Zwiedzanie Wiednia w praktyce, oto co warto zobaczyć w stolicy Austrii. Wiedeń - miasto opery, walca, stolica muzyki klasycznej. Tutaj mieszkali i tworzyli słynni klasycy wiedeńscy: Mozart, Beethoven i Haydn. Wiedeń należy do jednych z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Pełen jest zabytków i pamiątek przeszłości, a i po zwiedzaniu oferuje liczne rozrywki.
Historyczna część Wiednia otoczona jest przez Ringstrasse, czyli Ring Wiedeński. Jest to reprezentacyjny bulwar, zbudowany na rozkaz cesarza Franciszka Józefa I. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się mury miejskie. Po wydarzeniach Wiosny Ludów władze postanowiły je zniszczyć, aby już nigdy nie mogły służyć ludziom buntującym się przeciwko Habsburgom. Przy Ringstrasse stoi wiele reprezentacyjnych budynków, spośród których najważniejsze to: Parlament, Nowy Ratusz, Uniwersytet, Giełda.
Zwiedzanie Wiednia, czyli coś dla ducha
Wśród turystów najbardziej popularne i najczęściej zwiedzane są przede wszystkim:
Kościół Wotywny - zbudowany z inicjatywy arcyksięcia Maksymiliana w latach 1855-1879, jako wotum za cudowne ocalenie cesarza Franciszka Józefa I w zamachu na jego życie, dokonanym przez anarchistów. Budowla prezentuje styl neogotycki i jest wzorowana na gotyckich katedrach francuskich. Zaprojektował ją Heinrich von Ferstel.
Opera Wiedeńska - otwarta w 1869 roku była pierwszym ukończonym budynkiem na Ringu. Przedstawieniem inauguracyjnym była opera Mozarta „Don Giovanni”. Ciekawym miejscem jest Sala Herbaciana, w której cesarz Franciszek Józef lubił spędzać antrakty.
Teatr Zamkowy (Burgtheater) - najbardziej prestiżowy teatr nie tylko w Austrii, ale i we wszystkich krajach niemieckojęzycznych. Otwarto go w 1741 roku. Pierwszy gmach teatru wzniesiono za czasów Marii Teresy. Zastąpiono go w XIX wieku budynkiem w stylu renesansu włoskiego.
Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej - bliźniacze budynki w stylu włoskiego renesansu, wybudowane na polecenie Franciszka Józefa I. Muzeum Historii Sztuki posiada imponującą kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej i monet. Wiele eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji Habsburgów.
Dwiema najsłynniejszymi budowlami Wiednia są pałace cesarskie: Hofburg i Schonbrunn.
Hofburg był oficjalną rezydencją władców Austrii od XIII wieku do zakończenia I Wojny Światowej. Był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Prezentuje mieszaninę różnych stylów, z których dominującymi są klasycyzm i barok. Najstarszą częścią jest pochodzący z XIII wieku Dziedziniec Szwajcarski. Centralną częścią Hofburga jest plac In der Burg otoczony zabudowaniami pałacowymi: Skrzydłem Leopolda, Kancelarią Cesarską, Starym Pałacem i Pałacem Amelii, W Skrzydle Leopolda mieściły się kiedyś prywatne apartamenty cesarskie, teraz znajduje się tam rezydencja prezydenta Austrii. Co roku w Sylwestra w Hofburgu odbywa się bal cesarski.
Pałac Schonbrunn pełnił funkcję rezydencji letniej. Znajduje się on w dzielnicy Hietzing, w Parku Schonbrunn i jest obiektem wpisanym na Listę UNESCO. Zbudowano go na polecenie cesarza Leopolda I. Obecny, rokokowy i barokowy wystrój uzyskał za panowania Marii Teresy. Pałac jest ogromny, posiada 1441 komnat, z czego 45 udostępniono do zwiedzania. W pałacu urodził się i zmarł cesarz Franciszek Józef I. Dziś można zwiedzić jego gabinet i prywatne apartamenty. W Sali Lustrzanej dał koncert geniusz muzyczny, Wolfgang Amadeusz Mozart, wówczas zaledwie sześcioletnie dziecko. Okrągły Gabinet Chiński był miejscem konsultacji cesarzowej Marii Teresy z kanclerzem Kaunitzem. W Błękitnym Salonie Chińskim Karol I po klęsce w I Wojnie Światowej podpisał akt abdykacji, kończący jednocześnie istnienie wielowiekowej monarchii Habsburgów.
Najważniejszym obiektem sakralnym stolicy Austrii jest Katedra św. Szczepana (Stephansdom). Imponujących rozmiarów gotycka świątynia wznosi się w samym sercu starego miasta. Patron kościoła, święty Szczepan, jest pierwszym znanym męczennikiem chrześcijańskim, według Dziejów Apostolskich ukamienowanym w Jerozolimie za szerzenie chrześcijaństwa. Pierwotnie na miejscu dzisiejszej katedry stał najpierw późnoromański kościół, zniszczony niemal całkowicie przez pożar w 1258 roku. Dziś, w zachodniej części budowli widoczne są jego pozostałości.
