Zwiedzanie Pekinu, co warto zobaczyć? Chiny to trzecie co do wielkości państwo świata, zaraz po Rosji i Kanadzie. Stolica Chin - Pekin jest nie tylko miejscem pełnym pamiątek po wielkiej przeszłości, ale także pełną kontrastów, rozwijającą się metropolią. Podpowiadamy co warto zobaczyć podczas wizyty w Pekinie.
Plac Tiananmen
Najbardziej chyba znanym miejscem w chińskiej stolicy jest Plac Tiananmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju. W 1989 roku wojsko krwawo stłumiło demonstrację studencką. Nie był to jedyny protest, który miał miejsce na Tiananmen. Wcześniej, w 1919 i 1976 odbyły się tam również demonstracje studenckie, ale ta z 1989 roku miała najbardziej dramatyczny przebieg i kosztowała życie kilku tysięcy osób. Plac oraz znajdująca się na nim Brama Niebiańskiego Spokoju powstały na polecenie cesarza Yongle, w 1417 roku. W XVII wieku, po najeździe mandżurskim został, częściowo zniszczony, a potem przebudowany - miał wtedy kształt litery T. Za czasów dynastii Ming i Quing odbywały się tu parady wojskowe i ceremonie religijne, ogłaszano dekrety cesarskie oraz wyniki egzaminów państwowych. Plac ponownie przebudowano po powstaniu bokserów w 1900 roku - wtedy uzyskał dzisiejszy kształt.
A na placu...
Na samym placu znajdują się dwa obiekty: Mauzoleum Mao Zedonga, otwarte dla publiczności i Pomnik Bohaterów, czyli tych, którzy poświęcili życie za sprawę rewolucji komunistycznej. Na zachodniej pierzei wznosi się Wielka Hala Ludowa, na wschodniej Chińskie Muzeum Narodowe, a północną stronę zajmuje Brama Niebiańskiego Spokoju, wiodąca do Zakazanego Miasta. Zakazane Miasto zajmuje powierzchnię 32 ha, zostało wzniesione na polecenie cesarza Yougle, po przeniesieniu stolicy z Nankinu do Pekinu. Przy jego budowie pracowało 1 milion robotników i 100 tysięcy rzemieślników. Od 1421 do 1924 roku było rezydencją 24 kolejnych cesarzy, ostatnim był Pu Yi. Dostęp do niego mieli tylko nieliczni.
Zwiedzanie
Zwiedzanie zaczyna się od strony południowej, od Bramy Południkowej. W obrębie Zakazanego Miasta znajduje się około 800 pałaców i wiele pawilonów oraz ogrody cesarskie. Miasto dzieli sie na zewnętrzne i wewnętrzne. Najważniejszym budynkiem miasta zewnętrznego jest Pałac Najwyższej Harmonii, miejsce intronizacji i urzędowania cesarza. Umiejscowiony jest na trzykondygnacyjnym podwyższeniu i przez wieki był najwyższym budynkiem w całym Pekinie, nikomu bowiem nie wolno było zbudować niczego wyższego niż pałac cesarski. Do miasta wewnętrznego prowadzi Brama Niebiańskiej Czystości. Za nią znajduje się część prywatna, która była dostępna tylko dla cesarza, jego rodziny i służby.
Hutongi
Będąc w Pekinie koniecznie należy zobaczyć Hutongi. Hutongi to zespoły tradycyjnych, parterowych zabudowań mieszkalnych, połączone ze sobą w ten sposób, że między nimi znajduje się prostokątny dziedziniec. Przechadzka lub lepiej przejażdżka rikszą po hutongach daje obraz tego, jak wyglądało życie w dawnym Pekinie. Trzeba się spieszyć, gdyż hutongów systematycznie ubywa, a zastępują je nowoczesne wieżowce.
Święta dziewiątka
Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po Pekinie jest Świątynia Nieba. Wybudował ją cesarz Yongle, powstawała w latach 1406-1420. Co roku, podczas przesilenia zimowego cesarz modlił się tu o urodzaj. Jest to właściwie kompleks świątynny, składający się z kilku budynków. Najważniejszym jest Pawilon Modlitwy o Urodzaj, zbudowany z drewna, bez użycia gwoździ, pokryty potrójnym dachem z niebieską dachówką, symbolizującą niebo. Najświętszym miejscem w całym kompleksie jest Okrągły Ołtarz, przy którym cesarz składał ofiary. Ołtarz ma trzy kondygnacje, symbolizujące kolejno człowieka, ziemię i niebo. Płytę ołtarza otacza dziewięć pierścieni zbudowanych z kamieni, których liczba jest wielokrotnością dziewiątki, tak samo, jak liczba bloków tworzących każdą kondygnację. Dziewiątka była uważana za symbol nieba i cesarza.
Letnia rezydencja cesarzy
W czasie letnich upałów rodzina cesarska spędzała czas w Pałacu Letnim. Początki letniej rezydencji sięgają XII wieku, kiedy to cesarz z dynastii Jin wybudował na tym miejscu swój letni pałac. Jednak dopiero w XVIII wieku cesarz Quianlong stworzył prawdziwą, luksusową rezydencję. Rezydencja ta, zwana starym pałacem letnim została poważnie zniszczona podczas II Wojny Opiumowej. Nową rezydencję zbudowała cesarzowa Cixi, niemalże rujnując przy tym budżet państwa. Jej kaprysem był między innymi marmurowy statek, na którym miały odbywać się przyjęcia i spektakle. Kosztował tyle, co roczne utrzymanie floty wojennej.
Co jeszcze warto zwiedzić?
Ciekawa jest również wycieczka do pekińskiego zoo, w którym żyją pandy oraz wiele innych gatunków zwierząt. Ogród powstał na miejscu cesarskiej doświadczalnej farmy i zwierzyńca, otwartych w 1906 roku. Dwa lata później został on otwarty dla publiczności.
Z nowoczesnych budowli na pewno warto obejrzeć obiekty olimpijskie: stadion narodowy, centrum sportów wodnych i park wodny.
Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę do Wielkiego Muru Chińskiego, którego fragmenty znajdują się na północ od miasta. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem grobowców dynastii Ming.
Ciekawym chińskiej kultury poleca się również obejrzenie ceremonii parzenia herbaty, zobaczenie wytwórni pereł oraz spróbowanie ... kaczki po pekińsku.
Brak komentarzy. |