Spośród wszystkich regionów włoskich Kalabria jest najbliższa duchem Italii z czasów romantyzmu. To kraina ruin, która działała na wyobraźnię Byrona i innych wielkich pisarzy podróżujących po tym kraju w XIX wieku. Podpowiadamy co warto zwiedzić, spędzając wakacje w Kalabrii.
Na północ od Lamezii - św. Franciszek z Paoli
Samoloty czarterowe lądują na lotnisku w Lamezii położonej w połowie regionu. Stamtąd można udać się na północ Kalabrii, aby poznać doskonały smak peperoncino. Po drodze warto zatrzymać się w Paoli i zwiedzić Bazylikę i Sanktuarium św. Franciszka z Paoli. Tutaj w 1943 roku schowali się mieszkańcy miasta podczas bombardowania. Jedna z bomb spadła na teren klasztoru, ale nie wybuchła, co zostało uznane za cud.
Diamante - miasto murali i stolica peperoncino
Warto zatrzymać się dłużej na Rivierze Cedrowej. Diamante to miasteczko, które do lat 80-tych XX wieku niczym szczególnym się nie wyróżniało. Do czasu kiedy przybył tu malarz z Mediolanu - Nani Razzetti. Razem z zaproszonymi przez siebie artystami z całego świata stworzyli niezwykłą galerię sztuki na świeżym powietrzu. Na szarych ścianach domów pojawiła się niezliczona ilość murali o tematyce mitologicznej, bajkowej, religijnej, a także odnoszącej się do lokalnych legend i tradycji. Nie zabrakło też kopii znanych dzieł surrealistycznych, manifestów politycznych i muralów poetyckich. Miasto słynie też z peperoncino, które jest jednym z najważniejszych typowych produktów kalabryjskich. Co roku we wrześniu odbywa się tu festiwal na cześć ostrej papryczki, która doskonale podkreśla temperament Kalabryjczyków. Na horyzoncie widać najmniejszą wyspę Kalabrii - Cirellę, w pobliżu której znaleziono wiele amfor z czasów starożytnego Rzymu i Grecji. Nad wyspą góruje twierdza Torre dell’Isola di Cirella, zbudowana w 1562 roku. Służyła obronie miasteczka przed atakami tureckich piratów.
Cedr, stare kamienice i wyspa Dino
Dalej na północ Kalabrii, właściwie tuż przy granicy z Bazylikatą, mamy miejscowości Santa Maria del Cedro, Scaleę i Praia a Mare. W tej pierwszej trzeba odwiedzić Muzeum Cedru, żeby zobaczyć jak się robi słynny likier, który Kalabryjczycy piją na trawienie. W Scalei obowiązkowym punktem jest spacer po Centro Storico, historycznym centrum miasta. Urokliwe wąskie uliczki, pranie wywieszone na balkonach i kameralne restauracje doskonale odzwierciedlają atmosferę południa Włoch. W Praia a Mare spędzimy piękne popołudnie podczas rejsu dookoła wysepki Dino. Są tam liczne groty a także figurki Madonny umieszczone przez mieszkańców podczas sierpniowego święta Ferragosto. Warto wybrać łódkę Lara Zara, której kapitan przybliży nam historię okolicy.
Rafting w Parku Narodowym Pollino
Kalabria jest jedynym regionem Włoch, na którego terenie znajdują się aż trzy parki narodowe. Jednym z najpiękniejszych jest Parco Nazionale del Pollino. Z miejscowości Papasidero - przepięknie położonej w górach, gdzie po kamiennych drogach spacerują osiołki, organizowane są raftingi i spływy kajakowe rzeką Lao. Turyści otrzymują w bazie pełny strój i sprzęt sportowy. Przy rzece są szkoleni przez profesjonalnych instruktorów - pasjonatów sportów wodnych, którzy towarzyszą im podczas całego spływu. Trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki parku i może mieć różną długość oraz stopień trudności. Jej poziom zaawansowania jest zawsze starannie dobierany. Po takim wysiłku i adrenalinie doskonale smakuje specjalność kalabryjska, czyli la’Nduja - rodzaj pasty albo bardzo ostrej kiełbasy, którą można spróbować w lokalnych trattoriach. Część firm zajmujących się organizacją raftingu, ma w swoim programie również zwiedzanie Grotta del Romito - jaskini, gdzie znajdziemy rysunki naskalne z czasów prehistorycznych. Zwiedzanie groty, spływy a także wspinaczki organizuje na przykład firma Happy Rafting Lao.
