Angkor - w latach 802- 1295 było stolicą państwa Khmerów. W skład kompleksu, który zajmował powierzchnię ok. 96 km2 wchodziło wiele świątyń, pałaców i pasaży. Przez wieki porośnięte przez dżunglę, zapomniane miasto, odkryte zostało w 1861 r. przez francuskiego badacza, Henriego Mouhota. Obecnie stanowi największy i jeden z najbardziej tajemniczych na świecie zespół religijny. Ciekawostką jest fakt, że Angkor stał się także planem filmowym podczas kręcenia produkcji „Tomb Rider”.
Na zwiedzanie Angkoru dobrze jest przeznaczyć co najmniej 2- 3 dni. Bilet wstępu to koszt 20 USD za dzień. Jeśli jednak ktoś nie może poświęcić tyle czasu, warto przyjrzeć się głównym budowlom kompleksu: Angkor Wat, Bayon, Ta Prohm. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się wypożyczonym za 2 USD z miasta rowerem bądź tuk- tukiem, jako że świątynie znajdują się w znacznych odległościach od siebie i pokonanie ich na piechotę byłoby nie lada wyzwaniem. Dobrze jest też zaopatrzyć się w mapkę Angkoru, gdyż na jego terenie brakuje oznakowań i drogowskazów, także przy wejściu nie należy spodziewać się darmowych mapek i ulotek dotyczących tras zwiedzania.
Angkor Wat jest największą i najlepiej zbadaną świątynią kompleksu. Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Kambodży. Świątynia ta została wzniesiona w XII w. za panowania króla Suryavarmana II. Wysoką na 213 m budowlę otacza fosa i mur, na którym znaleźć można przedstawienia pochodzące z mitologii hinduistycznej. Angkor Wat prawdopodobnie jest przedstawieniem mitologicznej góry Meru - siedziby hinduistycznych bóstw. Uważa się, że ze względu na swój kształt, mogła stanowić mapę, bądź też kalendarz kosmologiczny. W świątyni najlepiej być przed wschodem słońca, aby móc go podziwiać z jednego z dziedzińców, a także uniknąć tłumów i móc zrobić piękne zdjęcia.
Bayon jest świątynią buddyjską, która powstała w 1190 r. za panowania króla Jayavarmana VII. Charakterystycznym elementem dla tej budowli są umieszczone na 51 wieżach przedstawienia twarzy, prawdopodobnie samego króla, spoglądające w różne strony świata. Otaczające świątynię mury pokryte są płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii i historii państwa Khmerów.
Światynia Ta Prom zasługuje na uwagę z całkiem innych względów. Budowla ta została porośnięta i zniszczona przez dżunglę. W dużej mierze pomieszczenia świątynne pokrywa mech, a korzenie drzew oplatają ich ściany. Pokazuje to, jak wyglądał zespół świątynny przed oczyszczeniem go z lasów. Ta Prohm jest jedną z najpiękniejszych budowli Angkoru.