Kraje arabskie zajmują ogromny obszar. Każdy region ma swoje charakterystyczne potrawy, ale ogólne zasady są wszędzie te same.
W krajach arabskich nie podaje się potraw z wieprzowiny - mięsa uważanego przez islam za nieczyste. Popularna jest za to wołowina, baranina, drób i ryby. Owoce morza są dostępne, ale drogie. Mięso i ryby są zazwyczaj grillowane lub pieczone na ruszcie i doprawiane ziołami, a więc zdrowsze niż nasze tradycyjne potrawy. Najpopularniejszymi przyprawami są: czosnek, mięta (głownie w Egipcie), kurkuma, ciecierzyca, pietruszka, kminek, szafran, a także harissa - pasta z papryczek chilli, po której dym leci z uszu. W ogóle, potrawy arabskie są przyprawiane zdecydowanie na ostro. Dodatkiem do mięsa rzadko są kartofle, częściej podaje się ryż, soczewicę, czy kaszę kukurydzianą kuskus - również doprawione ziołami i ostre, a także makaron polany dużą ilością sosu. Do tego je się dużo chleba, którego są różne rodzaje. Można spotkać bułki podobne do francuskich bagietek, albo niekwaszony chleb pita z ciemnej mąki, mający formę okrągłych placków. Natomiast Arabowie mało jedzą zup, a nasze specjalnie im nie smakują. Dużo jest za to potraw z fasoli.
Arabskie desery są bardzo słodkie - słodzone nie tylko cukrem, ale także miodem - i dość tłuste, a więc sycące. Do tego pije się kawę - zazwyczaj bardzo mocną, parzoną po turecku, często z dodatkiem kardamonu, soki czy napoje gazowane. Parzona na sposób arabski herbata jest bardzo mocna, bardzo słodka (jak ulepek) i parzona z dodatkiem mięty. Pije się ją gorącą i w malutkich szklaneczkach - doskonale gasi pragnienie! Islam zabrania picia alkoholu. W wielu krajach (Libia, kraje Płw. Arabskiego) jest on w ogóle zakazany, w innych można go kupić, choć jest to raczej piwo i jakieś słabsze alkohole i pije się go dyskretnie, a kobietom nie wolno go pić np. w barach.
Może ktoś chciałby pokusić się o przygotowanie jakiegoś arabskiego specjału?
To nic trudnego, oto kilka prostych i sprawdzonych przeze mnie przepisów arabskich:
Harissa |
Składniki
|
Przepis
|
- 25 dag świeżych lub suszonych papryczek chili,
- 1 łyżka kminku,
- 1 łyżka nasion kolendry,
- 2 łyżeczki kminu rzymskiego,
- 6 ząbków czosnku,
- 1 łyżka suszonej mięty,
- 1 łyżeczka soli,
- 1/2 szklanki oliwy.
|
Usunąć ogonki papryczkom i podzielić je na połowy. Usunąć nasiona - tak na marginesie, ja je suszę i chowam, po czym do pewnych chińskich dań prażę na patelni i dodaję w ten sposób smaczku, czyli ostrości - i moczyć strączki przez 5 minut w gorącej wodzie. To świeże... suszone muszą się moczyć 30 minut. Osączyć, po czym włożyć do miksera. Dobrze jest robić to wszystko w gumowych rękawiczkach - mówię poważnie. Nie muszą być białe...
W czasie, gdy papryczki się moczą, uprażyć na suchej patelni kminek, kolendrę i kmin tak ze 2 minuty. Aż wszystko zacznie pięknie pachnieć. Wrzucić do chili, dodać czosnek, miętę i sól. Miksować wszystko powoli dolewając oliwę. Ma powstać gęsta, gładka pasta.
Włożyć do słoiczka i zalać odrobiną oliwy, jeżeli się planuje dłuższe przetrzymywanie.
Uwaga! Pasta ma strasznego kopa!
|
Libańska sałatka FATTOUSH |
Składniki
|
Przepis
|
- 10 liści romańskiej sałaty, palcami porwanej na niewielkie części,
- 4 pomidory-bez miąższu - w ósemki,
- 6 rzodkiewek - w cienkie plasterki,
- 4 cebule - cienko pokrojone w plastry,
- 1 czerwonej papryki bez pestek - pół plasterki,
- 1 ogórka bez pestek - półplastry,
- 20g posiekanej mięty,
- 20g posiekanej kolendry,
- 20g posiekanej natki,
- 2 łyżki sumac (opcjonalnie),
- sól, pieprz,
- 1 pitta,
- Dressing:
- 5 łyżek soku z cytryny,
- 5 łyżek oliwy z oliwek.
|
Nagrzać grill, każdy kawałek pitty lekko posmarować oliwą z oliwek. Ułożyć pitte na blaszce do pieczenia. Tostować nasza pitte aż będzie brązowa i chrupiąca. Odłożyć na bok i pokruszyć nasza pitte na mniejsze kawałki - około 1-2 cm.
Resztę składników wyłożyć do miseczki. Przygotować dressing - mieszając składniki a następnie polewając nim nasza sałatkę - wszystko wymieszać. Do sałatki dodać kawałki naszej pitty - dodać więcej soku z cytryny lub oliwy, jeżeli potrzeba. Sałatkę należy serwować od razu po przyrządzeniu. Jest to libańska, naprawdę bardzo smakowita sałatka - taka prosta a jaka inna.
|
Sezamki z miodem |
Składniki
|
Przepis
|
- 1 szklanka miodu naturalnego,
- 6 płaskich łyżek cukru,
- 1 szklanka ziarna sezamowego
- 2 łyżki drobno posiekanych orzechów (włoskie, ziemne),
- oliwa do posmarowania blachy.
|
Miód zagotować z cukrem, dodać ziarno sezamowe. Ciągle mieszając - drewnianą łyżką - trzymamy masę na niedużym ogniu. Gdy lekko się zrumieni, dodajemy orzechy i wkładamy na wysmarowaną oliwą blachę, wyrównujemy. Po wystygnięciu kroimy ostrym nożem na romby lub prostokąty.
Nie próbować masy w trakcie gotowania, bardzo gorąca - parzy.
Smacznego!
|
Marokańskie ciasto z kokosem |
Składniki
|
Przepis
|
- 10 dag wiórków kokosowych,
- 2 szklanki kaszy manny,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 torebka cukru waniliowego,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 szklanka mleka,
- 20 dag masła,
- na syrop:
- 2 szklanki cukru,
- 1 szklanka wody,
- 1 łyżeczka soku z cytryny.
|
Kaszę manną, cynamon, kokos, cukier waniliowy i proszek do pieczenia wsypujemy do miski. Mieszamy. Dodajemy miękkie masło i mleko, wszystko wyrabiamy.
Ciasto rozprowadzamy na wyłożonej pergaminem blaszce, kroimy na niewielkie trójkąty lub kwadraty.
Blachę wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy ciasto ok. 45 minut.
Z wody, cukru i soku z cytryny gotujemy syrop. Upieczone ciasto zalewamy ostudzonym syropem. Wierzch posypujemy kokosem. Gdy syrop wsiąknie wyjmujemy ciastka z blaszki.
Ciasto jest słodkie, ale bardzo dobre. Smakuje jak arabskie przysmaki, które jadłam będąc w Turcji czy Egipcie. Polecam wszystkim wielbicielom słodkości!
|