Malaga - miasto w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Początkowo była to kolonia fenicka, w późniejszych czasach przeszła w ręce Kartaginy, a w III w. p.n.e. znalazła się pod panowaniem Rzymu. W owym czasie Malaga przeżyła okres gwałtownego rozwoju W VI w. została włączona do Bizancjum. W tym samym wieku została opanowana przez Wizygotów, a od VIII do XV w. rządzili tu Arabowie.
Czasy arabskie przyniosły miastu wiele korzyści. Malaga stała się jednym z ważniejszych portów w basenie Morza Śródziemnego. Nastąpił jej rozkwit, szybko stała się centrum rzemiosła stoczniowego i tkactwa. W XV w. władzę przejęli katoliccy władcy Hiszpanii. Pomimo, iż w dalszym czasie Malaga pełniła ważną rolę jako ośrodek handlowy. W XVII w. miasto zaczęło podupadać, głównie w skutek epidemii i klęsk żywiołowych.
XIX w. przyniósł kolejny okres rozkwitu. Malaga stała się jednym z najszybciej rozwijających się miast Hiszpanii. Podczas wojny domowej oddziały gen. F. Franco dokonały tu ogromnych zniszczeń, co skutkowało kolejnym zastojem w rozwoju miasta. Malaga odzyskała swoje znaczenie, głównie dzięki turystyce i modzie na wyjazdy na Costa del Sol.
W Maladze warto odwiedzić wybudowaną w okresie XVI - XVIII w. katedrę, która dumnie góruje nad Starówką. Znajdziemy tutaj także ruiny Alcazaby. Twierdza ta została wybudowana przez Rzymian, natomiast jej rozbudowy dokonali Maurowie. Obok twierdzy znajdują się także ruiny innej rzymskiej budowli - teatru, który jest jednym z najstarszych tego typu zabytków w kraju. Obecnie na terenie twierdzy mieści się Muzeum Archeologiczne.
Innym ciekawym zabytkiem jest zamek Gibralfaro z XIV w. Budowla ta została wzniesiona przez mauretańskiego władcę Grenady, Jusufa I. Zamek postawiono na wzniesieniu o wysokości 131 m n.p.m. w celu obrony Alcazaby. Obecnie miejsce stanowi świetny punkt widokowy na miasto. Oprócz wyżej wymienionych zabytków znajdziemy tu także liczne kościoły z okresu XI- XVIII w. oraz Muzeum Sztuk Pięknych mieszczące się w budynku, w którym urodził się P. Picasso.