Zwiedzanie Sztokholmu. Zobacz co zwiedzić w Sztokholmie. Pytanie to warto zadać sobie jadąc do Szwecji, i choć Polakom kraj ten bardziej kojarzy się z wyjazdami do pracy niż tymi turystycznymi, nie zmienia to faktu że miasto ma wiele do zaoferowania. Podpowiadamy więc, co ciekawego warto zobaczyć w Sztokholmie.
Sztokholm jest stolicą Szwecji, położony jest nad zatoką Saltsjön i jeziorem Melar, którego słodkie wody mieszają się ze słonymi wodami morskimi. Miasto ulokowane jest na 14 wyspach, choć cały obszar stołeczny obejmuje również archipelag sztokholmski, w skład którego wchodzi 24 tysiące wysp, wysepek i skał. Jedną trzecią powierzchni miasta, która wynosi 188 km2, zajmuje zabudowa miejska, pozostałe ponad 60% to parki, lasy i woda. Można więc założyć, że powietrze w Sztokholmie jest czyste i przyjemne. W stolicy Szwecji żyje ponad 850 tysięcy ludzi, a w całym obszarze metropolitalnym - ponad 2 miliony, co stanowi ok. 22% całej ludności szwedzkiej.
Historia
Miejsce, w którym dziś znajduje się Sztokholm pojawia się już w staroskandynawskich sagach jako Agnafit i łączy się je z legendarnym królem Agne. Jeśli jednak chodzi o potwierdzone źródła to pierwszą wzmiankę o stolicy Szwecji datuje się na 1252 rok, kiedy to niedalekie kopalnie uczyniły Sztokholm ważnym ośrodkiem handlu żelazem. Miasto zaczęło się rozrastać w XIII wieku, a w 1436 roku zostało stolicą Szwecji. Przez kolejne stulecia Sztokholm się rozwijał, aż do pożaru w XVII stuleciu i plagi na początku XVIII wieku, która zabiła ponad 30% populacji miasta, co spowolniło rozwój ekonomiczny. Nadrobiono to pod koniec XVIII i w XIX wieku - stolica zyskała na znaczeniu zarówno w ekonomii, jak i w kulturze - powstawały cenione obecnie instytucje, jak Akademia Szwedzka przyznająca Nagrody Nobla czy Instytut Karolinska.
Zwiedzanie Sztokholmu
Pomimo tego, że Sztokholm nie jest zbyt wielkim miastem jest w nim wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, a także wiele atrakcyjnych form zwiedzania i możliwości aktywnego wypoczynku i zabawy.
Gamla Stan
Jest to najstarsza dzielnica, tzw. stare miasto, od którego bardzo często rozpoczyna się zwiedzanie Sztokholmu. Większość starówki leży na wyspie Stadsholmen. Zanim zdecydujemy się na zwiedzanie ważnych zabytków, warto pospacerować wąskimi uliczkami wśród pięknych, starych kamienic, w których mieszczą się sklepy z pamiątkami, antykwariaty i sklepy artystyczne. Spacer można zakończyć na Stororget. Jest to główny rynek z wieloma barami i restauracjami oraz z dawnym gmachem giełdy, który obecnie służy za muzeum Akademii Szwedzkiej i miejsce spotkań jej członków. Można pokusić się też o znalezienie ulicy Marten Trotzigs Gränd, która jest jedną z najwęższych ulic na świecie, bo ma zaledwie 90 cm szerokości i w całości składa się ze schodów. Na starówce znajduje się także Kungliga Slottet, czyli pałac królewski, który wciąż jest zamieszkany przez rodzinę królewską. Jeśli się odpowiednio trafi, jest szansa na zobaczenie zmiany warty. Miłośnicy sztuki sakralnej z chęcią odwiedzą Storkyrkan, ważny dla Szwedów kościół z XIII wieku, a także najstarszy w Sztokholmie - Riddarholmskyrkan.
Ratusz
Trochę dalej od starówki, tuż przy dworcu kolejowym znajduje się Stadshuset, czyli ratusz miejski. Wybudowany został na początku XX wieku z czerwonej cegły, jego cechą charakterystyczną wieża o wysokości 106 metrów, zwieńczona trzema złotymi koronami, które są symbolem Szwecji. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Budynek ma dwa dziedzińce oraz największe organy w Skandynawii. To właśnie tu, w Złotej Sali, każdego roku odbywa się gala wręczenia Nagród Nobla.
Vasamuséet
Jedną z największych atrakcji w mieście jest wydobyty z dna zatoki w Sztokholmie szwedzki okręt wojenny z XVII wieku. Okręt zatonął z całą załogą w 1628 roku podczas wypływania z portu na dziewiczy rejs. Wydobyto go po ponad 300 latach - zachwyca wszystkich doskonałym stanem, w jakim się zachował. Okręt jest drewniany, ma 69 metrów długości i zdobiło go aż 700 rzeźb. Oprócz statku w muzeum można także zobaczyć najciekawsze przedmioty, które udało się wydobyć z wraku.
Skansen
Kolejna atrakcja Sztokholmu jest dość rzadko spotykana w miastach. Jest nią najstarsze muzeum etnograficzne na świeżym powietrzu, czyli skansen. Powstało pod koniec XIX wieku w celu uratowania reliktów tradycyjnego, szwedzkiego stylu życia. Na powierzchni ponad 300 tys. m2 znajduje się ponad 150 budynków sprowadzonych z całej Szwecji i reprezentujących różne style oraz epoki. Można tam zobaczyć tradycyjne metody pracy dawnych szewców, piekarzy, garncarzy, itp. Oprócz tego w skansenie znajduje się także niewielkie zoo, w którym można oglądnąć zwierzęta żyjące w Szwecji.
Nie wszyscy odwiedzający Sztokholm turyści zdają sobie sprawę, że w mieście jest ponad 200 muzeów. To prawdziwy raj dla miłośników oglądania najróżniejszych eksponatów. Przy zwiedzaniu kilku muzeów może się już opłacić karta sztokholmska, która uprawnia do jednorazowego wejścia do każdego muzeum, a także zapewnia darmową komunikację miejską na czas ważności karty.
Preferujący rozrywkę mogą się udać do Gröna Lund Tivoli, czyli sporego wesołego miasteczka stworzonego w 1882 roku.
Sztokholm można zwiedzać na piechotę, korzystając z komunikacji miejskiej, specjalnych autobusów turystycznych lub też z perspektywy wodnej - statkiem wycieczkowym. Tym warto również wybrać się na rejs po archipelagu sztokholskim, ale tylko przy dobrej pogodzie, bo nie ma żadnej przyjemności z rejsu, kiedy wieje i pada. Statki odpływają kilka razy dziennie z przystani przy pałacu królewskim.
Atrakcją samą w sobie może być także nocleg - przy wyspie Skeppsholmen stoi żaglowiec Af Chapman z XIX wieku, który obecnie służy jako hostel i spędzenie w nim nocy może być równie atrakcyjnie, co zwiedzanie miasta.
Powyższe atrakcje świadczą o tym, że w Sztokholmie nie można się nudzić, a przy krótszym pobycie konieczna będzie selekcja najbardziej interesujących dla nas spośród całej oferty turystycznej, ponieważ na wszystko z pewności czasu nie wystarczy.
Brak komentarzy. |