Dzisiejsza katedra swoją formę uzyskała między XIV a XVI wiekiem. Jej charakterystycznym elementem są cztery wieże. W ich wnętrzu wiszą 22 dzwony, w tym największy w Austrii, nazwany Pummerin, odlany w 1711 roku z dział tureckich zdobytych podczas odsieczy wiedeńskiej. Najciekawszymi elementami we wnętrzu są: ołtarz główny, ołtarz z Wiener Neustadt, nagrobek Fryderyka III, kazalnica, chór i chrzcielnica. Podziemia katedry są miejscem wiecznego spoczynku władców z dynastii Habsburgów. W katedrze znajduje się cudowna ikona Matki Bożej z Pocs.
Katedra św. Szczepana jest czasami błędnie nazywana katedrą św. Stefana, winę za to ponosi błąd, który wkradł się niegdyś do starszych publikacji na temat świątyni oraz fakt, że w wielu językach imiona obydwu świętych brzmią podobnie. Katedra jest miejscem ślubu Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Najstarszym kościołem Wiednia jest Kościół św. Ruprechta. Pierwsze pewne wzmianki na jego temat pochodzą z XII wieku. Zbudował go prawdopodobnie biskup Wergiliusz z Salzburga. Najcenniejszymi zabytkami kościoła są trzynastowieczne witraże oraz ołtarz główny.
Poza wyżej wymienionymi obiektami, warto także zwiedzić kilka innych, należą do nich m.in. Kolumna Morowa, Hoher Markt, Belweder, Kolumna Trójcy Świętej, Kościół Karola Boromeusza.
Ciekawostką turystyczną w Wiedniu jest także Hundertwasserhaus (krzywy dom) - kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse, jedno z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera. Samego budynku nie zwiedzimy, gdyż jest on zamieszkany, jednakże możemy podziwiać jego „krzywą” i kolorową fasadę i odpocząć w znajdującej się na parterze kawiarni.
A teraz coś dla ciała
Po trudach zwiedzania czas na małe przyjemności. Jednym z najbardziej znanych miejsc we Wiedniu jest Prater - jeden z największych parków rozrywki. Powstał na miejscu dawnych terenów łowieckich Habsburgów, które udostępnił w 1766 roku Józef II. Początkowo był to park publiczny, stopniowo przekształcany w park rozrywki. Obecnie można w nim znaleźć niemal wszystkie typy karuzel i atrakcji lunaparkowych. Najbardziej znaną i będącą jednocześnie jednym z symboli miast jest diabelski młyn, zbudowany w 1896 roku przez Waltera Bassea.
Najbardziej chyba znaną dzielnicą Wiednia jest Grinzing, pełen tradycyjnych winiarni, zwanych Heuriger. Warto zrobić małą wyprawę i spróbować młodego wina, tradycyjnego jadła i posłuchać wiedeńskiej muzyki.
Osoby lubiące sztukę i rozrywkę dostaną to wszystko w Dzielnicy Muzealnej. Mieści się ona w pobliżu Hofburga. Jest to ogromny kompleks muzealny, o powierzchni 60 tys. m2, urządzony w dawnych cesarskich stajniach. Znajduje się tam ponad 100 muzeów. Najsłynniejsze z nich to Muzeum Leopolda. W kompleksie znajdują się również liczne kawiarnie, sklepy i restauracje.
Zakupy w Wiedniu
Główną ulicą Wiednia, słynną, niczym Oxford Street w Londynie, z wielu markowych sklepów jest Mariahilfer Strasse w centrum miasta. Jeśli więc ktoś planuje wyjazd na zakupy, musi koniecznie odwiedzić to miejsce. A jeśli celem naszej wyprawy do Austrii są przede wszystkim zakupy, to powinniśmy koniecznie odwiedzić McArthurGlen Designer Outlet, znajdujący się w miejscowości Parndorf około 50 kilometrów na wschód od Wiednia, niedaleko granicy ze Słowacją, przy trasie prowadzącej do Bratysławy.
Samochodem, metrem czy na pieszo?
Czy to chcąc zwiedzać, czy udając się na zakupy do Wiednia samochodem, najlepiej jest korzystać z komunikacji miejskiej. Za parkowanie w centrum Wiednia zapłacimy bowiem słono, co jednak wcale nie jest takie proste. Nie uświadczymy tam bowiem parkometrów, za postój płacimy w kioskach, w których kupujemy odpowiedni karnet, a następnie wypełniamy go, zaznaczając godziny postoju i kładziemy na desce rozdzielczej samochodu. Nie jest to jedyne utrudnienie, drugim jest samo zaparkowanie i problem ze znalezieniem wolnego miejsca, których nie ma zbyt wielu. Nie warto próbować parkować w miejscach, w których jest to zabronione, nawet „na chwilę”, gdyż możemy za to słono zapłacić. W Austrii, podobnie jak w Niemczech przepisy są przestrzegane bardzo skrupulatnie.
Będąc już w Wiedniu samochodem, należy uważać w uliczkach odchodzących od głównych arterii, większość z nich jest bowiem jednokierunkowa, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie się w nawigację oraz dobrą i aktualną mapę - pomoże to nam uniknąć wielu stresujących sytuacji, a często także zapłacenia mandatu.
Najlepszym sposobem na poruszanie się po Wiedniu jest skorzystanie z komunikacji miejskiej - autobusy, tramwaje oraz metro są bowiem idealnie ze sobą skomunikowane.
Pawel_88 | Przydatne sa takie artykuły :) |