Walutą obowiązującą w Rosji jest rubel rosyjski. Rosja jest krajem równie wielkim, co fascynującym. Dlatego przyciąga wielu podróżników i turystów. W ramach przygotowań do wielkiej, rosyjskiej przygody warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły, np. takie jak waluta. Podpowiadamy jaką walutę najlepiej zabrać jadąc do Rosji.
Rubel - skąd się wziął?
Rubel jest walutą nie tylko rosyjską. Obowiązuje także na Białorusi i w nieuznawanych na arenie międzynarodowej republikach: Abchazji i Osetii Południowej (oficjalnie część Gruzji) oraz w Naddniestrzu (oficjalnie część Mołdawii). W przeszłości używany był w Rosji carskiej wraz z terenami zależnymi oraz później w Związku Radzieckim, a po jego rozpadzie jeszcze przez chwilę na Łotwie i w Tadżykistanie. Wszystkie te waluty nazywały i niektóre jeszcze wciąż nazywają się tak samo, niemniej w gruncie rzeczy w każdym kraju różniły się one od siebie na tyle, że wspólna była tylko nazwa. A nazwa ta pochodzi od rosyjskiego czasownika rubit, który oznacza „odcinać”. Pierwotnie „rubel” był fragmentem (dokładniej 1/4) odcinanym od grzywny srebra. Zarówno grzywna (swoją drogą, od niej wzięła się nazwa ukraińskiej hrywny), jak i rubel były więc miarą wagi srebra. I właśnie od tego „odcinania” od grzywny waluta wzięła swoją nazwę.
Rubel dzieli się na 100 kopiejek, które występują w postaci monet o nominałach: 1, 5, 10 i 50, choć w praktyce 1 i 5 kopiejek nie są już w ogóle używane. Ruble mogą być monetami o nominałach: 1, 2, 5 i 10, a banknoty - 5, 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli. Jej kod walutowy od 1998 roku to RUB, który zastąpił wraz z denominacją poprzedni - RUR. Na awersach banknotów widnieją pomniki ważnych w historii Rosji postaci, a na rewersie ważne, a właściwie atrakcyjne architektonicznie miejsca, jak chociażby teatr Bolszoj.
Rubel, euro, dolar?
Wprawdzie można znaleźć w polskich kantorach ruble, ale w bardzo niewielu są one sprzedawane po korzystnym kursie. Dlatego też jeśli nie znamy takiego kantoru, lepiej kupić euro lub dolary i wymieniać je w Rosji na ruble. Właściwie nie ma większej różnicy między zabraniem waluty Unii a Stanów. Obie są równie popularne w Rosji i można je znaleźć w każdym kantorze, tak jak i u nas, zatem nie będzie wielkich różnic w przewalutowaniach. Można się w tym przypadku zdać na sympatię do którejś waluty. Oczywiście, najlepiej przed wyjazdem sprawdzić jeszcze kursy złotówki do euro i dolara i tych do rubla, bo być może przy różnych wahaniach kursów któraś waluta okaże się trochę tańsza. Jeśli zdecydujemy się zabrać dolary, należy pamiętać, że większość kantorów w Rosji nie przyjmuje „starych” dolarów, czyli tych drukowanych przed 1997 rokiem. Dlatego podczas zakupu warto sprawdzić, w którym roku zostały wydane nasze banknoty. Najlepiej nie zabierać ze sobą złotówek z myślą o wymianie na miejscu, ponieważ nie są bardzo popularną walutą w kantorach (szczególnie tych mniejszych) i jeśli jest, to kurs jest niekorzystny.
Nie ma obowiązku posiadania określonej ilości środków finansowych przy wjeździe do Rosji, ale przy wywozie waluty z kraju może być niezbędna deklaracja, jeśli mamy od 3 do 10 tysięcy dolarów. Powyżej tej kwoty oprócz zadeklarowania należy mieć zezwolenie wydane przez bank. MSZ zaleca jednak deklarowanie przy wjeździe do Rosji kwot powyżej 1 tysiąca dolarów, aby nie było ewentualnych problemów przy opuszczaniu kraju.
Gdzie wymieniać?
Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub kantorach, szczególnie tych większych. Nie ma problemu ze znalezieniem tych placówek w miastach. Warto zawsze porównać ceny w kilku kantorach, ponieważ kursy mogą się różnić. Można być prawie pewnym, że w okolicach dworców i w centrach miast będą trochę zawyżone. Niektóre kantory wymagają okazania paszportu przy transakcji. Dobrze jest przeliczyć pieniądze, aby mieć pewność, że wypłacono nam odpowiednią kwotę. Niektóre kantory mogą pobierać prowizję, dlatego dobrze jest zapytać o to przed transakcją, bo po niej będzie za późno. Wiele kantorów oznacza się hasłem „no commision” lub „commision free”, które powinny świadczyć o braku prowizji. Wciąż jednak lepiej zapytać i się upewnić, że nikt nas nie oszuka. Nie polecamy kupowania waluty gdzie indziej niż w kantorach czy bankach z bardzo prostej przyczyny: można zostać oszukanym i to nie tylko na kursie. Istnieje duże ryzyko, że pieniądze, które dostaniemy będą fałszywe.
Bankomaty w Rosji i płacenie kartą
Pozostaje jeszcze jedna możliwość płacenia za towary i usługi podczas podróży. Jest nią karta płatnicza. Bankomaty rosyjskie akceptują wszystkie powszechne rodzaje kart, więc nie ma problemu z wypłaceniem rubli. Przed wybraniem tej możliwości warto jednak sprawdzić, czy nasz bank pobiera prowizję za korzystanie z zagranicznych bankomatów, jaką ma walutę rozliczeniową (euro czy dolary) i kurs, po którym przeliczą nam wypłacane ruble na euro/dolary, a potem na złotówki. Może się okazać, że ta opcja będzie korzystniejsza lub zbliżona do kupowania waluty w kantorze. Z pewnością będzie bezpieczniejsza, ponieważ zamiast sporej gotówki w portfelu będzie tylko plastikowy pieniądz. Decydując się jednak na kartę, należy pamiętać, że nie wszędzie nią można płacić - w dużych miastach i sklepach sieciowych nie będzie z tym najmniejszego problemu, ale może być kiedy trafimy do małej miejscowości. Można też potraktować kartę jako awaryjny środek płatniczy i mieć ją w portfelu w razie niezaplanowanych wydatków.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wziąć euro, dolary czy tylko kartę warto pamiętać, o sprawdzeniu przed wyjazdem aktualnych kursów, bo może któraś z możliwości będzie znacznie korzystniejsza, my będziemy wtedy spokojniejsi, a portfel pełniejszy.
Brak komentarzy. |