Zwiedzanie Krakowa - informacje praktyczne. Kraków to miasto, które tętni życiem i od wielu lat przyciąga rzesze turystów, nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Znajdują się tu wspaniałe zabytki, ale też liczne restauracje, kafejki i puby, w których można odpocząć, posilić się i nabrać sił na dalsze zwiedzanie miasta. Co koniecznie trzeba zobaczyć?
Informacje ogólne.
Kraków to jedno z najstarszych polskich miast, będące ważnym ośrodkiem handlu, gospodarki, kultury i edukacji (to tu swoją siedzibę ma najstarsza polska uczelnia, czyli Uniwersytet Jagielloński). Do Krakowa można dotrzeć prawie każdym środkiem lokomocji, a dzięki licznym hotelom i pensjonatom nie ma większego problemu ze znalezieniem zakwaterowania na czas pobytu. Co roku organizowane są tu liczne festiwale (np. Kraków Film Festival, Sacrum Profanum czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych) oraz imprezy takie jak Krakowskie Wianki czy Jarmark Świętojański. Kraków to także świetna baza wypadowa do zwiedzania innych miejsc - łatwo stąd dojechać między innymi do Oświęcimia, Wieliczki czy Zakopanego.
Zabytki w Krakowie.
Aby zobaczyć najważniejsze zabytki Krakowa, wędrówkę rozpocząć można od najbardziej wysuniętego na północ elementu umocnień miejskich, czyli gotyckiego, XV - wiecznego Barbakanu i przez Bramę Floriańską wejść na Stare Miasto, by ulicą Floriańską dotrzeć na Rynek Główny. Krakowski rynek należy do największych rynków w Europie, w samym jego sercu znajdują się zabytkowe Sukiennice, w których dzisiaj zlokalizowane są kramy z pamiątkami i rękodziełem oraz Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Tu również mieści się wejście do Muzeum Podziemia Rynku Głównego. W Sukiennicach znajduje się też słynna kawiarnia Noworolski, jedno z najbardziej znanych miejsc na kulinarnej mapie miasta. Inne atrakcje Rynku to wieża ratuszowa, niewielki kościół św. Wojciecha oraz oczywiście Kościół Mariacki, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Ta imponująca gotycka budowla budowana była w XV i XVI wieku, to właśnie z jej wieży grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, udostępniany zwiedzającym w okresie letnim (od maja do sierpnia). Najcenniejszy element kościoła stanowi słynny drewniany ołtarz Wita Stwosza, będący największą europejską gotycką nastawą ołtarzową.
Zwiedzając Rynek Główny, odpocząć można w jednej z licznych kawiarni lub restauracji, najbardziej znaną z nich jest legendarny Wierzynek, założony w 1945 roku, słynący z doskonałej kuchni. Warto odwiedzić również Piwnicę Pod Baranami, jeden z najsłynniejszych muzycznych lokali w Polsce, założoną przez Piotra Skrzyneckiego, którego figurę obejrzeć można w kawiarnianym ogródku na płycie Rynku.
Z Rynku skierować się można na ulicę Kanoniczną, która prowadzi prosto na Wzgórze Wawelskie na lewym brzegu Wisły, gdzie znajdują się Zamek Królewski oraz Katedra. W Zamku, dawnej rezydencji królewskiej, obecnie funkcjonują liczne wystawy, zobaczyć można między innymi komnaty królewskie, zbrojownię oraz skarbiec. Katedra imienia Św. Stanisława i Św. Wacława była miejscem koronacji królów Polski, jest także miejscem pochówku wielu z nich. Znajdują się tu liczne nagrobki, w tym Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i Władysława II Jagiełły. W Kryptach, oprócz Grobów Królewskich, znajdują się także sarkofagi Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego (Krypta Wieszczów Narodowych), jest to też miejsce pochówku Tadeusza Kościuszki i generała Władysława Sikorskiego (Krypta św. Leonarda). Zwiedzając Katedrę nie można zapomnieć o najsłynniejszym polskim dzwonie, zwanym Dzwonem Zygmunta, który bije tylko z okazji najbardziej doniosłych uroczystości państwowych i świąt kościelnych. Ciekawostką jest fakt, iż po dziś dzień dzwon uruchamiany jest ręcznie, przez zespół około 10 osób. Kończąc zwiedzanie Wawelu, zejść można kręconymi schodami do smoczej jamy, w której według legendy zamieszkiwał Smok Wawelski, historię tę upamiętnia pomnik smoka, usytuowany u podnóża wzgórza.
Będąc w Krakowie, koniecznie zwiedzić trzeba również dzielnicę żydowską, czyli Kazimierz. Kazimierz, podobnie jak Stare Miasto, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdują się tu liczne synagogi, w tym najstarsza w Polsce budowla żydowska, zwana Starą Synagogą, w której znajduje się Muzeum Historyczne. Odwiedzić warto też jeden z najstarszych w Europie cmentarzy żydowskich, Remuh. Kazimierz to również miejsce słynące z teatrów, galerii sztuki oraz wielu modnych i klimatycznych lokali, jak również licznych imprez kulturalnych i festiwali, każdego roku odbywa się tu między innymi Festiwal Kultury Żydowskiej.
Przyroda.
Kraków to nie tylko zabytki, ale także piękne krajobrazy i mnóstwo zieleni. Warto odwiedzić Planty, wspaniały park miejski, który powstał w miejscu dawnych murów obronnych miasta. Jest on podzielony na osiem ogrodów, są to między innymi Wawel, Florianka i Barbakan. Urokliwe, wysadzane starymi drzewami alejki, mnóstwo pomników i rzeźb sprawiają, iż Planty to wymarzone miejsce na rodzinne spacery i relaks na świeżym powietrzu. Miłośnicy przyrody odwiedzić powinni krakowski ogród botaniczny, będący najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jedną z jego chlub jest bogata kolekcja roślin storczykowatych, licząca około 500 gatunków.
Chcąc spojrzeć na miasto z góry, warto udać się na jeden z czterech krakowskich kopców. Ten najbardziej znany, to oczywiście Kopiec Kościuszki. Znajdujący się na wzgórzu św. Bronisławy Kopiec, wzniesiony został w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce. Jest to niezwykły punkt widokowy, ze szczytu Kopca rozciąga się imponujący widok na cały Kraków i okolice. Widać stąd Błonia, Wawel, Nową Hutę, a także wapienne skały Jury Krakowsko - Częstochowskiej i Pogórze Beskidzkie, przy bardzo dobrej pogodzie zobaczyć stąd można nawet Tatry. Ponadto na Kopcu organizowane są rozmaite wystawy i swoją siedzibę ma tu radio RMF.
Turystom, którzy nad spacery i pieszą wędrówkę przedkładają relaks i wygodę, z pewnością przypadnie do gustu rejs wycieczkowy lub przejażdżka tramwajem wodnym po Wiśle. Dzięki takiemu rozwiązaniu dotrzeć można również do Tyńca, krakowskiej dzielnicy, w której znajduje się zabytkowy klasztor benedyktynów, który istnieje od 1044 roku. Opactwo jest udostępnione dla zwiedzających, a na jego obszarze umieszczono ciekawe muzeum.
Brak komentarzy. |