Wyspa Saaremaa - największa z estońskich wysp, dawna Ozylia. Pierwsze wzmianki o wyspie pochodzą z VIII w. OD XIII w. pozostawała pod panowaniem Zakonu Kawalerów Mieczowych. Z tego okresu pochodzi m. in. zamek w Kuressaare. W XVI w. wyspę sprzedano Danii. Następnie przechodziła kolejno w ręce Rosji, Szwedów, znów do Rosji, aby ostatecznie od 1991 r. trafić do niepodległej Estonii.
Największą atrakcją wyspy jest Park Narodowy Vilsandi. Żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin, wyspę odwiedzają także tysiące migrujących ptaków. W skład parku wchodzą liczne klify na północnym wybrzeżu, nizinne tereny podmokłe oraz jezioro Kaali, które powstało po upadku meteorytu.
Innym, wartym odwiedzenia miejscem na wyspie jest jej stolica - Kuressaare. Niegdyś była to spokojna osada handlowa. W XVIII w. odkryto tu błota o leczniczej właściwości. Od tamtej pory miasto przekształciło się w miejscowość wypoczynkową. Obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych kurortów letnich Estonii. Miasteczko jest niewielkie, ale warto przespacerować się jego uliczkami i odwiedzić zabytkowe Kościół św. Wawrzyńca, ratusz, tzw. „Dom Wagi”, Kościół św. Mikołaja, zamek biskupi i tutejsze Muzeum.
Będąc na wyspie warto także udać się na Półwysep Sorve, którego atrakcję stanowi latarnia morska, oraz do miejscowości Angla, gdzie można podziwiać kilka wiatraków, w tym największy - zbudowany z kamienia. Wiatrak ten jest otwarty dla zwiedzających.