Dubaj - kosmopolityczna metropolia, światowe centrum finansów ze strefami wolnego handlu, bankami, giełdą, stabilnym i liberalnym systemem politycznym, rozbudowaną infrastrukturą, najlepszymi hotelami na świecie i ultranowoczesną architekturą.
Dubaj to otwarte i przyjazne miasto, jedno z najbezpieczniejszych w świecie (niemal zerowa statystyka wskaźników przestępczości). Składa się z dwóch części oddzielonych kanałem: Dubaj i Deira. Zarówno w jednej, jak i drugiej części zdumiewają nowoczesne budowle, centra handlowe, parki rozrywki, ośrodki sportów. Tu odbywają się słynne światowe turnieje, m.in. tenisowy, golfowy, krykieta, rugby, wyścigi konne. Można żeglować, nurkować, uprawiać windsurfing, wypożyczyć skuter wodny, narty wodne, jacht, zagrać w tenisa na najsłynniejszych kortach. W Dubaju niemal wszystko jest „naj”: najbardziej ekskluzywne hotele, największe sztuczne wyspy (widoczne nawet z kosmosu), największy zadaszony ośrodek sportów narciarskich (5 stoków, najdłuższy ma 400 m długości, lodowisko, park śnieżny, kawiarnia alpejska, wypożyczalnia strojów zimowych, instruktorzy), dwa największe na Bliskim Wschodzie parki wodne i najwyższy budynek świata: Burj Khalifa (828 m, ponad 160 pięter) z najszybszymi windami (10 m na sekundę), najwyżej położonym tarasem widokowym (124 piętro) i pierwszym na świecie hotelem zaprojektowanym przez Giorgio Armaniego. Pod budynek można przyjechać metrem, którego chlubą są automatycznie sterowane japońskie wagony mknące w większości napowietrznie.
Zaskakujące hotele
Rozbudowane, eleganckie hotele i rezydencje stoją przy słynnej 35-kilometrowej piaszczystej Jumeirah Beach i na sztucznych wysepkach. Najsłynniejsza i największa z nich to Palm Jumeirah z wieloma ekskluzywnymi budynkami, wśród których prym wiedzie olśniewający przepychem hotel Atlantis The Palm. To perła współczesnej architektury, składa się z dwóch wysokich skrzydeł uwieńczonych wieżami połączonymi majestatycznym łukiem. Stylistyką nawiązują do wyobrażeń o legendarnej Atlantydzie; laguna z setkami gatunków morskich zwierząt, delfinarium, podziemny labirynt tuneli i komnat wyobrażające zatopione ruiny Atlantydy, piękne delfinarium, największy w tej części świata park wodny Aquaventure z ponad dwukilometrową sztuczną rzeką, kaskady, sztuczne fale oraz kompleks zjeżdżalni wodnych w formie starożytnego zigguratu...
Ikoną Dubaju jest hotel Burj Al Arab, wbudowany na sztucznej wysepce. Budynek wygląda jak ogromny żagiel, którego fasada w dzień połyskuje bielą, nocą - kolorami tęczy. Hotel ma kilkanaście restauracji, jedna z nich zawieszona jest 200 metrów nad wodami zatoki, druga mieści się w... akwarium, do którego dostaniemy się symulatorem łodzi podwodnej. Można tam spotkać koronowane głowy i osobistości z całego świata. Jeśli nawet nie zamieszkamy w tym hotelu 7*, to można go podziwiać z zewnątrz albo wykupić wycieczkę do niego z obiadem w panoramicznej restauracji.
Orient i nowoczesność
Dubaj to nie tylko nowoczesność i technologie, ale także urok Orientu; meczety ze złotymi kopułami, stare domy zamożnych kupców, 200-letni fort, targ przypraw i złota, zapach kardamonu i mocnej kawy w zaułkach starej dzielnicy, muzea. Nowoczesne, ogromne miasto wyrosło na pustyni w nieprawdopodobnym tempie, jednak w tym wyścigu i przepychu zbudowanym dzięki ropie naftowej i liberalnej polityce szejków jest miejsce na szacunek i kultywowanie tradycji: w prawie obyczajowym, strojach, kuchni i gościnności, która jest świętym obowiązkiem w tutejszym rejonie. Prawa islamu są tu zachowywane i akceptowane, cudzoziemcy mają dużą swobodę, a w większości hoteli serwowany jest alkohol (ograniczenia pod tym względem występują podczas ramadanu), a stroje kąpielowe (byle nie toples) są oczywistością na hotelowych plażach.
Mieszkańcy miasta i goście kochają zakupy w Dubaju. Są tu zarówno tradycyjne bazary (suki) pełne przypraw, skór i złota, a także wyrobów tradycyjnego rękodzieła (np. naczynia mosiężne i gliniane, fajki-szisze), jak i ogromne centra handlowe. To w nich odbywają się słynne „shopping festivals” w zimie i w lecie, to one prześcigają się w ofertach, wydłużają godziny otwarcia , organizują pokazy mody, tańców, występy, koncerty, konkursy i loterie, w których do wygrania są luksusowe samochody, diamenty, vouchery zakupowe itd. Raj dla miłośników zakupów, wyprzedaży, wielbicieli dobrych marek i łowców promocji.
W Dubaju jest 40 dużych galerii handlowych, które są także centrami rozrywki i rekreacji. Największym jest Mall of the Emirates, w którym mieszczą się nie tylko sklepy i butiki, ale także spa, kina, 70 restauracji i kafejek, hotel oraz Dubai Ski i ogromny rodzinny park rozrywki. Konkuruje z nim Dubai Mall (1200 sklepów, ogromny kompleks kinowy, gigantyczne akwarium z rekinami, lodowisko olimpijskie, park rozrywki, wodospad, profesjonalne pokazy mody najlepszych kreatorów). Warto odwiedzić Ibn Batuta Mall - największe na świecie tematyczne centrum handlowe, poświęcone słynnemu podróżnikowi arabskiemu. Mirdif City zaś to sklepy i restauracje wokół strumieni, fontanny i roślinności. Są tu bawialnie, wodny park dla dzieci, kina, boiska sportowe (krykiet, hokej, siatkówka), centrum nauki (pokazy, lasery, prezentacje o kosmosie), salon gier, bowling oraz ośrodek... skoków spadochronowych (symulatory).
Dubaj - przyszłościowa destynacja
- Polacy coraz częściej wybierają się na urlop do Dubaju, by doświadczyć tej cudownej mozaiki nowoczesności i egzotyki. - mówi Leila Ben Arfi, prezes biura Best Reisen Group, które jest jednym z największych organizatorów wyjazdów do ZEA. - Nie jest to oczywiście tak masowy i tani kierunek jak np. Egipt, u nas jednak Dubaj i pozostałe emiraty to oferta nie tylko dla szejków! Dzięki naszym doświadczeniom i długiej współpracy z tamtejszym rynkiem wynegocjowaliśmy bardzo dobre ceny na ten rok, a bezpośrednie połączenia linii Air Emirates z Warszawy do Dubaju sprawiają, że podróż jest jeszcze bardziej komfortowa, krótsza i tańsza.
Szczegóły: http://www.bestreisengroup.pl/.
Brak komentarzy. |