Malta to niewielka wysepka wielkości Krakowa położona na Morzu Śródziemnym w pobliżu włoskiej Sycylii. Uważana jest za najbardziej katolicki kraj w Europie poza Watykanem. Zadziwia bogactwem kultury, przyjaznym klimatem i otwartością mieszkańców.
Najmniejszy kraj Unii Europejskiej
Republika Malty od 1 maja 2004 roku jest najmniejszym Państwem UE i w przyszłości, o ile Watykan nie będzie ubiegał się o członkostwo we Wspólnocie, będzie bardzo trudno to zmienić. Wyspa cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich turystów, którzy znudzeni plażami Egiptu i Tunezji szukają odpoczynku w równie ciepłym klimacie. Malta poza walorami wypoczynkowymi i kulturowymi, od 1 maja 2011 roku oferuje dla mieszkańców Polski legalne zatrudnienie, co stanowi dodatkową motywację do tego, żeby nie tylko przyjechać tu na wakacje, ale również zamieszkać.
Religia na wyspie
Ponad 98% maltańczyków to katolicy, z czego od 53% nawet do 80% regularnie uczestniczy w życiu wspólnotowym. Jest to ewenement na skalę europejską. Mieszkańcy tłumnie uczestniczą we wszystkich świętach kościelnych, biorą udział w procesjach, angażują się w przystrajanie ulic i swoich domów. Tradycję chrześcijańską zaszczepił w mieszkańcach Święty Paweł - uważany za duchowego ojca maltańczyków. Jak podaje Biblia, jego statek rozbił się u wybrzeży wyspy i Apostoł spędził na niej 3 miesiące, podczas których nauczał i uzdrawiał chorych. Pamiątką tego wydarzenia jest kościół pod. wezwaniem „Wraku statku św. Pawła” w Valettcie, we wnętrzu którego możemy podziwiać relikwie: szczątki kości z prawego nadgarstka św. Pawła oraz fragment kolumny, na której Apostoł został ścięty w Rzymie.
Co zwiedzić na Malcie?
Będąc na wyspie koniecznie trzeba odwiedzić La Valettę - najdalej na południe wysuniętą stolicę europejską. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynie z imponującej katedry św. Jana wybudowanej dla zakonu joannitów oraz Pałacu Wielkich Mistrzów Maltańskich, który był siedzibą Zakonu Rycerzy Maltańskich. Na uwagę zwraca również położenie miasta, przy jednym z największych naturalnych portów świata. Po spacerze wąskimi uliczkami Valetty warto wsiąść do miejskiego autobusu, by w niecałe 15 minut dostać się do pierwszej stolicy Malty - Mdiny. „Milczące Miasto”, szczególnie rano i wieczorem, gdy nie ma turystów, sprawia wrażenie spokojnego średniowiecznego miasteczka, ogrodzonego fosą i murami miejskim. Cicha i przyjemna atmosfera, połączona z barokową zabudową, sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi od upału. Warto przysiąść na chwilę na starożytnych murach miejskich i spojrzeć w kierunku Valetty. Być może podobny widok mógł podziwiać Paweł z Tarsu, który właśnie w tej okolicy przebywał, kiedy jego statek w 60 roku rozbił się u wybrzeży wyspy.
Ciekawostki archeologiczne
Miłośników archeologii z pewnością zainteresują najstarsze wolnostojące budowle świata. Datowane na lata 3600 - 2500 p.n.e. kamienne świątynie, wznoszone przez mieszkańców wyspy na niespotykaną w tamtych czasach skalę. Do dzisiaj przetrwały pozostałości 23 prastarych zabytków. Oprócz świątyń, archeolodzy odkryli tu również tajemnicze koleiny, które sprawiają wrażenie torów, które celowo wykuto w skalnym podłożu. Największe skupisko tych dróg komunikacyjnych nazwano Clapham Junction - od najbardziej ruchliwej stacji kolejowej w Wielkiej Brytanii.
Brytyjskie pozostałości
Malta ma bardzo silne związki z koroną brytyjską. W 1815 roku, na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, wyspa została ustanowiona kolonią brytyjską. Do dzisiaj widać wiele pozostałości po panowaniu brytyjskim, są to między innymi: ruch lewostronny, język urzędowy angielski (obok maltańskiego), wpływy kuchni brytyjskiej - w szczególności steki, ryba z frytkami oraz czerwone budki telefoniczne wzorowane na tych londyńskich. Jedną z najbardziej dochodowych „pozostałością” po brytyjskim panowaniu jest język angielski, który oficjalnie używa się na wyspie. Powstało mnóstwo dobrze prosperujących szkół językowych, które przyciągają, głównie młodych ludzi. Dzięki temu mogą łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę języka i odpoczynek w ciepłym klimacie. Turystyka zresztą, jest najbardziej dochodowym składnikiem maltańskiego PKB.
Samolotem na Maltę
Między innymi za sprawą młodzieży przyjeżdżającej tutaj uczyć się angielskiego, Malta stała się łatwo dostępną destynacją turystyczną. Z Warszawy na Maltę można dostać się samolotami takich linii lotniczych jak Lufthansa czy Alitalia. Warto odwiedzić i poznać ten najmniejszy kraj Unii Europejskiej, aby przekonać się na własne oczy, że to co małe może być piękne.
olala | warto poznać Maltę ! ;) |