Kuchnia śródziemnomorska znana jest powszechnie jako jedna z najzdrowszych na świecie. Warto zapoznać się z jej najpopularniejszymi daniami, które poprzez aromat dojrzewających w słońcu warzyw i owoców oraz świeżych ryb pozwolą nam odkryć na nowo uroki krajów basenu Morza Śródziemnego.
Niektóre z dań naszych południowych sąsiadów zyskały wielką sławę, tym samym zajmując stałe miejsce na polskich stołach. Mowa tu o takich potrawach jak np. pizza, spaghetti i grecka sałatka. Pomimo, iż potrawy śródziemnomorskie wywodzą się z prostej, wiejskiej kuchni, to są one uznawane za jedną z najzdrowszych na świecie. Powszechnie twierdzi się, że dieta ta zwiększa przeciętną długość życia i pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem. Zmniejsza ona ryzyko chorób serca, nowotworów i miażdżycy. Ponadto jest bardzo lekkostrawna, co pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała. Dzieje się tak, ponieważ podstawą jadłospisu śródziemnomorskiego są warzywa, owoce, ryby, zioła, zboże, oliwa i wino. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym potrawom powstającym z tych produktów.
Prawdziwe pochodzenie Pizzy
Pizza jest daniem powszechnie uznawanym za włoskie, jednak niewiele osób wie, że potrawa ta pochodzi ze starożytnej Grecji. Początkowo podawana była w postaci płaskiego chleba posmarowanego oliwą, czosnkiem i posypanego ziołami. Nieodzowny sos pomidorowy znalazł się na pizzy wraz ze sprowadzeniem tego warzywa do Europy w XVII wieku. Margherita natomiast powstała pod koniec XIX wieku, kiedy to neapolski kucharz Raffaele Esposito przygotował ją na cześć odwiedzającej miasto królowej Włoch - Margherity di Savoia. Do dziś pizza ta pozostała najlepiej znaną wersją tego dania. W jej skład wchodzą pomidory, ser mozzarella i bazylia, tworząc trójkolorową kompozycję odpowiadającą narodowym barwom Włoch.
Spaghetti - chińskie, czy włoskie?
Równie dobrze znane nam spaghetti według legendy zostało przywiezione do Wenecji przez Marco Polo z wyprawy do Chin. Inne podania natomiast głoszą, że danie to pochodzi z Włoch i jadane było już w okresie Etrusków. Jak wiadomo podstawą spaghetti jest makaron podawany z odpowiednio przygotowanym sosem, posypany startym serem, najczęściej parmezanem bądź pecorino. Nie każdy jednak zna sposób jedzenia tej potrawy przez Włochów. Otóż łyżkę i widelec używa się jedynie w regionie Neapolu. W pozostałych regionach spaghetti jada się nożem i widelcem. Poza tym należy pamiętać, że najczęstszym błędem przy przygotowywaniu spaghetti jest zbytnie rozgotowywanie makaronu, który powinien być, jak mawiają Włosi, ugotowany al dente (co w języku włoskim oznacza „na ząb”).
Prawdziwa sałatka grecka
Ze słonecznej Italii przenieśmy się teraz do gorącej Grecji, z której pochodzi wspomniana wcześniej sałatka, nazywana przez mieszkańców „horiatiki”, co oznacza dosłownie sałatkę wiejską. Sprawdza się ona idealnie zarówno jako przystawka, jak i danie główne podawane do kolacji. Na całym świecie powstało wiele wariantów tej potrawy, które niekiedy znacząco różnią się od oryginalnej wersji. Jak zatem wygląda prawdziwa sałatka grecka? Otóż składa się ona z grubo pokrojonych pomidorów i ogórków, czerwonej cebuli w plastrach, zielonej, słodkiej papryki, oliwy z oliwek, sera feta (feta po grecku oznacza plaster i tak też ser ten jest krojony) oraz oliwek, brązowych bądź zielonych. Niekiedy dodaje się również kapary lub anchois. Do smaku możną ją dodatkowo przyprawić oregano.
Potrawy te są tylko niewielkim przykładem tego, co ma do zaoferowania kuchnia śródziemnomorska. Z uwagi na dostęp do świeżych produktów, nasi południowi sąsiedzi słyną ze sposobów przygotowywania owoców morza. Klimat z kolei wpływa korzystnie na uprawę winorośli i produkcję wina. Każdy z krajów basenu śródziemnomorskiego ma własne długoletnie tradycje i sposoby przyrządzania swoich narodowych potraw i trunków. Dlatego też warto zapoznać się ze specyfiką kuchni odwiedzanego miejsca przed naszą podróżą. Dzięki temu na miejscu unikniemy ewentualnych przykrych niespodzianek. Szczególnie, jeśli stołujemy się w małych, lokalnych restauracjach i nie znamy zbyt dobrze języka, jakim posługują się mieszkańcy.
Brak komentarzy. |