Jedną z zalet podróżowania jest możliwość skosztowania potraw i przysmaków z różnych stron świata. Słowenia leży na styku kultury alpejskiej, śródziemnomorskiej i bałkańskiej, co przyczyniło się do powstania ciekawej i różnorodnej kuchni.
Będąc na wakacjach w tym kraju nie można choć na chwilę nie wstąpić do tradycyjnej karczmy (gostilica) i nie spróbować choć jednej słoweńskiej potrawy. Dodatkowym atutem Słowenii jest niezwykła popularność gospodarstw ekologicznych i ruchu slow food, co sprawia, że tradycyjna kuchnia jest tam naprawdę tradycyjna.
Słowenia graniczy z Austrią, Włochami, Chorwacją i Węgrami stąd wpływy kuchni krajów ościennych są wyraźnie widoczne w kuchni słoweńskiej. Od Austriaków przejęła kiełbasę, strudel i sznycle, od Włochów risotto i kluski, od Węgrów gulasz i paprykarz. Potrawy z regionów alpejskich różnią się od tych z pogranicza węgierskiego, czy znad morza. W całej tej różnorodności daje się jednak zauważyć, że kuchnia słoweńska ma najwięcej wspólnego z kuchnią narodów słowiańskich. Typowymi produktami tutejszych potraw są: rośliny strączkowe, kasza, kapusta kiszona, ryby, owoce morza, oliwa, ziemniaki. Obiad zazwyczaj składa się z zupy z makaronem lub lanym ciastem, drugiego dania i deseru.
Najbardziej znanymi słoweńskimi potrawami są:
Potica - świąteczne, zawijane ciasto drożdżowe z nadzieniem z orzechów włoskich, przypominające nasz świąteczny makowiec.
Prekmurie Gibanica - przepyszne kruche ciasto przekładane kilkoma rodzajami nadzienia: makowym, serowym, orzechowym i jabłkowym, podawana jako deser i z okazji różnych świąt.
Polenta - prosta ludowa potrawa wywodząca się z Włoch, przygotowywana najczęściej z mąki kukurydzianej, wody i soli. Istnieje wiele sposobów przyrządzania i podawania polenty, można ją jeść jako osobne danie lub dodatek do innych potraw. W Słowenii spożywana jest głównie w części zachodniej.
Zgnaci - potrawa znana także w Austrii, Chorwacji i we Włoszech, przypomina nieco polentę. Przygotowywana jest z mąki kukurydzianej, pszenicy, gryki i soli, można ją podawać z mlekiem, jogurtem, skwarkami lub na słodko z miodem. Zgnaci to potrawa charakterystyczna dla alpejskiej części Słowenii.
Jota - tradycyjna zupa z fasoli, ziemniaków i kiszonej kapusty, czasami też kiszonej rzepy, w smaku podobna do naszego kapuśniaka, podawana ze świeżym chlebem. Inne popularne w Słowenii zupy to: grzybowa w chlebie, rosół z wołowiny lub ziemniaków.
Zlikrofi - rodzaj klusek, podobnych do włoskich ravioli, są potrawą charakterystyczną dla Idrii. Zlikrofi, podobnie jak nasz oscypek, umieszczone jest na liście tradycyjnych słoweńskich produktów, co oznacza, że należy je przygotowywać ściśle według tradycyjnej receptury. Ich nadzienie składa się z ziemniaków, smażonego boczku, cebuli, przypraw i ziół. Najczęściej serwuje się je z mięsnym sosem o nazwie „bakalca”, z baraniny lub jagnięciny.
Kraški pršut - tradycyjna wędzona szynka, podobna do włoskiego prosciutto, trochę mniej słona i delikatniejsza niż jej włoski odpowiednik.
Pisan kruh - czyli chleb cętkowany, pieczony z trzech rodzajów mąki: gryczanej, kukurydzianej i pszenicznej.
Słoweńcy, podobnie jak inne narody na Bałkanach piją także duże ilości wina, które jest produkowane na tych terenach od wieków. Najlepsze gatunki to: Cviček, Teran, Šipon i Renski Rizling. Popularne jest także piwo, najbardziej znane marki to Kratochvil Pils i Črni Baron.
Nie ma także problemu z małą przekąską między posiłkami. Najpopularniejszy jest dobrze znany na Bałkanch burek, rodzaj placka, przypominającego nieco naleśnik, nadziewanego mięsem, serem lub jabłkami.
Brak komentarzy. |