Zawoja. U podnóża najwyższego szczytu tej części Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.) leży najdłuższa, a także największa powierzchniowo wieś w Polsce - Zawoja. Wizytówką wioski jest największy jej ośrodek narciarski - Mosorny Groń, położony na zboczach góry o tej samej nazwie. Turystów obsługuje tutaj nowoczesna pięcioosobowa kolejka krzesełkowa, wywożąca ich na wysokość 1045 m n.p.m. skąd w dół prowadzi tylko jedna, 1,5- kilometrowa trasa, za to dość stroma i bardzo szeroka. Dodatkowo może ona się pochwalić posiadaniem homologacji FIS. Pomyślano tu także o najmłodszych, którzy mogą podszkolić się na krótkim wyciągu przy dolnej stacji krzesełka, a także skorzystać z porady doświadczonych instruktorów z lokalnej szkółki narciarskiej. Przyjezdni, którzy nie czują się jeszcze na siłach i chcieliby wpierw trochę się rozjeździć zanim wjadą na Mosorny Groń, powinni zacząć od zjazdów na trzech innych wyciągach umiejscowionych niedaleko. Ośrodki Baca, Wojtek i Kolisty Groń łącznie oferują 2,5 km tras o bardziej łagodnych kątach nachylenia, co sprzyja szlifowaniu umiejętności. Niestety niepocieszeni będą snowboardziści, którzy w całej Zawoi nie znajdą ani jednego snowparku czy tras przygotowanych specjalnie dla nich. Nie należy też nastawiać się na zbyt bogate życie towarzyskie, które tutaj poza karczmami po prostu nie istnieje. Natomiast na pewno dobrze będą się tu czuli turyści niezbyt wybredni, zarówno pod względem narciarskim jak i rozrywkowym.
Skipass
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-cio dniowych:
Atrakcje dodatkowe na stoku:
brak.
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Zawoja nie jest kurortem o bardzo szerokim wyborze różnorakich aktywności. W sezonie do dyspozycji gości są ślizgawki na sztucznym lodowisku. Dla grup możliwa jest organizacja zabawy w paintball. Dwa górskie szlaki piesze swój początek biorą właśnie ze szczytu Mosornego Gronia, a w ich pokonaniu może pomóc licencjonowany przewodnik. W teren wyruszyć można także na wypożyczonym quadzie, bądź konno. Niektóre z hoteli w swojej ofercie mają także basen, siłownię czy saunę. Po wysiłku na nartach pewne jest, że trzeba będzie coś zjeść. W tym celu warto odwiedzić jedną z wielu tutejszych karczm z tradycyjną góralską kuchnią. Zawoja nie należy do imprezowych kurortów, więc nie można się tu nastawiać na zabawę do białego rana.
Gdzie nocować w Zawoji?
W Zawoi noc spędzić można w obiektach o każdej kategorii. Na turystów czekają zarówno kwatery prywatne, agrogospodarstwa, a także pensjonaty i hotele. Gdyby jednak z jakiegoś powodu nie udało się znaleźć miejsca w samej Zawoi swoje usługi w tej kwestii oferuje również sąsiednia wioska Skawica.
http://www.zawoja.net.pl/.
Program eventów na sezon:
brak.
Jak dojechać do Zawoji?
Z Warszawy drogą S1 kierujemy się na Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Katowice. Tu wjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Krakowa. W Chranowie zjeżdżamy na drogę nr 28 prowadzącą przez Wadowice, Suchą Beskidzką, aż do Makowa Podhalańskiego. Za Makowem należy zjechać na drogę nr 957 w kierunku Zawoi.
Odległość: 424km (5 godzin 40 minut).