Góry Sowie to pasmo niewielkich gór w Sudetach Środkowych. Niewielkich i przez to często pomijanych przez turystów na rzecz większych i lepiej znanych Karkonoszy. Niesłusznie, ponieważ Góry Sowie mają wiele do zaoferowania odwiedzającym.
Góry Sowie znajdują się pomiędzy Górami Bardzkimi i Przełęczą Srebrną na wschodzie a Górami Wałbrzyskimi i doliną rzeki Bystrzycy na zachodzie. Na południu kończą się Obniżeniem Noworudzkim, a na północy Kotliną Dzierżoniowską. Przełęcze Srebrna, Woliborska, Jugowska, Walimska i Sokola dzielą góry na pasma Szerokiej, Kalenicy i Słonecznej, Sokoła i Włodarza oraz Wielkiej Sowy, która jest najwyższym szczytem gór (1015 m n.p.m.).
Atrakcje
Zarówno Góry Sowie, jak i okoliczne miejscowości oferują wiele ciekawych atrakcji. Poczynając od wielu tras dla turystów pieszych i rowerowych, poprzez narciarstwo zjazdowe i biegowe, a kończąc m.in. na zamku, twierdzy, podziemnym mieście budowanym przez III Rzeszę oraz podziemnym muzeum górnictwa.
Turystyka piesza i rowerowa
W Górach Sowich jest 10 szlaków o różnej długości i stopniu trudności. Najbardziej znanym i tłumnie uczęszczanym jest szlak czerwony, będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Prowadzi od Jedlinki przede wszystkim przez Włodarz, Wielką Sowę, Kalenicę, Przełęcz Waliborską aż do Przełęczy Srebrnej. Kolejną ważną trasą jest niebieski Międzynarodowy Szlak Turystyki Górskiej: Eisenach - Budapeszt. W dużej mierze pokrywa się z trasą oznaczoną kolorem czerwonym. Góry Sowie oferują jeszcze trzy szlaki żółte, dwa zielone, jeden czarny (zwany martrologicznym) oraz jeden niebieski i czerwony. Miłośnicy rowerowych wycieczek górskich mają do dyspozycji trochę tras leśnych prowadzonych po poziomicach, a także mogą próbować swoich sił w jeździe górskiej poza wytyczonymi ścieżkami. Szlaki turystyczne w Górach Sowich nie należą do najtrudniejszych, bo i góry wysokie nie są, toteż spacery po nich są przyjemne i niezbyt męczące.
Sporty zimowe
Żeby pojeździć na nartach, snowboardzie lub uprawiać narciarstwo biegowe wcale nie trzeba jechać w Tatry albo za granicę, jeśli pod nosem są Góry Sowie. Jest w nich sporo tras biegowych prowadzących po poziomicach od 700 m n.p.m. wzwyż. Narciarze też znajdą wiele stoków o różnym stopniu trudności. W Rzeczce i Sokolcu znajduje się najwięcej wyciągów, ale są to małe stoki, dobre do nauki, więc zaawansowanych narciarzy one nie usatysfakcjonują. Dobre trasy dla nich to wyciągi na Wielkiej Sowie oraz Rymarz na Przełęczy Jugowskiej. Po drugiej stronie Rymarza jest mały wyciąg Michałek, dlatego wyjazd na Przełęcz Jugowską może być dobrą propozycją dla grup narciarzy mocno zróżnicowanych pod względem umiejętności.
Zwiedzanie
W ramach odpoczynku po górskich wędrówkach można się wybrać na zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, z którego wieży można podziwiać panoramę okolicy. Ładny widok rozpościera się również z wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Później można pojechać nad Jezioro Bystrzyckie, przespacerować się wiszącym nad nim mostem i zobaczyć zaporę wodną na Bystrzycy. Miłośnicy podziemi mogą odwiedzić Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, gdzie w kopalni na pewno spotkają jej ducha. Spragnieni historii II Wojny Światowej i tajemnic z nią związanych znajdą w Górach Sowich podziemny kompleks „Riese”, w skład którego wchodzą Podziemne Fabryki Walimia, Podziemne Miasto Osówki i Kompleks Włodarz. W Srebrnej Górze, na skraju Gór Sowich można zwiedzić twierdzę obronną z czasów pruskich i przespacerować się szlakiem sztolni dawnej kopalni srebra.
Jak widać, jadąc w Góry Sowie na nudę narzekać nie będzie można, wręcz na wszystkie ciekawe atrakcje może po prostu zabraknąć czasu. Góry Sowie są świetnym przykładem na to, że wcale nie trzeba szukać fajnych sposobów spędzenia wolnego czasu gdzieś daleko, bo mamy je pod nosem. Czasem tylko ich nie zauważamy.
Brak komentarzy. |