Bukowina Tatrzańska - Rusinski. W bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, tzw. Skalnym Podhalu położona jest niewielka, aczkolwiek często odwiedzana przez turystów miejscowość - Bukowina Tatrzańska. Ta jedna z najwyżej położonych wiosek w Polsce (970-1000 m n.p.m.) jest ciekawą alternatywą dla wszystkich narciarzy chcących wypocząć w bardziej kameralnym miejscu. Wysokie położenie tego kurortu oraz w większości północna ekspozycja stoków zapewniają optymalne warunki dla narciarstwa przez blisko 5 miesięcy w sezonie. Bezdrzewne szczyty zaś pozwalają na zaczerpnięcie dużej ilości promieni słonecznych, gdyż region ten należy do bardziej nasłonecznionych w Tatrach. Bukowina proponuje swoim gościom jazdę na kilkudziesięciu wyciągach narciarskich w dużej mierze położonych na łagodnych zboczach, przeznaczonych tak dla początkujących jak i średniozaawansowanych narciarzy. Niestety nie są one ze sobą połączone, ale można skorzystać z darmowego skibusu. Najważniejszym i jednym z najbardziej popularnych w ciągu ostatnich lat jest ośrodek narciarski Rusinski, leżący na stokach Rusińskiego Wierchu (948 m n.p.m). Ta narciarska stacja pozwala na jazdę po czterech trasach, których najważniejszym atutem jest ich szerokość. Blisko 150 metrów szerokości pozwala zarówno na bezpieczną, efektywną naukę, jak i puszczenie wodzy fantazji w wykonaniu bardziej zaawansowanych narciarzy, którzy mogą tu do woli ćwiczyć szeroki skręt carvingowy. Przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego czeka na dzieci krótki, 80-metrowy wyciąg ze szkółką narciarską i wyznaczoną strefa do nauki. Sporą atrakcją dla tych, którzy chcieliby poprawić swoją sportową jazdę jest możliwość wzięcia lekcji w lokalnej szkole narciarskiej, której instruktorzy są byłymi zawodnikami kadry w narciarstwie alpejskim. O komfort turystów, szczególnie w mroźne dni, zadba na Rusińskim podgrzewana kolejka krzesełkowa. Do ich dyspozycji jest także regionalna karczma przy górnej stacji wyciągów. Baza apres ski nie powala tu na kolana (poza Termami Bukovina), natomiast bliskość Zakopanego nie skazuje nikogo na nudę. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, iż Bukowina to idealne miejsce dla osób, które liczą na cichy i spokojny wypoczynek z pięknymi widokami najwyższych polskich gór w tle. Nadmienić też należy, iż Bukowina Tatrzańska to miejsce o wielkim potencjale. Planowane narciarskie połączenie z sąsiednią Białką Tatrzańską stworzy bardzo dużą konkurencję dla stolicy Tatr - Zakopanego.
Skipass
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-cio dniowych w Bukowinie Tatrzańskiej:
Atrakcje dodatkowe na stoku:
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Zdecydowanie największą atrakcją zarówno Bukoiwny dla dzieci jak i dorosłych są Termy Bukovina. Kompleks 20 basenów z wodą termalną o temperaturze od 30-36 stopni gwarantuje nie tylko relaks i odprężenie w strefie spa & wellness, ale zapewnia też sporo rozrywki poprzez swoje liczne wodne atrakcje. Niestety inne możliwości spędzania wolnego czasu są bardzo ograniczone. Pasjonatom gór poleca się piesze wędrówki po szlakach, których tutaj nie brakuje. Jest także opcja zorganizowania kuligu. Entuzjaści nocnego życia powinni raczej wybrać się do oddalonego o ok. 15 km Zakopanego.
Gdzie nocować w Bukowinie Tatrzańskiej?
Baza noclegowa Bukowiny nie jest rewelacyjnie rozwinięta. Zdecydowanie najwięcej możliwości daje wynajem kwater gościnnych lub całych willi. Turyści o najbardziej wyrafinowanych potrzebach powinni skorzystać z usług czterogwiazdkowego hotelu Bukovina.
http://www.noclegi.biz/form.php?id_kat=17&entry=bukowina
http://www.gmina.bukowinatatrzanska.pl/index.php?strona,menu,pol,glowna,1445,0,1447,bukowina_tatrzanska,ant.html.
Program eventów na sezon:
Najważniejszą i najbardziej znaną imprezą odbywająca się w Bukowinie tatrzańskiej jest Karnawał Góralski. Turyści odwiedzający to miejsce podczas jego trwania mają możliwość poznania zwyczajów bożonarodzeniowych tego regionu. Organizowane są m.in. koncerty kolędnicze. Soliści i pary taneczne mogą wykazać się umiejętnościami tańca zbójnickiego. Równie tradycyjną imprezą jest Parada Gazdowska, która towarzyszy karnawałowi. Podczas tejże parady można zobaczyć m.in. wyścigi zaprzęgów konnych.
Jak dojechać do Bukowiny Tatrzańskiej?
Z Warszawy kierujemy się drogą S7 na Radom, aż do Kielc. Stąd drogą E77 przez Jędrzejów, aż do Krakowa. Z Krakowa obieramy drogę nr 47 na Nowy Targ, skąd drogą nr 49 przez Białkę Tatrzańską dojeżdżamy do Bukowiny Tatrzańskiej.
Odległość: 395 km (6 godzin).