Przewóz bagażu samolotem, czego nie wolno zabierać do walizki? Coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie w samolotach. Na poszczególnych lotniskach wprowadzane są nowe przepisy mówiące o tym, co można przewozić podczas lotu, a czego nie. W celu uniknięcia problemów, przed podróżą warto przyjrzeć się obowiązującym przepisom.
Zakazy przewożenia niektórych rzeczy zarówno na pokładzie, jak i w luku bagażowym samolotu są standardowe i obowiązują na całym świecie. Poszczególne lotniska wprowadzają także dodatkowe przepisy, dotyczące np. ilości przewożonych płynów w bagażu podręcznym, itp. Przed wylotem dobrze upewnić się co możemy przewieźć w bagażu podręcznym i rejestrowanym, a także sprawdzić aktualne przepisy wjazdowe obowiązujące w miejscu docelowym.
Najwięcej zakazów dotyczy bagażu podręcznego. Na pokład samolotu nie można wnieść ostrych narzędzi, typu pilniki do paznokci, nożyczki, scyzoryk, itp. Oprócz tego zabronione jest przewożenie zapałek, zapalniczek, itp. Nie można mieć przy sobie materiałów łatwopalnych i wybuchowych.
W przypadku bagażu podręcznego istnieją także ograniczenia w przewożeniu płynów. Poprzez płyny rozumie się wszelkiego rodzaju żele, pasty, napoje, emulsje, płynne mieszanki, zawartość pojemników będących pod ciśnieniem, a więc wszystkie płynne kosmetyki, lub dezodoranty, a także leki w postaci syropów, itp. Wyżej wymienione produkty można zabrać ze sobą na pokład samolotu, pod warunkiem, że zawartość jednego płynnego produktu nie przekracza 100 mililitrów. Dodatkowo wszelkie tego typu rzeczy powinny być spakowane w jedną, nieprzekraczającą pojemności 1 litra, przezroczystą, plastikową torebkę z możliwością jej wielokrotnego otwarcia i zamknięcia.
Wyjątkiem w tych ograniczeniach są produkty, które są potrzebne pasażerowi z przyczyn medycznych, a także specjalne pokarmy dla dzieci, pod warunkiem, że przewożona ich ilość jest rozsądna i niezbędna w czasie trwania podróży.
Nie wolno także posiadać dużej ilości leków, chyba, że są one niezbędne w podróży i zostały wcześniej zgłoszone, lub ich właściciel posiada przy sobie potwierdzenie choroby, która wymaga ich przyjmowania w czasie podróży. Na pokład samolotu można wnieść wszelkie rzeczy zakupione w sklepach w strefie bezcłowej, w tym napoje, żywność, alkohole, kosmetyki, perfumy, itp. bez względu na ich ilość i pojemność.
Normy bezpieczeństwa dotyczą także bagażu rejestrowanego. W walizce nie mogą się znaleźć przedmioty całkowicie wyłączone z przewozu, czyli rzeczy, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, jak materiały łatwopalne i wybuchowe, materiały żrące, radioaktywne, materiały o silnych właściwościach magnetycznych, czy substancje trujące. W bagażu głównym zakazane jest także przewożenie narzędzi i sprzętu zawierających paliwa. Zabroniony jest także przewóz rzeczy zabronionych w krajach docelowych i tranzytowych. Jako bagaż rejestrowany nie wolno przewozić walizek zaopatrzonych w systemy alarmowe, itp.
Do bagażu rejestrowanego nie powinno się pakować rzeczy wartościowych i przedmiotów, których przewóz może nastąpić jedynie w bagażu podręcznym. Linie lotnicze zastrzegają sobie bowiem brak odpowiedzialności za ich zniszczenie, kradzież, lub zagubienie.
Całkowitym zakazem przewozu objęte są narkotyki, bez względu na to, czy przewozi się je w bagażu podręcznym, czy rejestrowanym. Ograniczenia dotyczą także niektórych typów leków, itp. Przed wylotem warto sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące przewozu lekarstw i produktów medycznych.
W przypadku przewozu bagażu niestandardowego, należy go wcześniej zgłosić. Dotyczy to zarówno sprzętu sportowego, jak i zwierząt. Małe zwierzęta można przewozić na pokładzie samolotu pod warunkiem, że waga zwierzęcia i szczelnej klatki nie wynosi więcej jak 8 kg, większe zwierzęta przewozi się w klimatyzowanych częściach luku bagażowego. Wszystkie zwierzęta muszą posiadać książeczkę szczepień. Nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na przewóz zwierząt, oraz nie wszystkie gatunki można wywozić lub wwozić do poszczególnych krajów.
Podsumowując, przepisy dotyczące przewozu niebezpiecznych przedmiotów są standardowe i nie różnią się dalece pomiędzy poszczególnymi krajami. Warto sprawdzić jednak normy obowiązujące w kraju wylotu, jak i w miejscu docelowym. Należy także upewnić się, jakie przepisy obowiązują na pokładzie samolotów danych linii lotniczych. Odpowiednie przygotowanie bagażu może zaoszczędzić nam kłopotów i stresu podczas kontroli granicznej.
Brak komentarzy. |