Rytro. Położone w dolinie Popradu, pomiędzy Wielką i Małą Roztoką, Rytro jest najmniejszą i zarówno najmłodszą gminą Małopolski, powstałą po odłączeniu się od Piwnicznej Zdroju. Ulokowany na zboczach Jastrzębskiej Góry (628 m n.p.m.), kompleks narciarski Ryterski Raj jest jednym z najmniejszych w całym regionie Beskidu Sądeckiego, dlatego odnajdą się tutaj przede wszystkim turyści zmęczeni zgiełkiem dużych metropolii i chcący odpocząć z dala od zatłoczonych i głośnych kurortów zimowych. Ośrodek dysponuje dwoma wyciągami, w tym czteroosobową nowoczesną kolejką krzesełkową, którą wywozi narciarzy na szczyt Jastrzębskiej Góry. Zjazd stąd nie powinien nastręczać problemów średniozaawansowanym narciarzom, gdyż prowadzi z niego łagodna i szeroka nartostrada nr 1. Zjazd po drugiej stronie kolejki powinni wybrać zaś ci, którzy mają trochę więcej techniki i umiejętności, gdyż ta 700-metrowa czerwona trasa posiada homologacje FIS. Do ćwiczenia nie największych jeszcze umiejętności świetnie nadaje się wyciąg orczykowy wraz ze swoim łatwym i bardzo szerokim stokiem. Co ciekawe, w tym kameralnym ośrodku przed kilkoma laty powstało pierwsze w Polsce przedszkole narciarskie z wyciągiem dywanowym. Obecnie w Rogasiowym przedszkolu, umiejscowionym przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej dzieci mogą uczyć się od wykwalifikowanej kadry instruktorów doskonale się przy tym bawiąc. Brak tutaj niestety jakichkolwiek atrakcji dodatkowych na stoku co sprawia, że na dłuższą metę jazda może okazać się nużąca. Na szczęście w miarę blisko stąd na stoki Krynicy czy Muszyny, gdzie znaleźć można o wiele więcej tras.
Skipass
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-dniowych w Rytro:
Atrakcje dodatkowe na stokubrak.
Atrakcje dla dzieci
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Raczej nie można nastawiać się na różnorodną aktywność fizyczną w tym małym resorcie. Poza wędrówkami pieszymi po górskich szlakach i zajęciami Nordic Walking’u nie da się znaleźć tu zbyt wiele. Entuzjaści biernego odpoczynku za to powinni zakwaterować się w hotelu Jantar, gdzie znajdą bogatą propozycję zabiegów Spa & Wellness. Rytro nadrabia natomiast specjałami swojej kuchni. W Oberży pod Aniołami przy dolnej stacji wyciągów oraz w Rogasiowej Chacie na szczycie Jastrzębskiej Góry delektować się można wyśmienitym grzanym winem, jak również regionalnymi daniami. W Oberży często także organizowane są zabawy przy muzyce na żywo. Kto jednak koniecznie chciałby zakosztować bardziej wyszukanego życia towarzyskiego powinien pojechać do pobliskiej Krynicy, czy oddalonego o ok. 30 minut drogi Nowego Sącza.
Gdzie nocować w Rytro?
Mimo, iż Rytro to niewielka gmina nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem zakwaterowania. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Można zamieszkać w kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych, ośrodkach wczasowych, a także pensjonatach i hotelach, które umieszczone są w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów.
http://www.rytro.pl/pl/2891/0/Baza_turystyczna.html.
Program eventów na sezon
brak.
Jak dojechać do ośrodka Rytro?
Z Warszawy drogą S7 jedziemy przez Radom, aż do Kielc. Stąd drogą nr 73 do Nowego Korczyna i dalej drogą 79 do Gminy Koszyce. Z Koszyc jedziemy drogą 75 do Nowego Sącza. Stąd drogą nr 87 kierujemy się na Piwniczną Zdrój, aż do zjazdu na Rytro.
Odległość 371 km (6 godzin).