Laponia często wydaje się niezwykle odległa, zimna i ciemna. Dlatego z reguły nie znajduje się na pierwszym miejscu listy miejsc do odwiedzenia, tylko gdzieś pod koniec. Zupełnie niesłusznie, bo kraina ta oferuje sporo interesujących atrakcji. Tym razem przyjrzymy się północy Szwecji i podpowiemy czy warto wybrać się na wycieczkę do Laponii w Szwecji i co trzeba wiedzieć przed wyjazdem.
Laponia geograficznie
Kraina na północy Europy, którą nazywamy Laponią rozciąga się od Norwegii, przez Szwecję, Finlandię aż po Rosję. Lapończycy (Sami), czyli rdzenny lud, który zamieszkiwał te tereny od dawien dawna, obecnie stanowi mniejszość wszystkich mieszkańców. Szwedzka część Laponii zajmuje prawie 110 tys. km2. Na tym obszarze mieszka niecałe 100 tys. osób. Jako, że Laponia leży głównie powyżej Koła podbiegunowego, cechują ją charaterystyczne, północne krajobrazy i długie dni latem oraz bardzo krótkie zimą. Na jej terenie występuję również zjawisko zorzy polarnej, co jest jedną z atrakcji, która przyciąga turystów.
Atrakcje Laponii
Wprawdzie św. Mikołaj urzęduje w Finlandii, przez co sporo osób decydując się na wyjazd na północ wybiera ten kraj - w końcu spotkanie z Mikołajem to marzenie każdego dziecka. Ci, którzy wolą podziwiać niecodzienny krajobraz preferują norweskie fiordy. Tym sposobem szwedzka Laponia, będąc pomiędzy Mikołajem a fiordami... zostaje w tyle. Zupełnie niesłusznie. Ukształtowanie terenu i przyroda, choć różnią się od norweskiego krajobrazu, są piękne. Mikołaja też nie ma, ale są niezwykle ciepli, mili i pomocni mieszkańcy, znacznie mniej zdystansowani niż Finowie. No i jest wybór atrakcji, które zapewnia przyroda i pogoda: zorza polarna, śnieżne safari z psami husky lub na skuterach śnieżnych, niespotykane u nas zwierzęta w lasach, długi dzień lub noc czy hotele lodowe. Region jest też bez wątpienia dobrym miejscem do łowienia ryb, trekingu, czy wyciszenia się w niezwykłych okolicznościach przyrody.
Zjawiska pogodowe
Pomiędzy wrześniem a marcem, przy odrobinie szczęścia, można się spodziewać pięknej ferii barw na niebie w postaci zorzy polarnej. Żadne biuro tej atrakcji nie zagwarantuje, ale warto próbować i obserwować niebo w bezchmurne dni. Zorza jest zjwiskowa, ale jeśli nie uda się jej zobaczyć, to nie oznacza, że do Laponii nie warto się wybrać. Sam fakt doświadczenia i funkcjonowania podczas długich dni lub długich nocy zasługuje na uwagę. Wprawdzie nie brzmi to jak atrakcja, ale naprawdę ciekawie jest przekonać się na własnej skórze, jak organizm reaguje na prawie ciągłą noc zimą albo niezwykle długi dzień latem.
Przyroda
Wystarczy wybrać się na krótką wycieczkę do lasu, żeby spotkać na swojej drodze renifery, głuszce, cietrzewie czy łosie. Czasem nie trzeba nawet wjeżdżać na drogi leśne, bo zwierzęta przechodzą przez te główne, asfaltowe. Jeziora, rzeki i strumyki poukrywane wśród drzew i skał również robią ogromne wrażenie, a przy tym są bardzo fotogeniczne. Dobrym sposobem poznawania przyrody północnej Szwecji w zimowej szacie są safari. Wycieczki zaprzęgami psów lub skuterami śnieżnymi mogą trwać kilka godzin lub dni. Akurat taka przejażdżka latem nie jest możliwa, ale wtedy można spróbować spływów kajakowych lub raftingu na północnych rzekach. Woda pozwala też wędkarzom łowić ryby, a trasy na lądzie wyznaczają drogę tym, którzy lubią podziwiać naturę podczas pieszych wędrówek lub konnych przejażdżek. Wybierając się do miasta Pitea można popłynąć na rejs archipelagiem Zatoki Botnickiej, a przy okazji zobaczyć drugi koniec Morza Bałtyckiego.
Hotele
Atrakcja samą w sobie może być nocleg w Laponii. W niewielkim miasteczku Harads znajduje się hotel na drzewach, którego każdy domek ma inny kształt i jest zbudowany oraz urządzony w innym stylu. Natomiast w Jukkasjärvi, nieopodal Kiruny, można spędzić noc w hotelu lodowym. Pobyt w każdym hotelu urozmaici sauna. Popularna w całej Skandynawii, rozgrzeje, oczyści i zrelaksuje wszystkich odwiedzających.
Szwedzką Laponię warto odwiedzić nie ze względu na olśniewające zabytki, bo takich tam nie znajdziemy. Warto ją odwiedzić, aby doświadczyć. Sposobu życia, przyrody, rytmu dnia i nocy oraz zwyczajów. Różnią się bardzo od tych, które znamy z polskiej codzienności, różnią się również od fińskich czy norweskich. Dlatego najlepiej móc spędzić trochę czasu w Laponii każdego z tych państw i wybrać swoją ulubioną. Podczas pobytu dobrze jest poznać ludzi, którzy tam mieszkają, bo to oni sprawiają, że ta zimna kraina jest tak ciepła i gościnna. Szczególnie w Szwecji.
AniaMW | To też jedno z miejsc ciekawszej kumulacji dziewiczej natury... w połączeniu z możliwością wysokiego standardu dróg i zakwaterowania (przy głównych trasach)! Takie jakby dwa w jednym :) Ostatnio byliśmy tam na urlopie w sierpniu 2012, a już nie możemy doczekać się następnego razu... |