Tartu - drugie pod względem wielkości miasto Estonii, stolica południowej części kraju. W dalekiej przeszłości istniał tu gród Tarpatu położony na wzgórzu Toome, które zdobył książę kijowski Jarosław Mądry w XI w. Podczas wojen toczących się pomiędzy Rosją, Danią i Szwecją Estonia południowa została włączona do Inflant. Miasto leżało na szlaku handlowym, przez co stało się głównym ośrodkiem gospodarczym regionu.
W 1582 r. dzisiejsze Tartu, a ówczesny Dorpat przeszedł w ręce Rzeczpospolitej. W XVII w. zdobyli je Szwedzi, a następnie przeszło pod panowanie Rosji. W tym czasie miasto trawione było przez pożary i epidemie. Na przełomie XVIII i XIX w. miasto odbudowano. Tartu stało się kolebką świadomości narodowej Estończyków. Był to okres rozkwitu intelektualnego nie tylko samego Tartu, ale całej Estonii.
Okres I Wojny Światowej przyniósł miastu kryzys gospodarczy. W Tartu narodziły się plany niepodległościowe. W czasie II Wojny znaczna część miasta została zniszczona. Podczas przynależności Estonii do ZSRR w Tartu mieściły się głównie bazy wojskowe. Od 1991 r. Tartu należy do wolnej Estonii.
Najważniejszym punktem godnym odwiedzenia w Tartu jest jego starówka z Palcem Ratuszowym oraz Tartuską Krzywą Wieżą. Miasto zostało wzniesione na mokradłach, przez co niektóre z budynków przechyliły się. W ten właśnie sposób powstała Krzywa Wieża. Mieści się tu galeria sztuki współczesnej. Centralnym punktem placu jest ratusz z XVIII w. Wzniesiono go w miejsce wcześniejszego budynku, który doszczętnie spłonął.
Nieopodal Placu ratuszowego znajduje się zabytkowy gmach uniwersytecki. Został on wzniesiony na początku XIX w. Mieści się tu m.in. Tartuskie Muzeum sztuki. Warto odwiedzić także najstarszy kościół na terenie miasta - kościół św. Jana, który został wzniesiony w XIV w. Tuż obok znajduje się także XVIII-wieczny Uspieński Sobór.
Warto zwiedzić także kolebkę miasta - wzgórze Toome, gdzie istniał pradawny gród Tarpatu. Wznosiła się tu XIII-wieczna Katedra św. Piotra i Pawła, która w XVII w. spłonęła i której nigdy nie odbudowano. Tu także znajduje się XIX-wieczny budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Uniwersytetu. Obiekt ten pozwala zrozumieć specyfikę studenckiego miasta, jakim od wieków było Tartu. W mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych.