Lazurowe Wybrzeże to ponad 20 największych ośrodków odwiedzanych przez miliony turystów rocznie. Wśród nich Cannes jest miejscem gdzie przechadzając się uliczkami można poczuć bogactwo i usłyszeć szelest pieniędzy. Wydaje się, że wszystko jest tam najdroższe, największe i najbardziej ekskluzywne.
Spacerując po La Croisette
Cannes jest symbolem Riwiery Francuskiej, więc można by sądzić, że stanowi epicentrum zabytków oraz pozostałości ponad dwudziestu wieków historii. Nic bardziej mylnego. To co najbardziej przyciąga turystów do Cannes, to kosmopolityczny charakter miasta, uroki starówki, malownicze uliczki i kamienne domy. Życie tutaj toczy się w świetle fleszy. Jest to jedno z niewielu miejsc, tak często fotografowanych i opisywanych w codziennych i branżowych gazetach. Miasto jest znane głównie z festiwalu filmowego i najpiękniejszej plaży Lazurowego Wybrzeża. Zdaniem wielu, jest to najbardziej prestiżowy kurort Riwiery. Znajdują się tu najdroższe sklepy, ekskluzywne butiki takie jak Dior czy Prada. Wzdłuż bulwaru ciągną się jedne z najdroższych hoteli miasta oraz całej Francji. Spacerując pod cieniem palm i pinii rosnących wzdłuż La Croisette, dojdziemy do kolejnego ważnego punktu miasta - portu będącego jednym z ważniejszych, charakterystycznych punktów Cannes. Cumują tu ogromne, luksusowe jachty. Okolica jest bajeczna - kolorowe fasady domów, liczne kawiarnie, ulice oświetlone latarniami, szum morza i gwarne rozmowy cieszą oko i ucho każdego turysty. Ukoronowaniem pobytu może być wzgórze Le Suquet, z którego rozciąga się widok na całe miasto. Podczas letniej nocy, warto zabrać ze sobą kieliszki i dobre wino, przysiąść na pobliskiej ławce i rozkoszować się niesamowitym urokiem miasta.
Życie nocne Cannes jest równie ekscytujące jak spacery za dnia. Większość imprez i spotkań odbywa się na plaży. Popularne są przede wszystkim przyjęcia ślubne i spotkania firmowe organizowane na piasku. Charakteryzują je pięknie przybrane stoły, bogate w drogie owoce morza oraz najlepszy francuski szampan, który leje się strumieniami, aż do późnych godzin nocnych.
Centrum luksusu i prestiżu
Jakość życia w Cannes przekłada się na tutejsze zakwaterowanie, którego ceny rosną do niebagatelnych sum. Cała baza noclegowa zaczęła powstawać w latach 30-tych, kiedy francuscy i zagraniczni arystokraci upodobali sobie Riwierę, jako idealne miejsce wypoczynku. Ciepły, śródziemnomorski klimat sprawił, że z osady rolniczo-rybackiej, Cannes przekształciło się w miasto bogate w rezydencje, a później hotele. Obecnie, poza hotelami Martinez oraz Majestic, największe wrażenie robi Hotel Carlton, należący do sieci InterContinental. Istniejący od ponad 100 lat, przyjmuje największe gwiazdy i osobistości życia publicznego. Spotkać tu można wielu Włochów i Rosjan, którzy uwielbiają pochwalić się drogimi ubraniami i wytworną biżuterią. Bogato zdobiony, z apartamentami wychodzącymi na morze i główną aleję spacerową majestatycznie góruje nad pozostałymi obiektami. Zwykli turyści mają problem z wejściem do środka, nie mówiąc o zrobieniu pamiątkowego zdjęcia. Przed hotelem parkują luksusowe samochody z zagranicznymi rejestracjami. Za hotelem kryją się bogate ogrody, a w środku bar specjalnie przygotowany dla celebrytów. Na fasadzie Carltona wieszane są billboardy reklamujące największe premiery filmowe i wydarzenie kulturalne, tym samym dodające im prestiżu.
Festiwal Filmowy i Gala Reklam
Wielu osobom, Cannes kojarzy się tylko z czerwonym dywanem, gwiazdami i Festiwalem Filmowym. Jednak przyjeżdżając do miasta nie tak łatwo odnaleźć znane festiwalowe schody, nie mówiąc już o odciskach dłoni, najbardziej zasłużonych ludzi światowego kina. Swoją dłoń możemy porównać z odciskami m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Brigitte Bardot czy Angeliny Jolie. Już miesiąc po zakończeniu festiwalu czerwony dywan znika, pozostaje tylko tłum ludzi chcących zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu festiwalowego. Wszystko jest wtedy jakby skromniejsze i nie robi tak dużego wrażenia jak podczas trwania imprezy filmowej. W czasie festiwalu miasto zmienia się w stolicę hazardu, życia nocnego, bogactwa i rewię mody.
Festiwal Filmowy w Cannes został stworzony z inicjatywy Jean Zay, ministra Edukacji i Sztuk Pięknych. Miało to być kulturalne wydarzenie na miarę światową. Pierwsza impreza odbyła się 20 sierpnia 1946 r. i od tamtej pory, co roku władze Cannes przygotowują się na przyjazdy tłumów. Od 1952 r. wydarzenie przeniesiono na maj i obecnie jest to jedyny miesiąc, w którym można tu spotkać największe sławy kina. Początkowo festiwal nie odnosił wielkich sukcesów. Największy wpływ na jego rozwój miały lata 50-te i obecność wielkich osobistości takich jak: Sophia Loren, Kirk Douglas, Brigitte Bardot, Romy Schneider, Alain Delon, Grace Kelly, Simone Signoret, Gina Lolobrigida. Symbolem festiwalu jest listek palmy na wzór najważniejszej nagrody canneńskiego festiwalu dla najlepszego filmu krótkometrażowego tzw. La Palme d’Or.
Zaraz po przydzieleniu Złotych Palm czy Grand Prix odbywa się Gala rozdania Złotych Lwów. Jest to wydarzenie poświęcone najlepszym reklamom. Przez cały tydzień czerwca w Palais de Festiwal w Cannes, począwszy od 1954 r. nagradzane są spoty pokazywane w telewizji i kinie, które obecnie podzielone są na kategorie produktu i usługi. Wielkie kampanie reklamowe oceniane są w konkurencji Titanium and Integrated Lions.
Od końca XIX wieku Cannes zachwyca pretensjonalnym stylem życia. Odkryte przez Rosjan i Anglików stanowi obowiązkową bazę wypadową podczas zwiedzania Lazurowego Wybrzeża. Jakość życia w tym mieście jest niezwykła. Korzystny klimat, dobre jedzenie, pozytywni ludzie sprawiają, że chce się tu przyjeżdżać. Wystarczą tylko szpilki, garnitur i zasobny portfel.
Brak komentarzy. |