Saragossa - miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, piąte pod względem wielkości w kraju. Historia miasta sięga 25 r. p.n.e., kiedy to założyli je Iberowie. Saragossa następnie stała się kolonią rzymską. Od V w. przechodziła w ręce Wandalów, Sewów, Wizygotów i Maurów. W 778 r. jej oblężenia dokonał Karol Wielki, a od 1039 r. stała się stolica państwa muzułmańskiego dynastii Beni-Kasim.
Miasto następnie przeszło pod panowanie Alfonsa I Walecznego. W okresie XIV-XVI w. przeżywało rozkwit będąc ważnym ośrodkiem handlu. Na początku XIX w. Saragossa została zdobyta przez wojska napoleońskie, a w czasie wojny domowej opanowana przez oddziały gen. F. Franco. Po II wojnie światowej nastąpił kolejny okres rozkwitu miasta.
Jednym z ważniejszych obiektów Saragossy jest bazylika Nuestra Senora del Pilar. Została ona wybudowana na przełomie XVII i XVIII w. Słynie z ciekawej architektury, wzniesiono tu 4 wieże, a dach wieńczy 11 kopuł. W jej wnętrzach znajdziemy El Pilar - posąg Najświętszej Marii Panny oraz freski autorstwa F. Goyi. Bazylika jest obecnie celem wielu pielgrzymek.
Kolejnym zabytkiem jest XII-wieczna katedra La Catedral del Salvador, której budowę ukończono w XVII w. Rozbudowa świątyni sprawiła, że stała się ona mieszanką wielu stylów architektonicznych. Znajdziemy tu elementy charakterystyczne dla gotyku i baroku.
Oprócz zabytkowych kościołów warto odwiedzić tu El Palacio de la Aljaferia - XI-wieczny alkazar, gdzie zachowały się mauretański dziedziniec i meczet. Obiekt ten jest jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w całym kraju. Obecnie mieści się tu siedziba lokalnego parlamentu. Ciekawym zabytkiem jest również XVI-wieczna renesansowa Lo Lonja - budynek giełdy handlowej, której wnętrza kryją wspaniałe reliefy. W Saragossie znajdziemy także pozostałości po czasach rzymskich, m.in. ruiny teatru, łaźni i forum.