Igloo, jaskinia, bunkier - to miejsca wypoczynkowe, do których coraz częściej udają się podróżujący z całego świata. Najdziwniejsze hotele powstają już niemal wszędzie, a pomysłom architektonicznym nie widać końca.
Od kilku lat Emiraty Arabskie przyciągają rzesze turystów, a zwłaszcza tych, których grubość portfeli przekracza standardowe wymiary. Emirates Palace oraz Burj Al Arab są wizytówkami luksusu w świecie hoteli i miejscem, w którym trzeba spędzić minimum miesiąc, co zresztą czyni niemal każdy, szanujący się bogacz. To właśnie naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom, powstała inwestycja w Dubaju, która przekroczyła granice ludzkiej wyobraźni!
Projekt Hydropolis odtwarza organizm ludzki, choć nie ma bezpośrednich analogii między fizjologią człowieka i architekturą. To geometryczna ósemka, leżąca na boku, wpisana w okrąg.
Jest tylko kilka miejsc na świecie, w których taki wspaniały sen mógł zostać zrealizowany. Wszyscy oczekują ekstrawaganckich przedsiębiorstw, które mają być montowane na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Dubaju. „To przedsięwzięcie mogło tylko tu się urodzić - w Dubaju”, mówi Hauser (pomysłodawca budowli) „To jest bardzo otwarta społeczność międzynarodowa - i to czyni to miejsce tak specjalnym”.
Hydropolis to przedsięwzięcie, umieszczone 20 metrów pod Zatoką Perską. Jego inicjatorem i pomysłodawcą jest Joachim Hauser, którego do takiego projektu zainspirowała po prostu pasja do wody. Hydropolis jest pierwszym, tego typu, luksusowym hotelem na świecie, oferującym szeroką gamę rozrywek o każdej porze dnia i nocy i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rzecz ma miejsce - pod wodą. Atrakcje, które oferuje Hydropolis są niemal zdeterminowane przez żywioł wody. Podwodne muzea, instytut badawczy, spa czy klinika chirurgii kosmetycznej to jedynie fragment bajkowej oferty, którą oferuje ten swoisty cud na miarę XXI wieku. 220 ekskluzywnych apartamentów, liczne restauracje, sale bankietowe, siłownie, a wszystko to na 260 hektarach położonych w 80% pod wodą. Projekt ten nadaje kompletnie nowe znaczenie określeniu pokój z widokiem na morze. Wszyscy, nawet Ci najbardziej odporni na różnie pojmowane piękno, z pewnością tutaj zostaną nim urzeknięci.
Cała konstrukcja wymagała ogromnej wytrzymałości ze względu na ciśnienie wody, dlatego też zastosowano w niej super wytrzymałe szyby z pleksiglasu oraz setki ton betonu i stali dla wzmocnienia struktury. Największym problemem dla budowniczych były okna, które wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego o grubości dziesięciu centymetrów. W obu krańcach hotelu zostały umieszczone bardzo silne pompy, które cały czas spłukują zanieczyszczenia filtrowaną wodą pod dużym ciśnieniem. Zabiegi te są konieczne, aby przezroczysty plastik nie porósł glonami.
Goście są wwożeni do Hydropolis bezgłośną kolejką, która poruszała się w dół, aż do apartamentów. Spragnieni słońca mają możliwość wjechania owym tunelem na specjalnie zbudowaną dla Hydropolis, sztuczną wyspę. Trudno to wszystko sobie wyobrazić, ale tylko nieliczni będą mogli zobaczyć Hydropolis na własne oczy, bowiem cena za dobę w podwodnym hotelu, kilkunastokrotnie przekracza cenę zwykłych, naziemnych, pięciogwiazdkowych hoteli.
Luksusowy Hydropolis został zbudowany w taki sposób, aby umożliwić cieszenie się podmorskimi widokami nawet osobom, które nie potrafią pływać. Celem było zainspirowanie ludzi, aby troszczyli się bardziej o morza i oceany. Hydropolis sprawił, że science fiction, stało się po prostu faktem. „Było wiele wizji kolonizacji morza - Jules Verne, Jean Gusto i kilka japońskich architektów - ale nikomu nigdy nie udało się zrealizować tego marzenia”, mówi Hauser. „To był najbardziej ważny czynnik i to czyni go tak fascynującym. Pomimo marzeń ludzkości od stuleci, nikomu nigdy nie udało się dokonać budowy życia podwodnego”.
Brak komentarzy. |