Szukając miejsca do wypoczynku, zarówno letniego jak i zimowego, często pierwsze kroki stawiamy w biurze podróży, przeglądając katalogi z zagranicznymi wycieczkami. Warto jednak pamiętać, że wiele ciekawych miejsc znajduje się na wyciągnięcie ręki, w Polsce - przykładem jest Powiat Nowosądecki.
Coś dla aktywnych
Sądecczyzna to dobre miejsce do aktywnego wypoczynku. Na gości czeka tu ponad 1000 kilometrów szlaków pieszych znajdujących się w Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Niskim i Wyspowym. Można po nich również jeździć rowerem i konno. Takim górskim wycieczkom sprzyjają bardzo dobre warunki noclegowe w schroniskach znajdujących się miedzy innymi na Hali Łabowskiej, w Wierchomli, Jaworzynie Krynickiej i Przehybie.
Na lądzie
Na rowerze można przebyć między innymi Szlak winny nawiązujący do drogi handlowej z Węgier do Krakowa, którym przed wiekami przewożono wino lub też udać się na wyprawę szlakiem wielokulturowym, którego trasa wiedzie malowniczymi terenami Beskidu Niskiego, Gór Grybowskich, Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego. Do dyspozycji amatorów takiego spędzania wolnego czasu jest kilkaset kilometrów łatwych i trudnych dróg prowadzących przez najbardziej atrakcyjne miejsca na Sądecczyźnie. W Beskidzie Sądeckim są również doskonałe tereny do jazdy konnej. Jednym z atrakcyjniejszych widokowo jest stukilometrowy starosądecki szlak górskiej turystyki konnej.
Na turystów czeka także wiele dodatkowych atrakcji. Są wśród nich między innymi: Rajskie ślizgawki na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju i letnie saneczkarstwo czyli zjazdy po torze saneczkowym na stoku góry Iwonka w Krynicy.
Na wodzie
Można także wziąć udział w spływie łodziami Doliną Popradu i spływie pontonowym, podczas których nie tylko można podziwiać wspaniałe widoki, ale też poczuć dreszczyk emocji płynąc rwącymi górskimi rzekami. Tym, którzy wolą spokojniejsze wody, polecamy rejsy statkami po Jeziorze Rożnowskim lub wypożyczenie jachtu i pożeglowanie po wodach tego zbiornika.
W powietrzu
Osoby lubiące wyzwania powinny wybrać się do jednego z parków linowych (w Rytrze i Krynicy-Zdroju). W Rytrze odważni będą musieli pokonać ponad 30 przeszkód na blisko kilometrowej trasie balansując na wysokości kilku metrów nad ziemią. Amatorów przestworzy zaprasza lotnisko w Łososinie Dolnej, które oferuje loty widokowe nad Sądecczyzną.
Powrót do dzieciństwa
Sądecczyzna to także raj dla najmłodszych. W większości gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych znajdują się świetnie wyposażone place zabaw, najmłodszych można zabrać do Muzeum Zabawek „Bajka” w Krynicy-Zdroju, gdzie zobaczą, czym bawili się ich rówieśnicy w XIII wieku i poznają historię ulubionych zabawek. Kolejna propozycja to zjeżdżalnie i kule wodne znajdujące się przy dolnej stacji kolei linowej na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju. Gwarantują nie tylko świetną zabawę, ale też mają atesty bezpieczeństwa. Dla dużych i małych lubiących wodne kąpiele, polecamy Tylicz, w którym znajduje się basen, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci z basenem. Nie można też zapomnieć o parku linowym w Krynicy-Zdroju przystosowanym specjalnie na potrzeby maluchów, czy o stadninie koni w Tyliczu.
Raj dla smakoszy
Osoby chcące spróbować sądeckich przysmaków powinny udać się na degustacje kilkudziesięciu rodzajów miodów. Czyste lasy i łąki to dla pszczół idealne miejsce pracy. Dzięki bogactwu przyrodniczemu, na stołach pojawia się miód spadziowy, mniszkowy, rzepakowy, lipowy, kwiatowy, akacjowy i wiele innych. Nie można tez pominąć miodów pitnych oferowanych przez gospodarstwa agroturystyczne oraz dwie główne pasieki: w Stróżach i Kamiannej. Można tam nie tylko degustować pszczele produkty, ale też, w szklanych ulach zobaczyć jak żyją owady.
Sądecczyzna słynie także z łąckiej śliwowicy, która kilkanaście lat temu została zaliczona do „niematerialnych dóbr kultury”. Trunku produkowanego w gospodarstwach w Łącku nie ma w oficjalnej sprzedaży i może stąd również wywodzi się jego popularność. Turyści nie mają jednak problemu ze zdobyciem popularnej „śliwki”, która „daje krzepę, krasi lica”.
Symbolem Sądecczyzny jest jabłko - teren powiatu nowosądeckiego słynie bowiem z sadów, które najpiękniej wyglądają w maju - obsypane białym kwiatem. Tutejszy klimat zapewnia jabłkom, śliwkom czy truskawkom wyjątkowy smak, zapach i soczystość, a goście mogą spróbować tych naturalnych owoców podążając Małopolskim Szlakiem Owocowym.
