Fascynująca kultura, odmienne zwyczaje, zapierające dech w piersiach zabytki, piękne krajobrazy, rewelacyjna kuchnia i atrakcyjne ceny, wszystko to sprawia, że każdego roku coraz większa liczba Polaków decyduje się na wyjazd do Chin.
Wybierając się w tak daleką podróż, z reguły przed wyjazdem staramy się jak najlepiej przygotować. Jednym z podstawowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest to dotyczące pieniędzy. Sprawdźmy, jaką walutę najlepiej zabrać do Chin i na co zwrócić uwagę dokonując wymiany i robiąc zakupy na miejscu.
Chińska waluta
Walutą obowiązującą w Chinach jest yuan (kod ISO 4217 CNY, używany jest także skrót RMB). 1 yuan dzieli się na dziesięć jiao, a ten na dziesięć fenów. Ciekawostką jest, iż wszystkie nominały, poczynając od najmniejszego 1 fena, dostępne są w postaci banknotów. W obiegu występują również monety (1, 2, 5 fenów; 1, 5 jiao i 1 yuan). W języku chińskim słowo yuan znaczy po prostu pieniądz. Według aktualnego kursu (z dnia 28 czerwca 2013) 1 yuan to 0,53 złotego, 0,161 dolara i 0,124 euro.
W Hongkongu, który stanowi specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, w użyciu występuje odrębna waluta, dolar hongkoński, oznaczany skrótem HKD. 1 dolar dzieli się na 100 centów, w obiegu występują monety 10, 20, 50 centów, 1, 2, 5 i 10 dolarów oraz banknoty 10, 20, 50, 100, 500 i1000 dolarów.
W Makau z kolei obowiązującą walutą jest pataca (kod ISO 4217 MOP). 1 pataca dzieli się na 100 avos. W obiegu występują monety o nominałach 10, 20 i 50 avos oraz 1, 2, 5 i 10 pataca; banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 pataca.
Jaką walutę zabrać ze sobą
W polskich kantorach z reguły nie ma możliwości zakupu chińskiej waluty, a jeśli jest ona dostępna, to po raczej bardzo mało korzystnym kursie, dlatego też jadąc do Chin należy zabrać ze sobą inną walutę (najlepiej dolary lub euro) i na miejscu dokonać wymiany dewiz.
Wwożąc na teren Chińskiej Republiki Ludowej środki płatnicze w kwocie powyżej równowartości 5 tysięcy dolarów cudzoziemcy zobowiązani są do złożenia stosownej deklaracji celnej, na jej podstawie przy wyjeździe przeprowadzana jest kontrola i odprawa wywożonych dewiz. Aby wywieźć nie zadeklarowane przy wjeździe dewizy o równowartości pomiędzy 5 a 10 tysięcy dolarów, cudzoziemiec musi mieć pisemne zezwolenie banku. Występując o takie zezwolenie, przedstawić należy paszport oraz dokumentację pochodzenia środków płatniczych. Jeśli wywożone środki przekraczają równowartość 10 tysięcy dolarów USD, oprócz zezwolenia banku wymagana jest także zgoda Biura Kontroli Dewizowej.
Wymiany waluty dokonać można w bankach i ich oddziałach, które znajdują się między innymi na lotniskach, dworcach, w hotelach i centrach handlowych, jak również w kantorach. Przed dokonaniem wymiany warto porównać kurs w kilku placówkach, by wybrać ten najkorzystniejszy.
Zdecydowanie nie należy korzystać z przypadkowych usług wymiany pieniędzy, jest to nie tylko prawnie zabronione w Chinach, ale na dodatek często zdarzają się oszustwa, istnieje bowiem spore ryzyko otrzymania przy takiej wymianie fałszywych banknotów.
Chcąc przed powrotem do kraju wymienić nie wydane yuany na inną walutę, udać się trzeba do oddziału Bank of China.
Bankomaty i karty
W Chinach można dokonać wypłaty gotówki bezpośrednio z bankomatu przy pomocy międzynarodowej karty kredytowej czy debetowej. W wielu bankomatach przyjęto limit jednej wypłaty w kwocie 2500 RMB, chcąc wyjąć większą sumę, można dokonać kilku kolejnych wypłat bezpośrednio po sobie. Pamiętać należy jednak, iż duża część bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki.
Udając się w odległe rejony Chin, gdzie sieć bankomatów nie jest tak dobrze rozwinięta jak w dużych miastach, dobrze jest wcześniej upewnić się, czy można posłużyć się tam konkretną kartą płatniczą, lub mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki. W większych sklepach, hotelach, karty kredytowe są zazwyczaj akceptowane, ale przed dokonaniem płatności zawsze należy upewnić się co możliwości zapłaty kartą.
Wskazówki praktyczne
Jak informuje Ministerstwo Sprawa Zagranicznych w ostatnich czasach na terenie południowych Chin (Kanton, Shenzhen) stosunkowo często odnotowuje się przypadki wypłaty przez bankomaty fałszywych banknotów. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy o niej natychmiast powiadomić miejscową policję.
Turystom odradza się udostępnianie kart płatniczych miejscowej obsłudze, personel powinien zrealizować rachunek za pomocą terminalu w obecności klienta.
Na wypadek utraty czy kradzieży kart dobrze jest zawsze mieć przy sobie zanotowany numer konta bankowego, EC lub kart kredytowych, numeru telefonu do swojego banku oraz nazwy wydawcy kart.
Robiąc zakupy w Chinach koniecznie pamiętać należy o targowaniu się, dzięki umiejętnym negocjacjom można znacząco obniżyć proponowaną przez sprzedawcę cenę wyjściową. Zasada targowania się nie obowiązuje w supermarketach i innych miejscach o ustalonych sztywno cenach.
Brak komentarzy. |