Kadzidłowo leży w Puszczy Piskiej, pomiędzy miejscowościami Ruciane - Nida i Mikołajki. W tej miejscowości (a właściwie wokół niej) znajduje się 100 - hektarowy Park Dzikich Zwierząt imienia prof. Benedykta Dybowskiego. Założycielem Parku jest dr Andrzej Krzywiński
Na terenie parku, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją różne gatunki zwierząt leśnych, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Ponieważ patron parku, prof. Benedykt Dybowski, wiele lat spędził ma Syberii, w parku jego imienia żyje tutaj także kilka gatunków zwierząt syberyjskich.
Trafiają tu osierocone maluchy i inni „leśni pechowcy”. Niektóre z nich wracają po jakimś czasie do lasu, inne zostają tu na zawsze. Zwierzęta mają tu dużo swobody, tylko te, które mogą być niebezpieczne odgrodzono siatką od zwiedzających.
Większość zwierząt żyjących na terenie parku jest zaprzyjaźniona z ludźmi - pozwalają zbliżyć się do siebie, nakarmić czy pogłaskać. Zwiedzać park można wyłącznie z przewodnikiem, a to ze względu na jego rozległy teren. Są to pasjonaci swej pracy, zakochani w zwierzętach i dlatego potrafią w nieskończoność opowiadać o życiu i obyczajach swych podopiecznych, a także przytaczać ciekawe anegdoty związane z życiem i pracą w tym miejscu. W parku możemy zobaczyć bizony, wilki. Żubry, bobry, sarny, daniele, jelenie Dybowskiego, wiele gatunków ptaków i innych zwierząt. Park czynny jest codziennie, przez calutki rok, od godziny 9.00 do zmroku.
Ponadto w Parku Kadzidłowo prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych takich jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Wiele zwierząt rozmnaża się na terenie Parku - to dowodzi, że czują się tutaj naprawdę dobrze i bezpiecznie.
Park Dzikich Zwierząt jest teoretycznie otwarty dla wszystkich, ale podobno pomiędzy terenami zajmowanymi przez różne gatunki zwierząt przechodzi się pomostami o wysokości około dwu metrów, co wyklucza z wycieczki osoby starsze i mało sprawne, czy osoby z dziećmi w wózkach. Niektórzy twierdzą, że nie wolno karmić zwierząt swoim jedzeniem; trzeba kupić za 2 złote woreczek ze specjalnym pokarmem.
Blisko Parku znajduje się Oberża Pod Psem, gdzie można posilić się i odpocząć podobno w niesamowitej atmosferze. Można tu także wynająć pokoje lub domki nawet dla większej liczby osób. Do dyspozycji osób lubiących samodzielne pichcenie jest kuchnia. A można tu po prostu pomieszkać parę dni i zwyczajnie poleniuchować. Atmosferę tworzą też stare sprzęty domowego użytku - tu używane na co dzień.
Park Dzikich Zwierząt jest utrzymywany przez zwiedzających, dlatego wejście tu jest odpłatne. Ale jest to zarazem wspaniałe miejsce, aby uciec choć na krótko od miejskiego gwaru i zabiegania.
Oprócz Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie działa założony przez państwa Danutę i Krzysztofa Worobców Park Kulturowy, gdzie odzyskują dawną świetność stare mazurskie chałupy, a także tradycyjnie używane w rejonie sprzęty.
Zarówno Park Dzikich Zwierząt, jak i park Kulturowy leżą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko przepływa rzeka Krutynia - malowniczy szlak spływów kajakowych; łatwo też dotrzeć nad jeziora Mokre, Kołowin i Bełdany. Przez miejscowość przebiega ścieżka rowerowa Pętla Wojnowska.
Kadzidłowo jest więc wspaniałym miejscem na odpoczynek, zarówno krótki jak i urlop. Można tu zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, zapomnieć o miejskim gwarze i pośpiechu, Naprawdę warto!
Brak komentarzy. |