Phnom Penh - miasto założone przez Khmerów w XIV w., od XV w. stolica Kambodży. Ze względu na swoje położenie odgrywało bardzo dużą rolę w handlu rzecznym. W 1975 r. wyludnione za sprawą nakazu eksmisji wydanego przez Pol Pota, obecnie stanowi największe skupisko ludności w kraju. Phnom Penh nie jest typową azjatycką stolicą. Miasto sprawia wrażenie niezbyt dużego. Jest tu dość czysto i spokojnie. To, co przypomina turyście o tym, że jest w Azji, to natężenie ruchu drogowego połączone z dźwiękiem klaksonu towarzyszącym podczas każdego spaceru.
Phnom Penh można zwiedzać na piechotę. Największe zabytki, jak Pałac Królewski i Srebrna Pagoda znajdują się w centrum miasta. Do obiektów usytuowanych na przedmieściach, np. Pól Śmierci dobrze jest udać się tuk- tukiem. Oprócz głównych zabytków, które obowiązkowo muszą znaleźć się na liście turystów odwiedzających stolicę, warto udać się do Muzeum Narodowego, w którym można obejrzeć zbiór znalezisk archeologicznych z całego kraju. Można także wspiąć się na wzgórze, na którym znajduje się buddyjska świątynia Wat Phnom, a także wybrać się na rejs po Mekongu, podczas którego można podziwiać zachód słońca, oraz pływające na rzece wioski. Spacer po mieście można zaplanować tak, aby na trasie znalazły się pomniki: Niepodległości, oraz Przyjaźni Wietnamsko- Kambodżańskiej. Okolicę tych pomników zajmują piękne, zadbane parki, w których wieczorami można natknąć się na zajęcia z tańca czy aerobik. Na zakupy warto wybrać się na Bazar Centralny lub na Bazar Rosyjski, gdzie można dostać absolutnie wszystko za niezbyt wygórowaną cenę. Wszędzie należy się targować.
Obowiązkowym punktem wycieczki do Phnom Penh jest kompleks pałacowy. Pałac Królewski został zbudowany w latach 60tych XIX w. za panowania króla Norodoma. Zespół pałacowy składa się z kilku pawilonów i świątyń. Po środku znajduje się Sala Tronowa, która jest miejscem intronizacji khmerskich monarchów, a jednocześnie stanowi największą pozłacaną świątynię w kraju. Po lewej stronie od Sali Tronowej znajduje się pawilon, w którym zaprezentowano dary przynoszone dla władców.
W skład kompleksu pałacowego wchodzi także najsłynniejsza świątynia w kraju - tzw. Srebrna Pagoda. Podłoga świątyni została wyłożona pięcioma tysiącami sztabek srebra, które ważą łącznie ok. 6 ton. W świątyni znajdują się 2 słynne posągi Buddy: jeden wykonany z kryształu baccarat, pochodzący z XVII w., oraz drugi - wykonany w całości ze złota, inkrustowany dziesięcioma tysiącami diamentów. Ceny biletów wstępów zmieniają się z roku na rok. Obecnie jest to koszt ok. 8 USD. Bilet wstępu do Pałacu Królewskiego obejmuje także wejście do Srebrnej Pagody. Przed wejściem na teren kompleksu należy się odpowiednio ubrać: długie, luźne spodnie i koszule z długimi rękawami to obowiązkowy strój zarówno dla panów, jak i dla pań.
Toul Sleng - niegdysiejsza szkola wyższa, przeobrażona przez Czerwonych Khmerów w więzienie i miejsce tortur, obecnie stanowi Muzeum Ludobójstwa. W latach 1975- 1979 torturom poddano tu ok. 17 tys. tzw. więźniów politycznych. W rzeczywistości za mury Toul Sleng trafiali zwykli obywatele, kobiety i dzieci.
Ekspozycja przedstawia okrucieństwo rządów Pol Pota. W poszczególnych pawilonach znajdują się zdjęcia nowo przybyłych więźniów, cele, w których ich umieszczano, narzędzia tortur, oraz zdjęcia przedstawiające zwłoki ludzi, którzy tych tortur nie przeżyli. Sposób, w jaki znęcano się nad więźniami ilustrują obrazy powieszone na ścianach. Na dziedzińcu wywieszony jest regulamin, który obowiązywał w więzieniu, a także znajduje się tam duża, drewniana szubienica. Jeżeli komuś udało się przeżyć pobyt w Toul Sleng, wywożono go i mordowano na pobliskich Polach Śmierci.
Pola Śmierci to usytuowany 16 km od miasta dawny chiński cmentarz Cheung Ek. Za czasów Pol Pota i Czerwonych Khmerów wymordowano tu tysiące ludzi. Dziś jest to zbiorowisko masowych grobów. Są one opatrzone tabliczkami przedstawiającymi liczbę ciał, które w nich znaleziono. Znajdują się tu groby, w których odkopano zwłoki pozbawione głów. Oznaczono także „Drzewo Śmierci”, które służyło oprawcom do rozbijania o nie czaszek dzieci. Na środku kompleksu wybudowano wysoką, przeszkloną stupę, w której eksponowane są czaszki znalezione na terenie Cheung Ek, a także szczątki ubrań ofiar. Po prawej stronie od wejścia stoi niewielkie muzeum, w którym przedstawiona została historia reżimu Czerwonych Khmerów, a także sylwetki ich przywódców, oraz zdjęcia i rzeczy należące do osób, które w tym miejscu poniosły śmierć.