Jeśli jakieś miejsce powstało na skutek boskich kłótni, płynie przez nie dające wieczną młodość źródło, od tysiącleci było świadkiem wielkich bitew, natomiast dzisiaj jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych - to nie pozostaje nam nic innego niż je odwiedzić. Zapraszamy do Doliny Tempi!
Boska Dolina
Dolina Tempi (Tembi) jest 10-kilometrowym przełomem rzeki Pinios znajdującym się pomiędzy Olimpem a górami Ossa. Wąwóz stanowi również naturalną granicą między dwiema historycznymi krainami Grecji - Tesalią i Macedonią. W najwęższym miejscu dolina ma zaledwie 25 metrów, zaś jej urwiste ściany wznoszą się pionowo w górę na wysokość dochodzącą do 500 metrów.
Wąwóz jest bodaj najbardziej związanym z mitologią miejscem prócz góry Olimp. Już samo powstanie Doliny ma związek z kłótnią Zeusa i Posejdona, którzy w akcie niepohamowanego szału wyrzeźbili ten skrawek lądu. Zeus w złości cisnął grom, który rozerwał pasmo górskie, zaś władca mórz uderzył trójzębem w ziemię tak mocno, iż wypłynęła z niej woda. Jednak to nie koniec mitologicznych przygód z Tempi w tle. Właśnie tutaj Afrodyta zażywała odświeżających kąpieli przed schadzkami z Adonisem. Źródło, z którego korzystała bogini istnieje do dzisiaj i uważane jest za uzdrawiające i dające szczęście w miłości. Tuż obok potoku Ateny, znajduje się konkurencyjne źródełko Dafne, które według wierzeń pomaga w leczeniu chorób wzroku. Swoją nazwę potok zawdzięcza nimfie, którą ścigał zakochany Apollo, lecz ta, nie odwzajemniając uczucia zamieniła się w drzewo.
Dolina w swojej historii była nie tylko tłem dla wydarzeń mitologicznych, lecz stanowiła także inspirację dla artystów. Pierwszy opisał ją Horacy, później Goethe umieścił w niej fragment akcji „Fausta”.
Strategiczna pozycja
Wąwóz Tempi jest naturalną drogą łączącą Larisę z morzem. Strategiczne znaczenie tego miejsca dostrzegli już starożytni Grecy, którzy doskonale zdawali sobie sprawę, że w momencie przebicia się wroga przez dolinę państwo greckie było w dużym niebezpieczeństwie.
Z racji swego położenia Tempi było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. III Wojny Macedońskiej, podczas której Rzymianie podbili Macedonię, a następnie Powstania Andrikosa. Doliną zainteresowali się także Turcy, którzy w czasie swoich rządów wybudowali w niej system umocnień. Kolejne wieki były również obfite w potyczki, walki i bitwy.
Tempi dziś
Miejsce, które dzisiaj pełniło strategiczną rolę jest dzisiaj jednym z najważniejszych greckich węzłów komunikacyjnych. Przez dolinę poprowadzona jest droga kolejowa, co z komunikacyjnego punktu widzenia jest genialnym rozwiązaniem, jednak dramatycznie wpływa na niezwykłą urodę miejsca. Aby zwieńczyć dzieło zniszczenia, Grecy stworzyli tutaj ogromne, nieutwardzane parkingi oraz otworzyli dziesiątki kramów z pamiątkarską tandetą.
Dzisiejsze Tempi to prawdziwe turystyczne miasteczko, które możemy odwiedzić kupując wczasy w Grecji. Tutaj oprócz zamoczenia się w źródle Afrodyty, można kupić pamiątki, najeść się, przepłynąć stateczkiem po rzece, a to wszystko przy akompaniamencie przejeżdżających aut i wśród oparów spalin.
Klasyczne piękno
Mimo tego, co stało się z Doliną Tempi w skutek bezmyślnego gospodarowania, miejsce nie utraciło całego naturalnego uroku. Wygląda na to, że bogowie wciąż czuwają nad Tempi pozwalając jej się rozwijać wbrew niesprzyjających, ludzkich okoliczności.
Brak komentarzy. |