Skarbem Sądecczyzny są wody mineralne ukryte w głębinach ziemi. Te najbardziej znane znajdują się w Krynicy-Zdroju, Muszynie i Piwnicznej. Ich lecznicze właściwości potwierdzono w XIX wieku i od tego czasu są stosowane na szeroką skalę w lecznictwie dzięki zawartych w nich pierwiastkach: sodu, potasu, magnezu, wapnia, fluoru, krzemu i żelaza. Wody można degustować i kupować w pijalniach. Leczy się nimi nie tylko schorzenia układu krążenia, trawiennego czy moczowego, ale coraz częściej także stres i jego skutki.
Dla miłośników historii
Godnym polecenia jest wyprawa Szlakiem Architektury Drewnianej, na którym znajdziemy nie tylko cerkiewki, ale też skanseny z unikatowymi zbiorami, kościoły, zamki i pałace. Warto poczuć atmosferę drewnianych cerkwi, pięknie wpisujących się w pejzaż ziemi sądeckiej. Drewniane, z charakterystycznymi kopułami zachęcają, aby chociaż na chwilę wejść do świata sprzed wieków. Wystarczy usiąść w ławce w cerkwi w Dubnem, Powroźniku czy Szczawiku, aby usłyszeć echa śpiewu popa i zobaczyć barwny ikonostas.
Miłośnicy architektury drewnianej powinni też zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie. Tu można spędzić rodzinnie cały dzień zaglądając do chat, dworów i kościołów przeniesionych z różnych zakątków powiatu nowosądeckiego i ocalonych od zniszczenia, a w przerwach uczestniczyć w pikniku na świeżym powietrzu, wśród łąk i lasów.
Na uwagę zasługują też kościoły: bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu z cudownym obrazem Przemienienia Pańskiego, do której pielgrzymują wierni z całego świata, kościół w Tropiu pochodzący z XI wieku, klasztor klarysek w Starym Sączu i jedyny zachowany w Polsce ołtarz papieski na starosądeckich błoniach. Warta zobaczenia jest także synagoga w Nowym Sączu, w której obecnie mieści się muzeum.
Na ludową nutę...
Sądecczyzna to kulturowy tygiel. Teren powiatu nowosądeckiego zamieszkiwali niegdyś osadnicy niemieccy, Żydzi, Cyganie Karpaccy i Łemkowie. Ich kultura, sztuka, sposób życia mieszał się kulturą Polaków. Do tej pory można obserwować ich wpływ na rozwój tego regionu. Sądecczyzna to chyba jedyny w Polsce region mający tak bogatą kulturę ludową, która cały czas jest kultywowana. Dzieci uczą się gry na regionalnych instrumentach, tańczą ludowe tańce prezentując na scenie bogactwo regionalnych strojów. Podczas letnich festiwali organizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych i turystycznych regionu można podziwiać umiejętności lokalnych muzyków i oczywiście skosztować regionalnej kuchni. W muzeach dowiemy się natomiast, jak żyli pradziadowie i zobaczymy unikalne sprzęty używane na co dzień, ludowe stroje, obrazy i rzeźby prymitywnych twórców takich jak słynny Nikifor.
Moc imprez
Jedną z ofert atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu są festiwale i imprezy plenerowe. Znajdą tu coś dla siebie koneserzy sztuki z górnej półki, ale też miłośnicy imprez lżejszych gatunkowo.
W lipcu w Nowym Sączu odbywa się Święto Dzieci Gór, na które przybywają zespoły dziecięce z całego świata zachwycając różnorodnością strojów i programów. Sztandarową imprezą letnią jest Europejski Festiwal im. Jana Kiepury odbywający się w sierpniu w Krynicy-Zdroju. Przyciąga on gości nie tylko z Polski, ale tez z całej Europy. Podczas trwania festiwalu, Krynica jest najbardziej rozśpiewanym miasteczkiem w kraju.
W Starym Sączu znajdą coś dla siebie miłośnicy muzyki dawnej i poważnej. Jej dźwięki rozbrzmiewające w zabytkowych kościołach potrafią zaczarować nawet tych słuchaczy, którzy pozornie nie są przygotowani do odbioru takiej muzyki.
Osoby chcące poznać lokalny folklor powinny udać się do Łącka na Święto Kwitnącej Jabłoni, Święto Owocobrania oraz Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej. To imprezy plenerowe połączone z degustacją regionalnych potraw i trunków, występami zespołów regionalnych i dyskotekami pod rozgwieżdżonym niebem.
W pierwszy weekend lipca odbywa się także Biesiada u Bartnika. To spotkanie pszczelarzy i miłośników złotego płynu oraz amatorów wszelkich pszczelich produktów. To tylko niektóre propozycje ciekawego spędzenia czasu. W okresie letnim na Sądecczyźnie, każdy weekend rozbrzmiewa muzyką i pachnie specjałami regionalnej kuchni. We wszystkich gminach organizowane są plenerowe imprezy rodzinne.
Noclegi
Na terenie powiatu nowosądeckiego znajduje się kilkaset obiektów wypoczynkowych: kwatery agroturystyczne, pensjonaty, sanatoria i hotele o standardzie do 4*. Są w nich miejsca noclegowe dla gości o różnych gustach i potrzebach. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy chcą wędrować po górskich szlakach, jak i amatorzy domowej i regionalnej kuchni, rodziny z dziećmi, osoby pragnące ciszy i te, które kochają luksus. Wypoczynek na Sądecczyźnie zaspokoi wszystkie pragnienia i co ważne - każdy znajdzie tu coś dla siebie na miarę potrzeb i możliwości finansowych. Żeby się jednak o tym przekonać - trzeba się tutaj wybrać.
Brak komentarzy. |