Na południe od Lamezii - Pizzo, Capo Vaticano, Tropea
Trzy najbardziej znane miasteczka kalabryjskie położone na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego to Pizzo, Capo Vaticano i Tropea. Malownicze Pizzo z niewielkim zamkiem aragońskim i słynnym kościołkiem Piedigrotta, wyrzeźbionym w skale przez marynarzy w podzięce za ocalenie, z pewnością zadowoli miłośników pięknych widoków jak i amatorów lodów. Stąd bowiem, wywodzą się światowej sławy Tartuffo z białej i ciemnej czekolady. Klify skalne i małe zatoczki to Capo Vaticano - jedne z najpiękniejszych widoków Półwyspu Apenińskiego. Tropea jest nie tylko królestwem czerwonej cebuli, ale również najmodniejszym kurortem w okolicy. Przede wszystkim jednak, może się pochwalić niebanalną historią. Miasto, założone według legendy przez Herkulesa, położone jest na wysokiej skale piaskowej. Jego urokliwe wąskie uliczki i liczne zabytki, z sanktuarium Santa Maria dell’Isola na czele, na pewno pozostaną na długo w pamięci. Tropea jest wizytówką całego regionu.
Bliżej Sycylii, czyli Reggio di Calabria i okolice
Stolica jednej z pięciu kalabryjskich prowincji, jest zarazem najbardziej „światowym” miastem regionu. Oprócz spaceru słynną ulicą ze sklepami najznakomitszych włoskich projektantów, można przejść się nadmorską promenadą, z której rozpościera się widok na wybrzeże Sycylii. Wizyta w Muzeum Narodowym pozwoli obejrzeć z bliska słynne „Bronzi di Riace” - dwa posągi z brązu, wyłowione w 1972 r. z zatopionego greckiego statku, przypisywane samemu Fidiaszowi.
Starożytna Scylla to mityczne miejsce znane z Odysei, gdzie - jak pisał Homer - wszystkim przepływającym statkom groził straszny potwor. Dziś to piękne nadmorskie miasteczko ze starymi domkami omywanymi przez morskie fale, pozwala odetchnąć swoim spokojem każdemu turyście.
Warto też wejść na tak zwany „balkon cieśniny Mesyńskiej”, czyli górę Monte S.Elia, skąd roztacza się bajeczny widok, a przy dobrej pogodzie, można ujrzeć nawet samą Etnę.
Pałace i kościoły
Corigliano Calabro to miasto położone na malowniczym wzgórzu w pobliżu ujścia rzeki Corigliano do Zatoki Tarenckiej. W 1538 roku Corigliano udało się skutecznie odeprzeć atak pływających wtedy po wodach Morza Śródziemnego i atakujących okoliczne miasta Saracenów. Do najważniejszych zabytków zaliczyć możemy między innymi wzniesiony w 1073 roku i przebudowany w XIV wieku Pałac Książęcy (Castello Ducale), XV wieczny kościół del Carmine Santissima Annunziata, kościół św. Antoniego, XVI wieczny kościół św. Franciszka z Paoli, częściowo zachowaną bramę miejską oraz XV wieczną kolegiatę św. Piotra.
W pobliżu leży Rossano, składa się z dolnego i górnego (część historyczna) miasta. Jego najpiękniejszym zabytkiem jest kościół Św. Marka Ewangelisty, budowla bizantyjska z X - XI wieku, na planie kwadratowym, kryta pięcioma kopułami. Duże znaczenie ma również Muzeum Diecezjalne Świętej Sztuki, które posiada antyczny, bizantyjski kodeks lustrowany miniaturami z V - VI wieku, przedstawiający sceny z Ewangelii. Należy także zobaczyć duży kościół Matki Boskiej Bolesnej z XII wieku, znajdujący się w południowo-zachodniej części miasta. W Rossano warto skosztować lukrecji. W XV wieku rodzina Amarelli zaczęła uprawę tego słodkiego korzenia. Do dzisiaj w manufakturze Amarelli produkuje się czarne cukierki o charakterystycznym smaku. W mieście znajduje się nawet muzeum lukrecji.
Czubek włoskiego buta
Kalabria jest nie tylko najbardziej wysuniętym na południe regionem Półwyspu Apenińskiego, ale również ogromnym tyglem kulturowym. Obok języka włoskiego, a właściwie dialektu kalabryjskiego, usłyszymy tu język grecki i albański. Wielka Grecja, bo tak nazywano ten region, ma do zaoferowania tyle miejsc do zwiedzania, że nie będziemy się na pewno nudzić. Jak się zmęczymy, to oczywiście czekają na nas jeszcze piękne plaże i czyste morze.
Brak komentarzy. |