się i całe swoje życie spędził właśnie w Bergamo. Uznawany jest za geniusza XVIII - wiecznej muzyki. Jego grobowiec znajduje się w kościele Santa Maria Maggiore. Warto też odwiedzić dom rodzinny Donizettich przy via Borgo Canale 14.
Accademia Carrara
Bardzo rzadko się zdarza, żeby wspaniała galeria malarska mieściła się poza dużą metropolią. Najlepsze włoskie kolekcje oglądamy w Rzymie, Florencji czy Wenecji. A tu niespodzianka. Prowincjonalne Bergamo poszczycić się może znakomitymi zbiorami barona Giacomo Carrara. Galeria mieści się XVIII-wiecznym neoklasycystycznym pałacu w Dolnym Mieście. Nazwiska malarzy mówią za siebie - S. Botticelli, A. Mantegna, Tycjan, Canaletto, Rubens. Bilet wstępu kosztuje 5 Euro.
Uroki via Gombito
Jest to jedna z najmilszych ulic Bergamo - królestwo małych sklepików i barów. Pośród nich, ledwie 10 metrów od Piazza Vecchia, znajdziemy słynną Pasticerria Cavour. Ta historyczna już cukiernia istnieje tu od 1860 roku i znana jest z tradycyjnych włoskich smaków. Wizytówką miejsca jest słodki Tort Cavour. Nie zapomnijmy też o mini brioche (w aż 13 smakach!) uważanych za jedne z najlepszych w całej Italii oraz biszkoptach „Gwiezdny pył” z dodatkiem Amaretto. Do Cavour można też wstąpić na smaczną, zimną przekąskę. Lokal działa od 8 do 21:00, codziennie, poza środami.
Brak komentarzy. |