Podczas planowania wyjazdu za granicę z reguły pojawia się mnóstwo pytań, jednym z najczęstszych z nich jest to dotyczące waluty obowiązującej w danym kraju. W Europie sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się być prosta, pamiętać jednak należy, że nie we wszystkich państwach leżących w granicach UE obowiązuje euro. Jednym z takich krajów jest Szwecja. Sprawdźmy zatem, jaką walutę zabrać ze sobą i na co zwrócić uwagę dokonując wymiany i płatności na miejscu.
Krótka historia szwedzkiej waluty
W 1873 roku Szwecja i Dania zawarły umowę, zwaną Skandynawską Unią Monetarną, na mocy której dotychczasowe waluty tych krajów (odmiany talarów) zastąpione zostały koroną. W 1875 roku do unii dołączyła Norwegia. Skandynawska Unia Monetarna rozpadła się po I wojnie światowej, niemniej jednak zachowano nazwę waluty i do dnia dzisiejszego szwedzkie pieniądze noszą miano koron.
Korona szwedzka
Jednostką monetarną obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (kod ISO 4217: SEK). 1 korona dzieli się na 100 ore, aczkolwiek od 1988 roku monet ore przestano używać. Obecnie w obiegu występują monety 1, 5 i 10 koron oraz banknoty 20, 50, 100, 500 i 1000 koron. W 2011 roku ogłoszono konkurs na nowe wzory banknotów, którego zwycięzcą został Goran Österlund. Zaproponował on serię banknotów, na awersach których znajdą się między innymi Astrid Lindgren , Ingmar Bergman i Greta Garbo, przywrócony ma zostać również banknot o nominale 200 koron. Zmiany rozpoczną się pod koniec grudnia 2013 roku wycofaniem banknotów 50 i 1000 koron pozbawionych folii hologramowej. Koniec zmian zaplanowano na dzień 30 czerwca 2017 roku. Zaplanowana modernizacja objąć ma również monety – w tym przypadku wprowadzona zostanie w życie propozycja Ernsta Nordina, zgodnie z którą do obiegu przywrócone zostaną 2-koronowe, a stop i rozmiar monet 1 oraz 5 koronowych ulegnie zmianie. Zgodnie z planem nowe monety pojawią się w obiegu 1 października 2016, a stare zostaną ostatecznie wycofane 30 czerwca 2017.
Jaką walutę zabrać ze sobą
W większości polskich kantorów bez problemu dostać można korony szwedzkie. Może się jednak okazać, że kurs wymiany nie jest zbyt korzystny, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą euro i na miejscu wymiana tej waluty na korony. Planując przybycie do Szwecji spoza granic Unii Europejskiej pamiętać należy, iż wwożone na terytorium Unii środki pieniężne w kwocie większej niż 10 tysięcy euro podlegają zadeklarowaniu.
Co trzeba wiedzieć?
W Szwecji sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozbudowana, znajdują się one między innymi przy oddziałach banków i centrach handlowych. Z bankomatów bez problemów pobrać można lokalną walutę, przed dokonaniem transakcji upewnić się jednak warto, czy nie jest ona obciążona prowizją (a jeśli tak, to jakiej wysokości). W większości sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych itp. płatności dokonywać można kartami płatniczymi i kredytowymi. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zagubienia czy kradzieży karty w czasie podróży, warto jest zawsze mieć przy sobie zanotowany jej numer, nazwę wydawcy karty, numer konta oraz numer telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby bezzwłocznie ją zablokować.
Brak komentarzy. |