Jakie są najpopularniejsze potrawy w kuchni tatarskiej? Czebureki, płow, sarma czy chak-chak, te nazwy potraw kuchni tatarskiej są równie egzotyczne jak skrywające się pod nimi dania. Pełna wpływów kulturowych z kuchni różnorakich krajów wschodnich kuchnia tatarska uwodzi różnorodnością i... odstrasza kalorycznością.
Kuchnia Tatarów jest odzwierciedleniem długiej i skomplikowanej historii tatarskiego narodu. Przez wieki tatarskie menu zmieniało się, kształtowane wpływami bułgarskimi, tureckimi, greckimi, ukraińskimi czy przede wszystkim uzbeckimi. Do tatarskich garnków trafiały w ten sposób nie tylko orientalne przyprawy, ale i zaimportowane całe dania. Nie zmieniły się jedynie podstawowe produkty tatarskiej kuchni, której podstawę zawsze stanowiło mięso, nabiał oraz warzywa. Warto pamiętać, że o ile dzisiaj w restauracjach najczęściej spotyka się potrawy z baraniny i wołowiny, to Tatarzy zwykli jadać także mięso wielbłądzie czy koninę. Niedopuszczalna natomiast była wieprzowina, którą dzisiaj serwuje się turystom w niektórych restauracjach.
Istotną część tatarskiej kultury kulinarnej stanowiło nie tylko to, co się je, ale także w jaki sposób się to spożywa. Dawne tradycje czyniły jedzenie czymś na kształt rytuału, którego znajomość konieczna była szczególnie podczas ważniejszych uroczystości. Kluczową rolę odgrywało m. in. odpowiednie usadzenie poszczególnych osób - mężczyźni i kobiety powinni siedzieć przy osobnych stołach, zaś najważniejsze miejsca przynależały osobom starszym oraz gościom.
Czebureki - tatarski fast food
Czii - Borek czyli czebureki to dla wielu osób swoisty synonim tatarskiej kuchni. Smażony pieróg, w oryginalnej wersji z mięsnym nadzieniem z cebulą i pieprzem, w uwspółcześnionym wydaniu spotykany w wydaniu wegetariańskim - z serem lub bryndzą i pomidorami, podbija serca wszystkich turystów odwiedzających dawne republiki ZSRR. Danie, choć na pierwszy rzut oka niepozorne, jest bardzo sycące i z powodzeniem może zastąpić cały posiłek. Czebureki można kupić na wynos w wielu restauracjach i barach, bądź też prosto z ulicy od babuszki i zjeść podczas zwiedzania, co czyni je najpopularniejszym tatarskim fast foodem.
Innym szybkim daniem, które można kupić od ulicznego sprzedawcy na niektórych bazarkach, jest płow (zwany także pilaw), czyli ugotowany ryż z mięsem (w oryginale baranim, obecnie bywa że wołowym lub wieprzowym) i smażonymi warzywami. Wydawałoby się że potrawa jakich wiele, tymczasem wyjątkową czyni ją wachlarz przypraw, spośród których na czele wysuwają się kurkuma i kardamon.
Sarma - egzotyczne gołąbki
Sarma to potrawa przypominająca do złudzenia gołąbki i być może dlatego tak lubiana przez Polaków. Z tą różnicą, że Tatarzy swój farsz zawijają nie w prozaiczną kapustę, ale w liście winogron. Szczególnie smaczną wersję tej potrawy spróbować można w krymskim Bakczysaraju.
Natomiast kołduny to tatarska wariacja na temat pierogów. Ich wyjątkowość polega na tym, że gotowane są w wołowym rosole, co nadaje ciastu zupełnie inny smak niż w przypadku tradycyjnych pierogów oraz sprawia, że aromat przenika całe nadzienie. Pomimo że kołduny gotowane są w rosole, nie podaje się ich na talerzu razem z zupą - rosół nalewany jest do osobnej filiżanki, zaś pierożki serwowane są na talerzu.
Warzywnym dodatkiem do wszystkich potraw może być kultowa tatarska surówka - tzw. marchewka po... koreańsku. Kojarzące nam się ze słodkimi surówkami warzywo przyrządzone na ostro zakupić można na każdym krymskim bazarku.
Chak - chak - Snickers po tatarsku
A na deser potrawa równie chrupiąca, jak jej nazwa - chak - chak to ciastka z orzechów, oblane naturalnym miodem, z makiem lub migdałami. Bardziej znaną, bo i popularną również w innych krajach słodkością, jest pachlava - pochodzące z Armenii francuskie ciasto zapieczone z drobno posiekanymi orzechami i dużą ilością miodu... Tylko dla osób tolerujących słodycz w dużych ilościach!
Wszystkie potrawy popija się czarną lub zieloną herbatą, w niektórych restauracjach spotkać można również ziołowe mieszanki o różnorakich właściwościach (jak choćby słynną herbatkę Zdrowie). Co ciekawe, napoju nie słodzi się w filiżance - cukier powinno się wziąć do ust i dopiero wtedy popić herbatą, czemu służą specjalne kolorowe kostki (przez niektórych traktowane jako... cukierki). Innym popularnym napojem jest rodzynkowy kompot, przyrządzany z suszonych owoców z krymskich winnic. Jeśli chodzi o trunki wyskokowe, to tym najbardziej tatarskim jest czysta wódka - wino, często domowej roboty, dostępne jest w większości restauracji, jednakże sami Tatarzy raczej w nim nie gustują.
Brak komentarzy. |