Na całym świecie ludzie prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć do swojego kraju jak największą liczbę turystów. Efektem są najbardziej nietypowe i niezwykłe atrakcje. Należy do nich znajdujący się w północnej Szwecji hotel zbudowany w całości z lodu.
Szwedzki hotel lodowy był pierwszym tego typu obiektem na świecie. Powstał po raz pierwszy w 1989 roku w szwedzkiej Laponii, 200 kilometrów za Kołem Podbiegunowym, w małej miejscowości Jukkasjärvi, 15 kilometrów od Kiruny. Projekt miał służyć przyciągnięciu turystów w sezonie zimowym. Hotel istnieje przez zaledwie kilka miesięcy w roku. Jego budowa rozpoczyna się w połowie października, a na wiosnę hotel po prostu roztapia się, spływając do pobliskiej rzeki Torne. Do jego budowy zużywa się kilka tysięcy ton lodu i śniegu. Każdego roku układ hotelu i wystrój są inne, w tworzeniu części pokoi biorą udział artyści z całego świata, wybrani w drodze konkursu. Dzięki temu hotel w Jukkasjärvi nigdy nie jest nudny. Niemal wszystkie elementy (oprócz oświetlenia) wykonuje się z lodu. Lód do budowy ścian pozyskuje się poprzez zamrożenie w specjalnych formach kry i śniegu spływających z rzeką Torne. Elementy wyposażenia są rzeźbione z bloków lodowych.
Lodowa noc dla odważnych
Do spędzenia nocy w hotelu lodowym potrzeba nieco odwagi. Wewnątrz panuje temperatura około -5 stopni Celsjusza. Łóżka wykonane są z lodu i przykryte skórami reniferów. Goście otrzymują śpiwory termiczne, rano zaś czeka na nich rozgrzewający napój z borówek podawany przez obsługę. Potem na rozgrzewkę poranna sauna na i pyszne śniadanie. Oczywiście należy ubrać się ciepło, najlepiej na cebulkę i zainwestować w bieliznę termoaktywną.
Do spędzenia nocy w lodowym pokoju nie ma żadnych ograniczeń zdrowotnych, ani wiekowych, wszystko czego potrzeba, to chęć przeżycia nowego doświadczenia i odpowiednie ubranie. Przy wyjeździe można otrzymać potwierdzenie bohaterskiego spędzenia nocy w lodowym hotelu. Mniej zahartowani mogą spać w „ciepłej części”, czyli znajdujących się nieopodal normalnych, ogrzewanych pokojach hotelowych lub domkach.
W ciągu dnia, do wczesnego wieczora, hotel jest dostępny do zwiedzania, potem wstęp mają tylko goście. Na terenie hotelu znajduje się lodowy amfiteatr, w którym można obejrzeć film, przedstawienie lub koncert oraz sauna i basen termalny. Goście mogą spróbować tradycyjnych lapońskich dań w dwóch restauracjach: ciepłej i zimnej, gdzie potrawy podaje się na talerzach z lodu. W hotelowej kaplicy można wziąć ślub - co roku decyduje się na to około 150 par. Najbardziej znaną atrakcją lodowego hotelu jest Absolute Ice Bar. Jest on chyba jedynym barem na świecie, gdzie barmani noszą czapki i rękawiczki oraz nie ma potrzeby produkowania lodu, drinki podawane są bowiem w lodowych szklankach.
Atrakcja goni atrakcję
Dla gości przygotowano także liczne propozycje aktywnego spędzenia czasu. Należy do nich wyprawa skuterami śnieżnymi na pustynię arktyczną połączona z obserwacją zorzy polarnej i zwierząt (foki, renifery, łosie) oraz możliwością zanocowania w tradycyjnym lapońskim obozie. Można także wybrać się na przejażdżkę saniami zaprzężonymi w psy lub renifery, polowanie z psem, łowienie ryb z przerębli, trekking na rakietach śnieżnych, zapisać się na kurs przetrwania w ekstremalnych warunkach lub nauczyć rzeźbienia w lodzie. Atrakcją są także wycieczki do centrum badań kosmicznych Esrange Space Center położonego kilkadziesiąt kilometrów od hotelu.
Hotel w Jukkasjärvi jest znakomitym miejscem na organizację wyjazdów firmowych, integracyjnych lub nietypowych konferencji. Właściciele obiektu szczycą się również tym, że jest on konstrukcją ekologiczną, zbudowaną z naturalnych materiałów, dopasowaną do otoczenia i współgrającą z rytmem przyrody.
Jak tam dotrzeć?
Do Kiruny można dolecieć samolotem Scandinavian Airlines zarówno ze Szwecji, jak i z wielu większych europejskich portów lotniczych. Istnieje także bezpośrednie połączenie lotnicze Londyn-Kiruna. Z Kiruny do Jukkasjärvi można dotrzeć pociągiem lub samochodem. Na życzenie gości lodowy hotel organizuje transfery z lotniska. Do Jukkasjärvi prowadzi kilka dróg, można więc wykorzystać własny samochód.
Uwagi praktyczne
Hotel oferuje kilka rodzajów zimnych pokoi:
Cena noclegu, zarówno ciepłego, jak i zimnego zawiera: ciepły płaszcz, buty, śpiwór termalny, poranny napój rozgrzewający, poranną saunę i śniadanie. Lodowy hotel działa od grudnia do około połowy kwietnia, ciepłe pokoje przez cały rok.
Łazienki i toalety znajdują się w części ciepłej. Podczas noclegu w lodowych pokojach goście zostawiają bagaż w schowkach, w przeciwnym razie zamarzłby on w ciągu nocy. W dodatkowe ciepłe ubrania (bielizna termalna, czapki, itp.) można zaopatrzyć się w hotelowym sklepie.
Lodowy hotel jest dostępny do zwiedzania w godzinach od 10 do 18, trzeba opłacić bilet wstępu, zwiedzać można samemu lub z przewodnikiem po szwedzku lub angielsku.
Brak komentarzy. |